Cilvēki nevar atgūt “Ceļojumzinis” izkrāptos desmitiem tūkstošu eiro. Tas, kas notiek, ir “izmeklēšanas noslēpums”
foto: Latvijas Ārstu biedrība
Desmitiem ceļotgribētāju SIA “Ceļojumzinis” pateicis “Stop!” un atņēmis demitiem tūkstošu eiro.
Tūrisms

Cilvēki nevar atgūt “Ceļojumzinis” izkrāptos desmitiem tūkstošu eiro. Tas, kas notiek, ir “izmeklēšanas noslēpums”

Elmārs Barkāns

"Patiesā Dzīve"

Vairāki desmiti cilvēki jau trīs gadus nevar atgūt tūrisma firmu “Ceļojumzinis” un “3Travel” no viņiem izkrāptos vismaz 42 865 eiro par nenotikušajiem, bet apsolītajiem un no reizes uz reizi “atliktajiem” ceļojumiem uz siltajām zemēm. Policija pret viltus vasaras un saules solītājiem ierosinājusi kriminālprocesu, bet, kā virzās izmeklēšana, neatklāj, jo tas esot noslēpums. Savukārt kāda apkrāptā Jauns.lv sūkstas, ka neviens likumsargs jau mēnešiem ilgi par šo lietu neinteresējas.

SIA “Ceļojumzinis” piedāvātās ceļazīmes tirgoja tūrisma aģentūra “3Travel”, bet pēc būtības šīm niansēm nav nekādas nozīmes (ja nu vienīgi “shēmojot” kādas juridiskas peripetijas), jo gan viena, gan otra uzņēmuma vadītājs ar paraksta tiesībām ir viena un tā pati persona – kāds Danieļus Šuškevičs (par to jebkurš var pārliecināties Komercreģistra datu bāzē).

Ceļojumziņa shēmas

foto: ronstik / Alamy/ Vida Press
Desmitiem cilvēku, kuri firmai “Ceļojumzinis” uzticēja savu vairākus gadus krāto naudu sapņu ceļojumam, palikuši bez nekā – nu jau pāris gadus izsapņotas ilgas pēc siltajām zemēm un arī naudas, kas palaista vējā.
Desmitiem cilvēku, kuri firmai “Ceļojumzinis” uzticēja savu vairākus gadus krāto naudu sapņu ceļojumam, palikuši bez nekā – nu jau pāris gadus izsapņotas ilgas pēc siltajām zemēm un arī naudas, kas palaista vējā.

Sākoties Covid-19 pandēmijai, “Ceļojumzinis” jeb “3Travel” sāka aizbildināties ar pasaulē noteiktajiem ierobežojumiem, atcēla (formāli – pārcēla) ceļojumus un cilvēku iemaksātos avansa tūkstošus par nenotikušajiem ceļojumiem neatgrieza. Arī pats “Ceļojumzinis” savā ziņā kļuva par “cietēju”, jo tā darbinieki 2020. gadā no valsts budžeta saņēma dīkstāves, ko izraisīja kovidpandēmija, pabalstus. Tā kā var uzskatīt, ka “Ceļojumzinis” pamanījies izkrāpt naudu ne tikai ne ceļotgribētājiem, bet arī no Valsts kases. 

Šī gada jūnija sākumā, pēc tam, kad cilvēki jau daudzus mēnešus ne tikai sociālajos tīklos, bet arī policijā un Patērētāju tiesību aizsardzības centrā (PTAC) bija žēlojušies par nenotikušajiem ceļojumiem, Valsts policija nāca klajā ar paziņojumu, ka uzsākusi izmeklēšanu “Ceļojumziņa” sakarā un aicināja atsaukties cietušos. Tomēr šo mēnešu laikā nav dzirdēts, ka ierosinātais kriminālprocess būtu pavirzījies uz priekšu.

Cietusī: “Vienīgais, ko policija dara - atrunājas”

Viena no “Ceļojumziņa” apkrāptajām Anita Latišenoka Jauns.lv pastāstīja: “Jau pirms gada par “Ceļojumzini” iesniedzu sūdzību sākotnēji Rīgas pilsētas Kurzemes iecirknī (tas tuvāk manai dzīves vietai). Tad lieta tika nodota Latgales (Ķengaraga) iecirknī, jo “Ceļojumziņa” juridiskā adrese bija viņu pārvaldībā. Uz šo iecirkni kā cietusī persona tiku izsaukta uz nopratināšanu 2021. gada 2. decembrī. Vēlāk janvārī saņēmu zvanu no Valsts policijas Galvenās kriminālās policijas pārvaldes Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes.

Pēc tam, laikam ejot, neviens no policijas ne rakstiski, ne telefoniski nav ar mani sazinājies. Pāris reizes zvanīju pati, un cik no atbildes sapratu, lieta necik nav pavirzījusies uz priekšu – atrunas: darbinieki slimo, iet prom un lieta no viena inspektora ceļo pie otra!

Vai tas ir normāli? Vienīgais, ko policija ir izdarījusi, aicinājusi ziņu portālos atsaukties cietušos! Tas arī viss!”

Sapņa ceļojuma vietā finansiāls krahs

foto: Garry Lotulung/NurPhoto/Shutterstock/ Vida Press
“Ceļojumzinis” kopā ar “3Travel” piedāvāja ceļojumus uz visnotaļ eksotiskām un siltām zemēm – Japānu, Indonēziju, Arābu Emirātiem un arī tepat uz iecienītajām Eiropas atpūtas vietām: Portugāli, Itāliju, Spāniju, Horvātiju…
“Ceļojumzinis” kopā ar “3Travel” piedāvāja ceļojumus uz visnotaļ eksotiskām un siltām zemēm – Japānu, Indonēziju, Arābu Emirātiem un arī tepat uz iecienītajām Eiropas atpūtas vietām: Portugāli, Itāliju, Spāniju, Horvātiju…

Jauns.lv jau rakstīja, ka šogad jūnijā Valsts policija paziņoja, ka “Ceļojumzinī” tika noslēgti līgumi par tūrisma pakalpojumu sniegšanu un saņemti avansa maksājumi, bet vēlāk iedzīvotājiem netika atmaksāta iemaksātā nauda par atceltajiem ceļojumiem saistībā ar Covid-9 izplatību. Saskaņā ar izmeklēšanā iegūtajām ziņām no minētajām SIA “Ceļojumzinis” darbībām ir cietis ievērojams skaits personu.

Vienlaicīgi vēršam uzmanību, ka Patērētāju tiesību aizsardzības centrs jau bija izplatījis paziņojumu par tūrisma aģenta licences apturēšanu SIA “Ceļojumzinis” un aicinājis patērētājus būt uzmanīgiem, veicot komplekso tūrisma ceļojumu rezervācijas, pārliecināties PTAC tūrisma operatoru un aģentu datu bāzē, vai attiecīgais tūrisma aģents ir pilnvarots pārstāvēt tūrisma operatoru, kura vārdā ir noslēgts līgums, un lūgt tūrisma operatora apliecinājumu par rezervācijas spēkā esamību un naudas saņemšanas apliecinājumu”.

Katrā ziņā jau mēnešiem ilgi “Ceļojumziņa” vasara un saules solījumi bija “pupu mizas”. Piemēram, pērnā gada pavasarī “3Travel” izplatīja paziņojumu, ka “uz doto brīdi mums notiek liela reorganizācija, lai atsāktu darbību pēc vairāk nekā gada pauzes” un plāno klientu pieņemšanu atsākt 1. augustā, bet jau 13. augustā, kā liecina ieraksti uzņēmumu datu bāzē, tūrisma aģentūra likvidējās. Savukārt “Ceļojumziņa” saimnieciskās darbība tika apturēta pērnā gada oktobrī.

Tūrisma firmas apkārto skaits lēšams vairākos desmitos. Piemēram, Kristaps LTV raidījumam “4. studija” klāstīja, ka kopā ar ģimeni plānoja ceļojumu uz Turciju. Samaksa tikusi veikta laicīgi, kā noteikts līgumā. Ceļojums, kura summa bija 1600 eiro, ticis atcelts Covid-19 dēļ. Savukārt Vijas ģimene, kura divus gadus krāja naudu sapņu ceļojumam uz Taizemi, šīs pašas tūrisma aģentūras dēļ zaudēja teju 5000 eiro. “2019. gada novembrī pirmo iemaksu iemaksājām, kas notika birojā “3Travel”. Pienāca nākamā gada rudens – nē, nē, nē, vēl nekas nav attaisījies vaļā, viss ir ciet, pārcelsim pēc jaunā gada,” notikušo atcerējās Vija.

Izmeklēšanas noslēpums

foto: Edijs Pālens/LETA
Valsts policija mēnešiem ilgi izmeklē lietu par tūrisma firmas “Ceļojumzinis” mahinācijām, bet par rezultātiem neziņo – tas esot izmeklēšanas noslēpums.
Valsts policija mēnešiem ilgi izmeklē lietu par tūrisma firmas “Ceļojumzinis” mahinācijām, bet par rezultātiem neziņo – tas esot izmeklēšanas noslēpums.

Jauns.lv interesējās Valsts policijā, cik tālu šobrīd ir pavirzījies kriminālprocess, kas ierosināts “Ceļojumziņa” sakarā un vai kāds ir atguvis pazaudēto naudu un kādam izvirzīta apsūdzība? Valsts policijas Sabiedrisko attiecību nodaļas vecākā speciāliste Gita Gžibovska Jauns.lv pavēstīja:

“Kriminālprocess atrodas pirmstiesas izmeklēšanas stadijā un tajā tiek veiktas nepieciešamas izmeklēšanas darbības ar mērķi noskaidrot izmeklējamā noziedzīga nodarījuma izdarīšanas apstākļus un tā izdarīšanā iesaistītās personas.

Kopējais saņemto iesniegumu skaits ir 40 (tajā skaitā iesniegumi, kuri Valsts policijai tika pārsūtīti no PTAC), no kuriem par cietušām šobrīd atzītas 24 personas. Kopējā nodarītā zaudējuma summa ir 42 865 eiro. Personām, kuras ir atzītas par cietušajām, ir tiesības kriminālprocesa ietvaros pieteikt materiālā zaudējuma kompensāciju nodarītā zaudējuma apmērā. Jautājums par kompensācijas izmaksu tiks lemts tikai pēc kriminālprocesa pirmstiesas izmeklēšanas pabeigšanas. Saskaņā ar Kriminālprocesa likuma 350. panta otro daļu “kompensācija ir krimināltiesisko attiecību noregulējuma elements, ko apsūdzētais samaksā brīvprātīgi vai uz tiesas nolēmuma vai prokurora priekšraksta par sodu pamata”. Līdz ar to šajā kriminālprocesa izmeklēšanas stadijā netiek lemts jautājums par materiālā zaudējuma kompensācijas atlīdzināšanu cietušajiem.

Apsūdzība (līdz šim – red.) nav celta nevienai personai, bet kriminālprocesā ir noskaidrotas personas, kuras ir iesaistītas izmeklējamā noziedzīgā nodarījuma izdarīšanā. Šobrīd tiek turpināts izmeklēšanas darbs vispusīgai noziedzīga nodarījuma izdarīšanas apstākļu noskaidrošanai, ar mērķi iegūt un nostiprināt pierādījumus.

Detalizētāka informācija par izmeklēšanas gaitu un iegūtiem pierādījumiem netiek sniegta, pamatojoties uz Kriminālprocesa likuma 375.panta 1. daļu: “Kriminālprocesa laikā krimināllietā esošie materiāli ir izmeklēšanas noslēpums un ar tiem drīkst iepazīties amatpersonas, kuras veic kriminālprocesu, kā arī personas, kurām minētās amatpersonas attiecīgos materiālus uzrāda šajā likumā paredzētajā kārtībā””.