"TikTok" pārņēmuši sīriešu bēgļi, kuri ubago virtuālas dāvanas. Cik viņi tā nopelna?
foto: Ekrānuzņēmums no BBC video
Vietni "TikTok" pārņēmuši sīriešu bēgļi
Bizness un ekonomika

"TikTok" pārņēmuši sīriešu bēgļi, kuri ubago virtuālas dāvanas. Cik viņi tā nopelna?

Jauns.lv

Populārās video vietnes "TikTok" lietotājus arvien biežāk pārsteidz tur redzamie tiešraides video ar ģimenēm Sīrijas bēgļu nometnēs. Video nereti redzami mazi bērni kāda pieauguša cilvēka uzraudzībā, kuri diedelē no skatītājiem ārvalstīs virtuālas dāvanas.

Digitālajām dāvanām "TikTok" ir noteikta naudas vērtība. Tiešraides, kurās notiek dāvanu diedelēšana, un mazie bērni nereti redzami, vienkārši guļot, tiek pārraidītas stundām ilgi.

BBC pēta, cik daudz naudas bēgļu ģimene šādi var nopelnīt, un cik daudz no ziedojumiem ietur pats uzņēmums.

Saziedo pat 1000 dolāru stundā

BBC pieredzējis, ka ubagotāji šādā veidā vietnē var nopelnīt pat ap 1000 ASV dolāriem stundā, tomēr žurnālistu veiktajā izmeklēšanā atklāts, ka bēgļi no šīs summas saņem vien nelielu daļu. "TikTok" var ieturēt pat 70% komisijas maksu.

foto: Ekrānuzņēmums no BBC video
Vietni "TikTok" pārņēmuši sīriešu bēgļi
Vietni "TikTok" pārņēmuši sīriešu bēgļi

Vietne "TikTok" BBC paziņojusi, ka tā nekavējoties cīnīsies pret "ekspluatējošu ubagošanu". Uzņēmums norādījis, ka šāda veida saturs platformā nav atļauts, un paudis, ka tā komisijas maksa no digitālajām dāvanām esot ievērojami mazāka par 70%. Vienlaikus uzņēmums gan neatklāja, kāda ir precīza ieturējuma summa.

Iesaistīti starpnieki un veselas aģentūras

Video ar Sīrijas bēgļu nometnēm vietnes lietotāji sāka novērot šī gada sākumā. 

Nometnēs Sīrijas ziemeļrietumos BBC atklāja, ka šo tendenci veicina tā sauktie "TikTok starpnieki", kuri nodrošina ģimenes ar tālruņiem un aprīkojumu, lai tās varētu sākt tiešraidi.

Starpnieki savukārt stāsta, ka viņi sadarbojas ar aģentūrām, kas ir saistītas ar "TikTok" Ķīnā un Tuvajos Austrumos, un kuras sniedz ģimenēm piekļuvi "TikTok" kontiem. Šīs aģentūras esot daļa no "TikTok" globālās stratēģijas, lai piesaistītu tiešraides straumētājus un mudinātu lietotājus pavadīt lietotnē vairāk laika.

foto: Ekrānuzņēmums no BBC video
Šīm ģimenēm visu vajadzīgo "TikTok" tiešraides nodrošināšanai sarūpē starpnieki
Šīm ģimenēm visu vajadzīgo "TikTok" tiešraides nodrošināšanai sarūpē starpnieki

Tā kā "TikTok" algoritms piedāvā saturu, pamatojoties uz lietotāja tālruņa numura ģeogrāfisko izcelsmi, starpnieki norāda, ka viņi dod priekšroku Lielbritānijas SIM kartēm. Cilvēki no Apvienotās Karalistes esot visdāsnākie ziedotāji.

Stundām ilgi sēž uz grīdas, straumējot tiešraidi

Mona Ali Al-Karima un viņas sešas meitas ir to ģimeņu vidū, kuras katru dienu straumē savu dzīvi tiešraidē "TikTok", stundām sēžot uz grīdas savā teltī un atkārtojot dažas iemācītas frāzes angļu valodā: "Lūdzu, lūdzu, lūdzu, dalieties, lūdzu, dāviniet."

Monas vīrs tika nogalināts gaisa uzlidojumā, un viņa izmanto tiešraides, lai savāktu naudu operācijai meitai Šarifai, kura ir akla.

Dāvanas, ko viņas lūdz, ir virtuālas, taču tās vērotāji iegādājas par reālu naudu, un tās var arī izņemt no lietotnes naudas veidā. Tiešraides skatītāji sūta dāvanas — no digitālām rozēm, kas maksā dažus centus, līdz virtuālām lauvām, kuru cena ir aptuveni 500 ASV dolāru, lai atalgotu vai sniegtu dzeramnaudu satura veidotājiem.

foto: Ekrānuzņēmums no BBC video
Sieviete ar "TikTok" tiešraides palīdzību vāc naudu meitas acu operācijai
Sieviete ar "TikTok" tiešraides palīdzību vāc naudu meitas acu operācijai

Eksperiments, uzdodoties par sīriešu bēgli

Piecus mēnešus BBC sekoja 30 "TikTok" kontiem, kas tika pārraidīti tiešraidē no Sīrijas bēgļu nometnēm, un izveidoja datorprogrammu, lai no profiliem iegūtu informāciju, kas parādīja, ka skatītāji bieži vien katram kontam ziedoja digitālas dāvanas līdz pat 1000 ASV dolāru vērtībā.

Tomēr nometnēs dzīvojošās ģimenes BBC norādīja, ka saņem tikai nelielu daļu no šīm iespaidīgajām summām.

Tā kā "TikTok" atsakās atklāt, cik daudz uzņēmums ietur no dāvanām, BBC veica eksperimentu, lai izsekotu, kur nonāk nauda.

BBC reportieris Sīrijā sazinājās ar vienu no iepriekš minētajām "TikTok" aģentūrām, sakot, ka dzīvo bēgļu nometnē. Viņam piešķīra kontu, no kura tika uzsākta tiešraide. Tai pat laikā BBC darbinieki Londonā no cita konta nosūtīja kolēģim "TikTok" dāvanas 106 ASV dolāru vērtībā.

Tiešraides beigās testa konta atlikums bija 33 ASV dolāri. Tas nozīmē, ka "TikTok" sev bija paņēmis 69% no dāvanu vērtības.

Turklāt 33 atlikušie dolāri saruka par vēl 10%, kad tie tika pārvērsti īstā naudā.

Saubagotā summa kļuva vēl mazāka, kad sava daļa, 35%, kā iepriekš norunāts, tika atroda "TikTok" starpniekam.

foto: Ekrānuzņēmums no BBC video
"TikTok" pārņem sīriešu bēgļi
"TikTok" pārņem sīriešu bēgļi

Galu galā sīriešu bēglim palika vien 19 dolāru.

Vietne slēdz līgumus ar "tiešraides ģildēm"

Hamids, viens no "TikTok" starpniekiem bēgļu nometnēs, BBC pastāstīja, ka ir pārdevis savus mājlopus, lai samaksātu par mobilo tālruni, SIM karti un Wi-Fi savienojumu darbam ar ģimenēm.

Tagad viņš kopā ar 12 dažādām ģimenēm pārraida tiešraides vairākas stundas dienā.

Hamids sacīja, ka izmanto "TikTok", lai palīdzētu ģimenēm nopelnīt iztiku. Viņš viņiem izmaksā lielāko daļu peļņas. Tāpat kā citi starpnieki, arī Hamids atklāja, ka viņu atbalsta "tiešās aģentūras" Ķīnā, kas ar "TikTok" sadarbojoties tiešā veidā.

"Viņi mums palīdz, ja rodas problēmas ar lietotni. Viņi atbloķē bloķētos kontus. Mēs viņiem sniedzam ziņas par konta nosaukumu, profila attēlu, un viņi izveido kontu," stāsta Hamids.

Zināms, ka "TikTok" slēdz līgumus ar šāda veida aģentūrām, kas pazīstamas kā "tiešraides ģildes" un atrodas visā pasaulē, lai palīdzētu satura veidotājiem radīt skatītājam pievilcīgākas tiešraides.

"TikTok" viņiem maksā komisijas maksu atbilstoši tiešraides ilgumam un saņemto dāvanu vērtībai, BBC norāda kādā no aģentūrām.

Tiešraides ir pretrunā ar "TikTok" politiku

Mārva Fatafta no digitālo tiesību organizācijas "Access Now" BBC uzsver - šīs tiešraides ir pretrunā paša "TikTok" politikai, kas paredz "novērst nepilngadīgo kaitējumu, apdraudēšanu vai izmantošanu platformā".

""TikTok" skaidri norāda, ka lietotājiem nav ļauts tiešā veidā lūgt dāvanas, tāpēc tas ir klajš viņu lietotnes noteikumu, kā arī šo cilvēku tiesību pārkāpums," viņa norāda.

foto: unsplash.com
Šādi tiešraides video ir pretrunā ar "TikTok" politiku
Šādi tiešraides video ir pretrunā ar "TikTok" politiku

Fatafta atzīst, ka cilvēkiem ir tiesības dalīties ar saviem stāstiem tiešsaistē, "lai mēģinātu meklēt atbalstu un līdzjūtību", tomēr šīm "TikTok" tiešraidēm "trūkst cieņas un tās ir pazemojošas".

"TikTok" noteikumi paredz, ka, lai uzsāktu tiešraidi, kontam ir jābūt ar vismaz 1000 sekotājiem. Dāvanas nedrīkst lūgt tiešā veidā un ir "jānovērš nepilngadīgo kaitējums, apdraudēšana vai izmantošana" platformā.

Kad BBC vietnē noziņoja par 30 kontiem, kuros redzami ubagojoši bērni, "TikTok" atbildēja, ka nevienā no gadījumiem vietnes politika nav pārkāpta.

Pēc tam, kad BBC tieši sazinājās ar "TikTok", pieprasot sniegt komentārus, uzņēmums visus noziņotos kontus tomēr nobloķēja.

"Mēs esam dziļi nobažījušies par informāciju un apgalvojumiem, ko mums sniedza BBC, un esam veikuši tūlītējus un stingrus pasākumus," teikts uzņēmuma paziņojumā. "Šāda veida saturs mūsu platformā nav atļauts, un mēs turpinām stiprināt mūsu globālo politiku saistībā ar ekspluatējošu ubagošanu."

"TikTok" ir šobrīd pasaulē visstraujāk augošā sociālo mediju lietotne. Kopš tās pirmsākumiem 2017. gadā vietne ir guvusi vairāk nekā 6,2 miljardu ASV dolāru bruto ieņēmumus, liecina datu analītikas kompānijas "Sensor Tower" dati.