Mums jāmaksā par darbinieku kļūdām? Cilvēki sašutuši par "Latvenergo" rēķiniem
Jaunā norēķinu kārtība par elektroenerģijas patēriņu sagādājusi galvassāpes ne vienam vien iedzīvotājam. „Latvenergo” datu sistēmas nav pilnībā apguvušas „jauno sistēmu”.
Bizness un ekonomika

Mums jāmaksā par darbinieku kļūdām? Cilvēki sašutuši par "Latvenergo" rēķiniem

Jauns.lv

Jaunā norēķinu sistēma par elektrību ne vienam vien „Latvenergo” klientam sagādājusi galvassāpes. Un ne tikai tādēļ, ka elektrības patērētājs nav kaut ko sapratis, bet arī tādēļ, ka „Latvenergo” datu sistēmas nav pielāgotas jaunajai situācijai. Kasjauns.lv stāsta par Iecavas iedzīvotājas Ārijas kundzes kreņķiem.

Kasjauns.lv saņēma izmisušas 85 gadus vecās Iecavas novada iedzīvotājas Ārijas Puķes vēstuli, kurā viņa žēlojās par „Latvenergo” attieksmi. Viņai kā maznodrošinātajai pienākas atlaide par elektrību – jāmaksā pēc pērn spēkā esošā Starta tarifa, nevis pēc tarifa, kas stājās spēkā šī gada janvārī. Tādējādi sirmā kundze ikmēnesi var ietaupīt vairākus eiro. Tomēr viņu pārsteiguši „Latvenergo” piesūtītie rēķini – janvārī atlaide tika piemērota, februārī – nē, bet martā atkal atlaide tika piemērota.

„Vai man jāmaksā par kādu darbinieku paviršības kļūdām”

„Kā tas var būt? Novembrī, decembrī tika reklamēts par Starta tarifa piešķiršanu mazturīgiem, trūcīgiem, invalīdiem, ģimenēm ar bērniem. Savlaicīgi jau novembrī iesniedzu lūgumu Iecavas Sociālajā nodaļā par atvieglojuma piešķiršanu. Esmu 2. grupas invalīde, vientuļa, ar pensiju zem iztikas minimuma, aprūpējama, ar kustību traucējumiem.

Janvārī maksu par elektrību aprēķināja pēc Starta tarifa. Februāra mēnesī vairs Starta tarifs nav ņemts vērā. Lūdzu to paskaidrot, bet atbildes nav! Martā atkal Starta tarifs, un atgādinājums – samaksājiet parādu 5,25 eiro.

Vai tiešām 2015. gads man būs jāpavada tādā neziņā un neizpratnē? Izziņa Sociālajā nodaļā ar lūgumu uz atvieglojumu izsniegta visam 2015. gadam. Lūdzu, palīdziet man rast mieru. Neuzskatu, ka man 85 gadu vecumā būtu jāmaksā par kādu darbinieku paviršības kļūdām,” raksta Ārija Puķe.

Sociālais dienests: „Tas nav normāli!”

Iecavas novada pašvaldības Sociālā dienesta vadītāja Sigma Strautmale Kasjauns.lv par konkrēto gadījumu teica: „Ārijas kundzi mēs ļoti labi pazīstamam, dodamies pie viņas katru nedēļu. Esam viņai piešķīruši trūcīgās statusu, kas paredz arī atlaides par elektrību. Problēmas ar „Latvenergo” arī esam konstatējuši. Viņiem tur nestrādā datu bāze – vienu mēnesi viņi redz tikai vārdu un uzvārdu, kam piešķirtas trūcīgā statuss, bet neredz „Latvenergo” klienta numuru, otru mēnesi atkal otrādi. Lai saņemtu atlaidi ir nepieciešams redzēt abas pozīcijas. Zvanīju uz „Latvenergo” un prasīju, kas par lietu. Vispirms viņi kratījās nost, nevarēja atbildēt, bet pēc tam pateica, ka viņiem sistēma nestrādā. Iznāk bieži viņiem zvanīt. Protams, ka tas nav normāli.”

„Latvenergo”: „Tā bija datu apmaiņas kļūda”

Strautmale pastāstīja, ka ar Sociālā dienesta pūliņiem un zvaniem uz „Latvenergo” panākts, ka Ārijas kundze par elektrību maksā pēc atvieglotā tarifa un viņai vairs nekāds „parāds” neskaitās.

Latvenergo preses sekretāre Ivita Bidere Kasjauns.lv skaidroja: „Datus par maznodrošinātām un trūcīgām personām „Latvenergo” katru mēnesi saņem no pašvaldību sociālajiem dienestiem. Datu apmaiņas kļūdas rezultātā Puķes kundze nebija iekļauta februāra atbalsta saņēmējos, tādēļ,  izrakstot rēķinu, netika piemērota atlaide. Savukārt martā informācija par Puķes kundzi tika saņemta un atbalsts piemērots.

Klientes pārstāvis ar „Latvenergo” sazinājās aprīļa vidū. „Latvenergo” nekavējoties sazinājās ar pašvaldības sociālā dienesta pārstāvjiem, kuri apstiprināja, ka klientei atvieglojums pienākas. Ņemot vērā situāciju, „Latvenergo” februāra un marta rēķinus anulēja un izrakstīja jaunus. Tie klientei nosūtīti pa pastu. Līdz ar to, visos klientei izrakstītajos rēķinos pirmās 100 kWh ir aprēķinātas ar atbalstu - atbilstoši iepriekšējam Starta tarifam. Tā kā kliente ir izvēlējusies visu informāciju saņemt pa pastu, arī skaidrojums par radušos situāciju, pa pastu nosūtīts 27. aprīlī.

Šajā situācijā komunikāciju ar klienti apgrūtina tas, ka nav norādīts kontakttālrunis, pa kuru var sazināties. Gadījumos, kad klientam ir neskaidrības, ierasts, ka jautājums operatīvi tiek atrisināts un klientam izskaidrots, sazinoties pa tālruni. Šajā gadījumā tas nebija iespējams. Taču esam sazinājušies arī ar klientes pārstāvi, kā arī sociālā dienesta darbiniekiem, izskaidrojuši situāciju, lai viņi Puķes kundzei radušos situāciju vēlreiz izskaidrotu.”

Skaidro AS „Latvenergo” komunikācijas direktors:

Komentējot Iecavas iedzīvotājas 85 gadus vecās Ārijas piedzīvoto, AS „Latvenergo” komunikācijas direktors Andris Siksnis apgalvo: „Ja mums laicīgi tiek sniegta pareiza informācija – šādu problēmu nav.” Siksnis skaidro, ka informēt „Latvenergo” par iedzīvotāju statusu un tā maiņām ir pašvaldību uzdevums, turklāt kritēriji šī statusa piešķiršanai lielākajā daļā pašvaldību esot atšķirīgi. „Pašlaik mūsu piedāvātie atvieglojumi pienākas vidēji 70 000 līdz 100 000 klientu. Statuss mēdz mainīties ik mēnesi un pašvaldībām ir jābūt uzdevumu augstumos, proti, laicīgi jāinformē „Latvenergo” par situāciju katrā mēnesī. Mūsu sistēmas darbs ir šo informāciju ņemt vērā un attiecīgi sastādīt rēķinus,” skaidro uzņēmuma pārstāvis. Siksnis apgalvo, ka nevēlas nevienu īpaši vainot, taču „Latvenergo” sistēma ieviesta kopš ienākšanas tirgū un šādas kļūdas nemēdz pieļaut. Uzņēmums vajadzības gadījumā arī spēj pierādīt, ka nav vainojams konkrētajā situācijā ar Iecavas iedzīvotāju – par pārpratumu atbildīga esot pašvaldība.


Elmārs Barkāns/Foto: Lita Krone/LETA, Ieva Lūka/LETA