8 noderīgi padomi, kā iekrāt naudu
Uzkrājuma veidošana ir viena no finansiālās stabilitātes galvenajām panākumu atslēgām. Diemžēl mūsdienās lielai daļai cilvēku ar šo uzdevumu neveicas viegli – neparedzēti tēriņi, impulsīvi pirkumi, budžeta plāna neesamība un/vai neievērošana. Tāpat liela daļa cilvēku dzīvo ‘’no algas līdz algai’’, kā rezultātā naudas pietiek vien svarīgākajiem izdevumiem. Nodrošinieties nebaltām dienām, izvairieties no uztraukumiem, kas saistīti ar finansēm, un īstenojiet kādu sen lolotu sapni – lūk, 8 noderīgi padomi, kā iekrāt naudu!
Izveidojiet plānu
Lai spētu iekrāt, sākumā izveidojiet plānu – kā to darīsiet? Daži no populārākajiem veidiem: katru mēnesi atlikt konkrētu naudas summu; ierobežot izklaides; sadalīt tēriņus daļās (svarīgākie maksājumi, izklaide, iekrājumi). Lai saglabātu motivāciju un patiesi spētu iekrāt naudu, meklējiet atbildes uz trīs svarīgiem jautājumiem:
- Kādēļ es veidoju uzkrājumu?
- Kāda ir naudas summa, kuru vēlos iekrāt?
- Kādā gadījumā drīkstu iekrāto naudu tērēt?
Kad būs skaidrs plāns, zināsiet, kā rīkoties tālāk!
Pārskatiet savus tērēšanas paradumus
Lai pārliecinātos, kur paliek Jūsu nauda, apkopojiet un pārskatiet visus savus izdevumus! Lai spētu iekrāt, svarīgi panākt, ka tiek iztērēts mazāk nekā nopelnīts. Varbūt ikdienā bieži iegādājaties kafiju līdzņemšanai, kuru varētu pagatavot mājās? Nosakiet, kuri tēriņi ir svarīgi un tēriņus, bez kuriem varat iztikt! Mūsdienās pieejamas dažādas aplikācijas ikdienas budžeta plānošanai, kas var atvieglot šo uzdevumu.
Atmaksājiet parādus
Kad nepieciešams veikt kādu lielāku pirkumu, taču tam trūkst finanses, ātrākais un vienkāršākais risinājums ir naudas kredīts internetā. Tomēr ikviens kredīts var radīt pamatīgu finansiālu slogu, tādēļ, ja Jums pašreiz ir kāds aktīvs aizdevums, centieties no tā pēc iespējas ātrāk atbrīvoties! Kamēr parāds nav atmaksāts, iekrāt naudu ir teju vai neiespējami.
Padariet naudas krāšanu interesantu
Ir pavisam vienkārši pazaudēt motivāciju, lai turpinātu iesākto, īpaši, ja tas ir kas nopietns un garlaicīgs, tādēļ padariet naudas krāšanu interesantu! Daži no interesantajiem krāšanas veidiem: likt krājkasē vien eiro vai divu eiro monētas; katru dienu likt krājkasē tik daudz eiro, kāda tobrīd ir diena (pirmdien – viens eiro, svētdien – septiņi eiro).
Tāpat naudas krāšanu var izveidot kā sacensību – kuram ģimenes loceklim vai draugam konkrētā laika periodā izdosies iekrāt vairāk? Tomēr neesiet pārāk azartisks, jo, lai nekaitētu budžetam, iekrājumu daudzumam nevajadzētu pārsniegt 10-15% no ienākumiem.
Izvairieties no impulsīviem pirkumiem
Lielāko daļu tēriņu bieži sastāda tieši impulsīvi pirkumi, tādēļ centieties no tiem izvairīties! Pirms dodaties iepirkties, izveidojiet iepirkumu sarakstu – arī, ja plānojat iepirkties internetā. Tāpat katru lielāku pirkumu vajadzētu pārdomāt vismaz stundu – ja pēc stundas tas vairs nešķiet tik svarīgs, Jums tas nav nepieciešams! Brīžos, kad jūtaties garlaikots, nomākts vai izsalcis, impulsīvu pirkumu risks ir daudz augstāks, tādēļ, ja jūtat, ka nespējat sevi kontrolēt, nebaidieties vērsties pie kāda, lai aprunātos!
Ierobežojiet izklaides
Tas, protams, nenozīmē, ka Jums pilnīgi jāatsakās no izklaidēm, tomēr tās vajadzētu ierobežot! Tā vietā, lai regulāri baudītu maltīti ārpus mājas, pagatavojiet to pats! Tā vietā, lai regulāri dotos uz klubiem, uzaiciniet draugus pie sevis un uzrīkojiet kokteiļu vakaru! Arī ceļojumi pieskaitāmi pie izklaidēm, turklāt tie prasa lielu finansiālu ieguldījumu – ja esat nolēmis iekrāt naudu, aizvietojiet tālus ceļojumus ar tuvākiem galamērķiem tepat Latvijā.
Meklējiet papildu ienākumu avotu
Ja esat nolēmis iekrāt naudu, lai īstenotu kādu sen lolotu sapni, ir vērts apdomāt papildu ienākumu avotu. Protams, tas nepieciešams vien tad, ja pamata darbs neaizņem visu Jūsu laiku un nejūtaties izsmelts – veselība un labsajūta pirmajā vietā! Populārākie veidi, kā gūt papildu ienākumus:
- Pārdot lietotu apģērbu vai mēbeles;
- Iznomāt īpašumu;
- Pasniegt kursus/lekcijas;
- Pārdot hobija lietas – adījumus, gleznas u.c.
Automatizējiet iekrājumus
Automatizējot iekrājumus, bieži iespējams iekrāt vairāk! Šim nolūkam noderēs atsevišķs krājkonts, kuram var noteikt gan minimālo summu, gan iemaksu regularitāti. Atsevišķs konts vienmēr ir laba ideja, jo, ja visa nauda atrodas vienā kontā, ir vieglāk pārtērēties, kā arī turēt finanses vairākos kontos ir drošāk.
Šie ir vien daži no padomiem, kā iekrāt naudu, lai piepildītu kādu savu vēlmi. Atcerieties, ka taupīšanas plāns nav akmenī cirsts – veidus un pieejas laika gaitā var mainīt, tādējādi atrodot sev labāko veidu, kā taupīt! Esiet apņēmīgs, regulāri pārskatiet un analizējiet ienākumus un izdevumus, un Jums noteikti izdosies!
Raksts tapis sadarbībā ar "Ferratum".