VIDEO: Straujais pārtikas cenu kāpums vēl nav sasniedzis griestus. Kādas ir prognozes šim gadam?
Pārtikas cenas Latvijā aug ļoti strauji, un pašlaik nekas neliecina, ka šis process apstāsties. To ietekmē gan galveno ražošanas resursu – degvielas, gāzes un minerālmēslu – sadārdzināšanās, gan tas, ka būtiski palielinājusies graudu cena, veicinot cenu pieaugumu faktiski visām pārtikas precēm, skaidro Agroresursu un ekonomikas institūta Lauksaimniecības tirgus veicināšanas daļas vadītāja Ingūna Gulbe.
“Viena mājsaimniecība Latvijā pārtikas iegādei tērē vidēji 20 procentu no saviem ienākumiem un pērk to, ko var atļauties, nevis to, ko vēlētos,” norāda Ingūna Gulbe. Viņa atzīst, ka PVN samazināšana pārtikas produktiem Latvijā veicinātu cenu kritumu un ļautu iedzīvotājiem iegādāties vairāk produktu.
Vienlaikus viņa norāda – tirgotāji un ražotāji saprot, ka iedzīvotāju pirktspēja ir minimāla, līdz ar to “pircējs ir tas, kurš ar savu maciņu pieregulē cenas”, un tirgotājiem ir jāpielāgojas.
Neraugoties uz cenu straujo kāpumu, ir arī tādas pārtikas preču grupas, kurām cena šogad ir pat samazinājusies, piemēram, cūkgaļai, ķiplokiem, krūmmellenēm un plūmēm.
Vērtējot kara dēļ ieviesto sankciju ietekmi uz pārtikas ražotājiem Latvijā, Ingūna Gulbe norāda, ka lauksaimniecības un pārtikas sektoros jau pirms kara attiecības ar Krieviju nav bijušas labas, taču problēmas nākotnē varētu radīt minerālmēslu piegādes pārtraukšana lauksaimniecības nozarē.
“Ja, gadījumā radīsies problēmas un no citām valstīm pārtiku nevarēs ievest, racionālu un veselīgu ēdienkarti mēs varam sastādīt no tā, kas mums ir uz vietas,” saka eksperte, uzsverot, ka Latvijā ir pārtikas produkti, piemēram, graudaugi, gaļa, piens, olas un dārzeņi, kas tiek saražoti vairāk nekā patērēti.
Patlaban Latvijā novērojams pēdējos desmit gados straujākais pārtikas cenu pieaugums.
Līdzīgi inflācijas rādītāji bija 2011. gadā. Gada laikā pārtikas cenas ir pieaugušas par 7,9 % un šā gada sākumā jau pakāpušās par 9,4 procentiem. Latvijas Banka ar koriģētajām Latvijas ekonomikas prognozēm nāks klajā 30. martā. Latvijas Bankas prezidents Mārtiņš Kazāks intervijā aģentūrai LETA prognozē, ka, visticamāk, jau nākamajos mēnešos redzēsim, ka inflācija Latvijā palielinās virs desmit procentiem. Tomēr viņš uzsver, ka gada otrajā pusē, situācijai pakāpeniski normalizējoties, inflācijas tempi jau sāks mazināties.