Kā mainījušās īres māju tirgus tendences pandēmijas laikā?
foto: ddp / Vida Press
Ilustratīvs.
Bizness un ekonomika

Kā mainījušās īres māju tirgus tendences pandēmijas laikā?

Jauns.lv / LETA

Uz Covid-19 pandēmijas un ievērojamā komunālo izmaksu pieauguma fona dzīvojamo māju īres tirgus saglabājas samērā stabils, bet tajā ir parādījušās jaunas tendences - īrnieki no lielajiem dzīvokļiem sāk pārvākties uz maziem, informēja nekustamā īpašuma uzņēmuma "KA Invest Group" vadītājs Aleksejs Kaškarovs.

Viņš norāda, ka lielie rēķini par apkuri, elektrību un gāzi, atkritumu apsaimniekošanu liek cilvēkiem mainīt trīs vai četru istabu dzīvokļus pret vienas vai divu istabu dzīvokļiem. Šī tendence skaršot visu nekustamo īpašumu tirgu, ne tikai īres segmentu, uzskata Kaškarovs, piebilstot, ka Rīgā nav nekas neparasts, ka vecāka gadagājuma cilvēks trīsistabu dzīvoklī dzīvo viens, bet maksāt rēķinus kļūst ar katru dienu grūtāk, tāpēc cilvēki sāk domāt par pārcelšanos.

Pēc Kaškarova domām, skaidrāk šī tendence būs pamanāma tuvāk šī gada pavasarim. Tiem, kas dzīvo īrētā mājoklī, ir arī vieglāk pārcelties tāpēc, ka cenas īres dzīvokļiem neaug tik strauji kā tiem, kas paredzēti pārdošanai.

Uzņēmums "KA Invest Group" darbojas budžeta mājokļu segmentā, piedāvājot vienistabas dzīvokļus un studijas tipa dzīvokļus platībā no 20 līdz 40 kvadrātmetriem ar izmaksām no 180 līdz 280 eiro mēnesī. Lielākā daļa piedāvājumu ir cenu diapazonā no 200 līdz 220 eiro mēnesī. Divistabu dzīvokļi - no 40 līdz 55 kvadrātmetriem maksā no 250 līdz 350 eiro, atkarībā no objekta platības un stāvokļa. 

Kaškarovs norāda, ka trīsistabu dzīvokļi veido aptuveni 2% no "KA Invest Group" īpašumu portfeļa, un budžeta un komforta segmentā tiem nav vislielākais noiets. Tāpēc uzņēmums trīsistabu dzīvokļos investēt neplāno, jo tiem ir vismazākā kvadrātmetra atdeve.

Kā norāda "KA Invest Group" īpašnieks, neskatoties uz straujo komunālo izmaksu, būvniecības izmaksu, remonta un mēbeļu cenu kāpumu, cenu pieaugums īres mājokļu tirgū būs mērens. Viņaprāt, tirgus ir kļuvis daudz konkurētspējīgāks. Pirms desmit gadiem, kad "KA Invest Group" ienāca Latvijas tirgū, tajā tikpat kā nebija lielu spēlētāju. Tagad arvien vairāk investoru ir gatavi ieguldīt īres biznesā un tiek celtas jaunas ēkas izīrēšanai. 

Kaškarovs prognozē, ka līdz 2022.gada beigām piedāvājumā Rīgā parādīsies vairāki simti jaunu īres dzīvokļu. 

Pēdējo 10-12 gadu laikā, pieaugot iedzīvotāju labklājībai, ir pieaugušas arī īres dzīvokļu cenas, informē Kaškarovs. Visstraujāk īres mājokļu cenas pieauga laikā no 2012. līdz 2016.gadam - lēto mājokļu segmentā par 10-12% gadā. Kopš 2016.gada cenas jau ir turpinājušas augt lēnāk - aptuveni par 5% gadā. 

Kaškarovs skaidro, ka no vienas puses, tirgus ir kļuvis piesātināts, no otras puses, ir notikusi iedzīvotāju aizplūšana no Latvijas. Proti, tirgus ir sasniedzis līdzsvaru un joprojām nav iespējams pateikt, kas tieši diktē cenas - saimnieki vai īrnieki, norāda "KA Invest Group" īpašnieks.

Viņš informē, ka īres cenas desmit gadu laikā ir pieaugušas par 50-80%. Daudz kas bijis atkarīgs no mājokļa kvalitātes un atrašanās vietas - prestižā apkaimē cenu pieaugums bijis lielāks. Taču budžeta īres dzīvokļu cenas nav īpaši pieaugušas un šodien praktiski nav atkarīgas no apkaimes.