Kokmateriālu tirgū šobrīd īpaši pieprasīts ir bērzs
Tirgū šobrīd īpaši pieprasīts ir bērzs, pauda meža īpašnieku kooperatīva "Mežsaimnieks" koksnes tirdzniecības daļas vadītājs un valdes loceklis Mārcis Saklaurs.
Viņš norādīja, ka finierkluču vidējās kravas vērtības sasniedz 90 eiro kubikmetrā, vienlaikus dažos gadījumos pat vairāk nekā 100 eiro par kubikmetru. Arī bērza papīrmalkas pieprasījums ostās ir būtiski audzis, sasniedzot cenu pat 50 eiro par kubikmetru.
"Šobrīd noteikti jāizmanto tirgus situācija, un iesakām organizēt gan galvenās cirtes, gan krājas kopšanas cirtes audzēs, kur galvenā suga ir bērzs," norāda Saklaurs.
Tāpat kooperatīva pārstāvis norādīja, ka pēc vasarā sasniegtā cenu pīķa skujkoku zāģbaļķiem, resnās dimensijas (18 un vairāk centimetri) joprojām maksā aptuveni 100 eiro par kubikmetru, savukārt, tievā (14-18 centimetri) - aptuveni 80 eiro kubikmetrā.
Gulšņi jeb zemas kvalitātes zāģbaļķi maksā no 70 līdz 82 eiro par kubikmetru.
"Cenas joprojām saglabā augstāko līmeni, kādas tās bijušas pēdējos 30 gadus pirms Covid -19 uzliesmojuma," atzina Saklaurs, piebilstot, ka joprojām tirgū ir arī liels trūkums pēc kvalitatīviem apses zāģbaļķiem visos Latvijas reģionos.
Jau ziņots, ka kokmateriālu tirgū aizvien turpinās cenu kāpums, kas, pēc ekspertu prognozēm, turpināsies līdz pat gada beigām, aģentūrai LETA apstiprināja aptaujātie nozares eksperti.
"Pirms gada, kad rakstīju, ka neatkarīgi no epidemioloģiskās situācijas tuvākajā gadā lietu ierastā kārtība vēl kādu laiku būs izjaukta, nespēju paredzēt, ka Amerikas Savienoto Valstu (ASV) tirgū zāģmateriāla cenu augstākajā punktā dēļu cenas būs četras reizes lielākas nekā ierasts," aģentūrai LETA sacīja Latvijas Kokrūpniecības federācijas (LKF) izpilddirektors Kristaps Klauss. Vienlaikus viņš norādīja, ka šogad taras dēļa cena Eiropā ir un būs tikpat liela, cik pāris gadus atpakaļ labas kvalitātes ēvelētam zāģmateriālam.
Tomēr, kā komentēja Klauss, pašreizējās cenas dēļiem un plātnēm nav "jaunais normālais" un tās samazināsies.
Vaicāts par situācijas praktisko pusi, Klauss norādīja, ka pasūtījumi pašlaik tiek veikti ilgākam laikam uz priekšu, klientiem ir patukšas noliktavas, būvniecība "rūc", vasarā skandināvi atpūšas un, viņaprāt, jūtamākai cenu korekcijai nav pamata notikt agrāk par šī gada nogali.
Jau ziņots, ka 2020. gadā kooperatīvs "Mežsaimnieks" strādāja ar 5,123 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 29,7% mazāk nekā gadu iepriekš, kā arī kooperatīvs cieta zaudējumus 88 601 eiro apmērā pretstatā peļņai gadu iepriekš. Kooperatīvs reģistrēts 2012. gadā.