Sertifikātus neprasa un maskas nav obligātas: kas šobrīd notiek Itālijā
foto: ? Marco Arduino/SIME/ Vida Press
Gājēju iela Milānā.
Tūrisms

Sertifikātus neprasa un maskas nav obligātas: kas šobrīd notiek Itālijā

Jauns.lv

Latvijā Covid-19 pandēmijas dēļ ieviestie ierobežojumi tiek ievēroti un kontrolēti, taču Itālijā, valstī, kas pērn vīrusa dēļ cieta visvairāk no visām Eiropā, situācija ir citādāka.

Jūlija mēneša izskaņā devāmies ceļojumā uz Itāliju.

Itālijas Veselības ministrijas mājaslapā ir norādīts, ka ceļotājiem pie ielidošanas valstī nepieciešams uzrādīt digitālo Covid-19 sertifikātu, kas apliecina personas vakcinācijas cikla iziešanu, izslimošanu vai negatīvu testa rezultātu. Sertifikātu pārbaudīšanas kārtība nav noteikta, tos var lūgt uzrādīt gan pirms iekāpšanas lidmašīnā, gan pēc izkāpšanas.

Papildus sertifikātam, pirms došanās uz Itāliju ir jāaizpilda Eiropas digitālā pasažiera lokācijas forma (dPLF), kas veselības institūcijām palīdzētu izsekot personas gadījumā, ja tās ir pakļautas inficēšanās riskam.

Ceļā devāmies gan vakcinēti, gan pārslimojuši, gan kopā ar personu, kas bija veikusi Covid-19 testu un ieguvusi negatīvu rezultātu.

Rīgas lidostā sertifikātus nebija nepieciešams uzrādīt, arī Itālijā lidostā apliecinājumu neviens nelūdza uzrādīt.

Lidmašīnā sejas maskas lietošana ir obligāta, tomēr netika aizrādīts pasažieriem, kuri gulēšanas brīdī savu masku bija noņēmuši.

foto: Maria Laura Antonelli/AGF/SIPA
Tūristi atgriežas Romā.
Tūristi atgriežas Romā.

Kārtība iekštelpās atšķiras

Iekštelpu pakalpojumu apmeklēšanas noteikumi Itālijā ir līdzīgi kā Latvijā, taču atšķiras to ievērošana.

Arī tur pie veikala ieejām ir norādīts maksimālo apmeklētāju skaits, tomēr tas netiek kontrolēts – apmeklējot lielveikalu, groziņu vai ratiņu izmantošana nav obligāta, mazākos veikalos pilsētas centrā cilvēku plūsmai līdzi sekoja pārdevējs/kasieris. Tomēr jāteic, ka veikalos, kas atradās pilsētas perifērijā vai mazos ciematos, cilvēku skaitam netika sekots līdzi.

Sejas maskas lietošana iekštelpās ir obligāta un cilvēki šo noteikumu ievēro. Itāļi pareizu maskas nēsāšanas principu ir prasmīgi apguvuši, tikai retais masku nebija pārlicis pāri degunam.

Pirms ieiešanas lielveikalā tiek pārbaudīta cilvēka temperatūra. To dara, vai nu tam speciāli nozīmēts darbinieks, vai arī aparāts, kas atrodas pie ieejas un, novietojot seju pret tā ekrānu, tiek izmērīta temperatūra.

Netika manīts, ka paralēli tiktu uzskaitīts cilvēku daudzums veikalā.

foto: ?? Massimo Borchi/SIME/ Vida Press
Cilvēki izbauda vakariņas Florencē.
Cilvēki izbauda vakariņas Florencē.

Izņēmums – ēdināšanas iestādes

Noteikumu ievērošana beidzas restorānos un kafejnīcās. Vēloties pusdienot iekštelpās, netiek lūgts uzrādīt derīgu sertifikātu, maskas lieto tikai apkalpojošais personāls un distance starp galdiņiem netiek ievērota.

Dažas dienas pavadījām vienā no Itālijas kūrortpilsētām Vidusjūras krastā, kur lielais cilvēku skaits nereti radīja burzmas uz ielām.

Laika posmā, kad atradāmies Itālijā, sejas maskas lietošana ārtelpās vairs nebija obligāta, tomēr distanci nebija iespējams ievērot un daži cilvēki maskas lietoja arī uz ielām.

Šajā kūrortpilsētā lielā atpūtnieku skaita dēļ katru vakaru visi lokālie restorāni bija pilni – gan iekštelpu, gan ārtelpu galdiņi. Cilvēku skaitam restorānu iekštelpās netika sekots līdzi, gluži pretēji – darbinieku interesēs bija izsēdināt pēc iespējas vairāk klientu.

foto: EPA/Scanpix
Cilvēki atpūšas Ostijas pludmalē, ciematiņā netālu no Romas.
Cilvēki atpūšas Ostijas pludmalē, ciematiņā netālu no Romas.

Arī pludmalēs sava kārtība

Itālijas Tūrisma oficiālajā mājaslapā ir atrodama atsevišķa rindkopa par noteikumiem, kurus jāievēro pludmales kūrortiem. Vidusjūras krasta pilsētā, kurā atradāmies, gandrīz visa piekraste pieder neatkarīgiem īpašniekiem, kas par konkrētu samaksu piedāvā izīrēt lietussargus un atpūtas krēslus.

Izīrējot vietu pludmalē, temperatūra netika mērīta, lai gan tā esot obligāta prasība.

Distance starp lietussargu un krēslu komplektiem tika ievērota un, tā kā blakus bija pieejamas arī nelielas publiskās pludmales, apmeklētāji maksas pludmalēs bija samērā nedaudz, ļaujot ievērot distanci.

Publiskās pludmales šajā pilsētā bija maz un nelielas, tādēļ distances ievērošana bija apgrūtināta. Karstākajās dienās bija visai grūti atrast vietu, kur noklāt savu dvieli.

Lidojot atpakaļ

Lai gan šķita, ka atpakaļceļš būs tāds pats, kā turp un sertifikātus nevajadzēs uzrādīt, Itālijā lidostā tie bija jāuzrāda veselas divas reizes – gan reģistrējoties lidojumam, gan pirms iekāpšanas lidmašīnā.

Tā kā mūsu grupā bija persona, kura nebija nedz vakcinējusies, nedz pārslimojusi vīrusu, bija nepieciešams veikt testu.

Ielidošanai Latvijā der divu veidu testi – PĶR (PCR) tests, kas nodots ne ātrāk kā 72 h, vai antigēna tests, kas veikts ne ātrāk kā 48 h pirms iekāpšanas.

Mūsu lidmašīnas reiss bija paredzēts agri no rīta pirmdienā, līdz ar to tests bija jānodod brīvdienās. Testa nodošanas vietu atradām ar grūtībām, jo daudzas vietas, kur pieejams šis pakalpojums, brīvdienās nestrādā.

Situācija Itālijā šobrīd

2020. gadā Covid-19 pandēmijas sākumā Itālijas iedzīvotāji bija vissmagāk vīrusa skartā tauta Eiropā. Līdz pat šodienai (5. augustam) Itālijā ir apstiprināti vairāk nekā 4,3 miljoni saslimstības gadījumi un 128 tūkstoši aizgājušo.

Šobrīd vidējais jaunu gadījumu skaits vienā dienā nedēļas griezumā ir apmēram 5,6 tūkstoši un katru dienu šis skaitlis palielinās.

Pilnībā vakcinējušies ir 54 % no sabiedrības.