Bizness un ekonomika

Mikrouzņēmumu nodokļa pārskatīšana glābs Latvijas samariešus. Simtiem cilvēku nezaudēs darbu un aprūpi

Jauns.lv

Līdz Jaunajam gadam Saeima plānojusi pārskatīt nodokļu sistēmu, kas vairs no mikrouzņēmumiem nepaģērēs par katru darbinieku maksāt obligātās sociālās iemaksas gadījumos, ja darbinieks strādā tikai dažas stundas nedēļā. Jaunās izmaiņas varētu izglābt sociālās aprūpes sistēmu.

Kasjauns.lv jau rakstīja, ka Saeima bija pieņēmusi likumu, kas noteica, ka no nākamā gada mikrouzņēmumiem līdzšinējā 9% no apgrozījuma nodokļa vietā būs jāmaksā 5% no apgrozījuma un par katru nodarbināto cilvēku, neatkarīgi no tā, cik daudz viņš strādā obligātās sociālās iemaksas: no 2017. gada - vismaz 75% apmērā no minimālās mēnešalgas (97,16 eiro), bet no 2018. gada - 100% apmērā (pie līdzšinējās minimālās algas lieluma - 129,54 eiro). Tas nozīmē, ja mikrouzņēmums cilvēku nodarbina tikai sezonāli vai vienu dienu nedēļā sociālais nodoklis jāmaksā par viņu jāmaksā pilnā apjomā katru mēnesi. Tas jau licis daudziem mikrouzņēmumiem paziņot par savas darbības pārtraukšanu, jo tiem vienkārši nav liekas naudas, ko maksāt nodokļos.

Daudzi mazie uzņēmumi tomēr vēl cer uz Dieva brīnumu un nodokļu sistēmas maiņu. Pēc visa spriežot, šīs izmaiņas arī varētu tikt pieņemtas. Valsts prezidents Raimonds Vējonis jauno mikrouzņēmumu nodokļu likumu atmetis atpakaļ Saeimai, bet koalīcija (izņemot „Vienotību”) ir gatava pieņemt jaunu likumu, kas turpmāk no mikrouzņēmuma paredzētu iekasēt nodokli 15% apmērā no apgrozījuma.

Latvijas Samariešu apvienības „Samariešu atbalsts mājās” vadītājs Viesturs Kleinbergs par šādu risinājumu Kasjauns.lv pauda gandarījumu:

„Ja stātos spēkā jaunais nodokļu regulējums, ko pieņēma Saeima, bet neizsludināja Valsts prezidents, mums būtu no darba jāatlaiž vismaz 200 cilvēki, kuri laukos veic sociālo aprūpi veciem un nevarīgiem cilvēkiem. Viņi pie cilvēka palīgos dodas salīdzinoši reti, daudzi strādā tikai uz ceturtdaļslodzi. Tad kāpēc, mums maksāt par viņu sociālās iemaksas pilnā apmērā? Un mums vienkārši tādas naudas nav!

Rīgā saviem darbiniekiem jau esam izsūtījuši brīdinājumu – darba uzteikumu, kurā ir atruna: darba attiecības nebūs jāpārtrauc, ja mainīsies nodokļu politika. Tagad izskatās, ka viņus nevajadzēs atlaist. Samariešu apvienībā strādā vairāk nekā 650 cilvēku, no tiem sociālo aprūpi veic 500 cilvēki, no kuriem 200 strādā uz pusslodzi vai mazāk. Ja nekas nemainītos es šos cilvēkus (darbiniekus) nespētu nofinansēt, tad viņiem būtu jāsāk shēmot. Piemēram, jākļūst par pašnodarbinātajiem bet, ja viņi pelnīs, piemēram, 50 eiro, viņi sociālās iemaksās tik un tā nemaksās.

Protams, ka likuma izmaiņas nāk par vēlu, bet labāk vēlāk nekā nekad. Līdz šim valdība uzņēmēju un sabiedrisko organizāciju viedoklī neieklausījās. Tagad šīs likuma izmaiņas ir vienīgais pareizais lēmums, ko varētu pieņemt.

Šis lēmums par mikrouzņēmuma nodokli skar arī manu ģimeni. Manai sievai ir mikrouzņēmums, kas nodarbojas ar pedagogu izglītošanu un psiholoģijas konsultācijām, pedagogu izglītību. Vasarā, kā zināms, skolotājiem ir atvaļinājumi un brīvlaiks un manas sievas izglītības uzņēmums darbu neveic. Un šajā „tukšajā laikā” viņai būtu jāmaksā sociālās iemaksas. Par ko? Viņai izdevīgāk maksāt 15% no apgrozījuma. Pēc likuma, kurai grasās atcelt, viņai gadā izmaksas pieaugtu vairāk nekā par 1000 eiro, bet tagad tās varētu būt pieaugt tikai par 500 – 600 eiro”.

Elmārs Barkāns/Foto: Sintija Zandersone/LETA