Lai nebūtu pārsteigumu! No 1.marta jauns energomarķējums
No šī gada 1.marta visās tirdzniecības vietās - veikalos un tiešsaistes tirdzniecības vietās - stāsies spēkā jaunie energoefektivitātes marķējumi, tādēļ arī mums, patērētājiem, jāpielāgo savi iepirkšanās ieradumi. Aicinām iepazīties ar Elektrum Energoefektivitātes centra speciālistu sagatavoto informāciju par energomarķējuma būtiskākajām izmaiņām!
Kā bija līdz šim?
1994.gadā tika ieviests pirmais energomarķējums ledusskapjiem, laika gaitā papildinot elektroierīču klāstu, kurām marķējums ir obligāts. Pašlaik energomarķējums ir piešķirts visām lielajām sadzīves elektroierīcēm - cepeškrāsnīm, ledusskapjiem un saldētavām, trauku mazgājamajām mašīnām, veļas mazgājamajām mašīnām un žāvētājiem, tāpat arī citām ierīcēm - apkures katliem, ūdens sildītājiem, gaisa kondicionieriem un siltumsūkņiem, televizoriem, tvaika nosūcējiem un spuldzēm.
Kā ierasts, izvēloties jaunu sadzīves elektroierīci, ieteicams rūpīgi izpētīt ne vien tās izskatu, bet arī krāsaino uzlīmi - energomarķējumu. Tas sniedz jums iespēju viegli salīdzināt dažādu ražotāju un modeļu ierīču elektroenerģijas un ūdens patēriņu, skaņas līmeni, ietilpību, energoefektivitātes klasi un citus būtiskākos parametrus.
Kādēļ nepieciešamas izmaiņas?
Elektroierīču ražotāji regulāri ievieš jaunas inovācijas un tehnoloģiskos risinājumus. Tā rezultātā ir izveidojusies situācija, ka vairums ierīču atbilst augstākajām energoefektivitātes klasēm, proti, A ar vienu vai vairākiem plusiņiem, bet liela daļa citu klašu, piemēram, B un C, nav aizpildītas, dažkārt pat A klase. Salīdzinājumam - mūsdienīgs A+++ klases ledusskapis patērē pat par 60% mazāk elektroenerģijas nekā A klases ledusskapis. Turklāt tirgū ir pieejamas ierīces, kas patērē pat vēl mazāk elektroenerģijas nekā A+++ klases ierīces. Uz šīm ierīcēm attiecīgi tiek norādīta A+++ klase un vēl papildus procentuālais elektroenerģijas ietaupījums, piemēram, A+++ - 40%. Iespējams, esat to pamanījuši uz veļas mašīnām.
Jaunais energomarķējums tiks ieviests pakāpeniski atkarībā no konkrētām Eiropas Savienības regulām. 2021.gadā visos veikalos tas tiek ieviests šīm elektroierīču grupām:
• ledusskapjiem un saldētavām,
• veļas mazgājamajām mašīnām ar un bez iebūvēta veļas žāvētāja,
• trauku mazgājamajām mašīnām,
• televizoriem un elektroniskajiem displejiem,
• gaismekļiem un spuldzēm.
Kādas ir būtiskākās atšķirības starp veco un jauno marķējumu?
Eiropas Savienība ir nolēmusi atjaunot A - G energoefektivitātes klases koncepciju, ko pakāpeniski nākotnē pielāgos atbilstoši tehnoloģiju un tirgus attīstībai.
Tas nozīmē, ka energoefektivitātes skala atgriezīsies pie vēsturiskās no A līdz G, kas ir saprotamāka, un energoefektivitātes klases ar vienu vai vairākiem plusiem (A+, A++, A+++) vairs netiks lietotas. Piemēram, elektroierīce, kas patlaban marķēta kā A+++ energoefektivitātes klases prece, saskaņā ar jaunajiem energomarķējuma noteikumiem kļūs par B klases ierīci. Saprotams, tās elektroenerģijas patēriņš nemainīsies.
Marķējumā parādīsies arī jauns elements - QR kods, kas attēlots marķējuma augšējā labajā stūrī. To noskenējot ar viedtālruni, iegūsiet ražotāja sniegtu papildinformāciju par konkrēto preci. Šo informāciju visi preču ražotāji iekļaus publiski pieejamā Eiropas Komisijas marķējumu datubāzē - EPREL EU.
Jaunajā energomarķējumā ir nelielas izmaiņas attiecībā uz ierīču elektroenerģijas patēriņa noteikšanas metodiku. Veļas un trauku mazgājamajām mašīnām gada elektroenerģijas patēriņš līdz šim energomarķējumā norādīts, pieņemot, ka veļa vai trauki tiek mazgāti konkrētas reizes gada laikā. Jaunajā energomarķējumā šo ierīču elektroenerģijas patēriņš būs norādīts 100 mazgāšanas cikliem, tādējādi jaunajā marķējumā norādītās kWh būs mazākas nekā vecajā. Līdzīga situācija ir arī attiecībā uz televizoriem - ja vecajā marķējumā gada elektroenerģijas patēriņš tika noteikts pieņemot, ka televizoru skatās vidēji 4 stundas dienā jeb 1464 stundas gadā, tad jaunajā marķējumā patēriņš ir norādīts 1000 lietošanas stundām.
Raugoties no vizuālā noformējuma viedokļa, jaunajā marķējumā ierīču elektroenerģijas patēriņš ir attēlots pamanāmākā veidā - marķējuma vidējā daļā, turklāt visām elektroierīču grupām ievērots vienots patēriņa attēlošanas dizains.
Savukārt marķējuma apakšējā daļā ir izvietotas dažādas piktogrammas, kas informē par izvēlētās elektroierīces parametriem. Lielākā daļa no piktogrammām ir tādas pašas kā vecajā marķējumā, tikai ar uzlabotu dizainu, bet atsevišķas piktogrammas ir ieviestas no jauna. Katras ierīces energomarķējuma piktogrammu skaidrojumu aicinām skatīt šeit!
Der zināt!
Energoefektīvākās ierīces, kas pašlaik marķētas kā A+++, atbilst aptuveni B vai C klasei saskaņā ar jauno energomarķējumu. Sākotnēji A klases ierīču klāsts tirgū būs mazs, jo šī klase ir rezervēta turpmākajai produktu inovācijai un attīstībai.
Laika periodā no 2021.gada 1.marta līdz 18.martam veikalos un tiešsaistes tirdzniecības vietās vēl būs iespējams atrast arī veco energomarķējumu, jo šajā laikā norisināsies pārejas periods. Pēc 18.marta tirdzniecības vietās jābūt izvietotiem tikai jaunajiem energomarķējumiem šīm elektroierīču grupām: ledusskapji un saldētavas, veļas mazgājamās mašīnas ar un bez iebūvēta veļas žāvētāja, trauku mazgājamās mašīnas, televizori un elektroniskie displeji.
Savukārt gaismekļu un spuldžu veco energomarķējumu tirdzniecības vietās varēsiet vēl sastapt līdz pat 2023.gada 1.martam.
Citām elektroierīču grupām, piemēram, gaisa kondicionieriem, atsevišķiem veļas žāvētājiem, ūdens sildītājiem u. c. jauno energomarķējumu ieviesīs pakāpeniski no 2022.gada, tiklīdz būs stājušās spēkā attiecīgās Eiropas Savienības regulas.