foto: Zane Bitere/LETA
Ekonomikas ministrija ar nodokļu stimuliem plāno uzlabot dzīvojamo fondu
Ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs.
Bizness un ekonomika
2020. gada 10. decembris, 14:01

Ekonomikas ministrija ar nodokļu stimuliem plāno uzlabot dzīvojamo fondu

Jauns.lv / LETA

Ministru kabinets ceturtdien apstiprināja Ekonomikas ministrijas (EM) sagatavoto rīcības plānu ar nepieciešamajiem pasākumiem dzīvojamā fonda tehniskā stāvokļa pilnveidošanai ekspluatācijas laikā, tostarp paredzot nodokļu stimulus.

Plānā ietverto pasākumu mērķis ir veicināt būvēm izvirzīto būtisko prasību nodrošināšanu, kā arī veicināt ieguldījumu veikšanu dzīvojamajās mājās.

Ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs (KPV LV) atzina, ka valsts dzīvojamā fonda pašreizējais stāvoklis ir rezultāts daudziem sociāli ekonomiskajiem procesiem, kā arī ēku īpašnieku motivācijas trūkumam to kvalitatīvai uzturēšanai un atjaunošanai.

"Sagatavotajā plānā piedāvājam virkni pasākumu, kas radīs gan priekšnosacījumus finansiāliem stimuliem ēku atjaunošanai, gan arī vēl vairāk sakārtos normatīvo regulējumu šajā jomā," uzskata Vitenbergs.

Kopumā plāns paredz 11 pasākumus, kuri tiks īstenoti sadarbībā ar AS "Attīstības finanšu institūciju Altum"" ("Altum"), Būvniecības valsts kontroles biroju, Finanšu ministriju (FM), Latvijas Pašvaldību savienību (LPS), Tieslietu ministriju un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju. Plāna pasākumi vērsti uz dzīvojamā fonda tehniskā stāvokļa pilnveidošanu ekspluatācijas laikā un normatīvā regulējuma uzlabojumiem.

Lai veicinātu iedzīvotājus veikt ieguldījumus mājokļu savlaicīgai uzturēšanai un atjaunojamo energoresursu izmantošanai, EM sadarbībā ar FM nākamā gada laikā plāno sagatavot priekšlikumus nodokļus regulējošajos normatīvajos aktos, kas paredzētu nodokļu stimulus iedzīvotājiem, piemēram, samazinātās pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmes, iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) atvieglojumus u.c.

Savukārt EM sadarbībā ar "Altum" plāno veicināt finanšu pieejamību ēku atjaunošanai, nākamā gada laikā izstrādājot atbalsta programmu mājokļu tehniskā stāvokļa un labiekārtojuma uzlabošanai.

Tāpat katru gadu, vismaz līdz 2025.gada beigām, EM plāno turpināt sērijveida daudzdzīvokļu dzīvojamo ēku norobežojošo konstrukciju mehāniskās stiprības un stabilitātes izpēti un tipveida risinājumu sagatavošanu.

Savukārt, izmantojot pašvaldību labo praksi māju apsaimniekošanā, sadarbībā ar LPS līdz nākamā gada oktobrim EM plāno izstrādāt metodisko materiālu īres maksas noteikšanai pašvaldību mājokļiem.

Papildus ir paredzēts pilnveidot Būvniecības informācijas sistēmas (BIS) funkcionalitāti, lai nodrošinātu būvvaldēm informāciju risku analīzē balstītai pieejai ēku ekspluatācijas pārbaudēm.

EM atzīst, ka BIS funkcionalitāte risku vadībai uzraudzības procesa ietvaros jau nodrošina iespēju reģistrēt informāciju par būvniecības dalībniekiem un to profesionālās darbības pārkāpumiem, bet šo funkcionalitāti ir nepieciešams uzlabot, papildus nodrošinot arī cita veidu pārkāpumu reģistrēšanu.

Vienlaikus, ēku ekspluatācijas drošības sekmēšanai, paredzēts pilnveidot būvju, tai skaitā ēku, tehniskās apsekošanas regulējumu, pārskatot Latvijas būvnormatīvā "Būvju tehniskā apsekošana" ietverto regulējumu.

Plāns ir sagatavots, ņemot vērā Valsts kontroles konstatēto revīzijas ziņojumā par to, vai tiek izpildīti priekšnoteikumi pašvaldību pārvaldīšanā un kontrolē esošu ekspluatācijā pieņemtu ēku atbilstībai drošuma prasībām. EM tika uzdots veikt problēmu un to cēloņu izpēti un sniegt priekšlikumus to novēršanai ar mērķi rast risinājumus droša dzīvojamā fonda nodrošināšanai.