Agrāk fiktīvo firmu "šefi" bija bezpajumtnieki, tagad - ārzemnieki un jaunieši
Par fiktīvo uzņēmumu amatpersonām aizvien biežāk tiem izmantoti ārvalstu iedzīvotāji, kā arī jaunieši, kuriem nav nostiprinājusies atbildības sajūta, ceturtdien žurnālistiem atzina Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektores vietnieks noziedzības apkarošanas jomā Kaspars Čerņeckis.
Viņš norādīja, ka šāda tendence parādījusies pēc riskanto komersantu saraksta ieviešanas. Tostarp viņš minēja, ka ārvalstnieki tiek izmantoti, jo ar trešo valstu attiecīgajām iestādēm ir grūtāk strādāt un tas prasa vairāk laika, lai iegūtu pierādījumus.
Savukārt VID ģenerāldirektore Ināra Pētersone uzsvēra, ka jauniešiem, tostarp vidusskolu pēdējo klašu skolēniem, nepieciešams skaidrot, ka iesaistīšanās šādos darījumos var sabojāt viņu nākotni un tas ir bīstami.
Raksturojot citas organizētās noziedzības tendences Latvijā, Čerņeckis atzīmēja, ka fiktīvo uzņēmumu amatpersonas par samaksu vai kādos citos apstākļos ir gatavas uzņemties arī kriminālatbildību, lai neizdotu patiesā labuma guvējus un krāpniecisko shēmu organizētājus.
Tāpat, pēc viņa teiktā, organizēto noziedzīgo grupu organizatori ir kļuvuši ievērojami mobilāki, maina uzturēšanās vietas vai uzturas tikai ārvalstīs, kā arī labi orientējas finanšu un juridiskajos jautājumos. Arī pārvietojot kontrabandas preces, tiek izmantoti arvien pārdomātāki un sarežģītāki slēpšanas paņēmieni
Čerņeckis arī minēja, ka pēdējā laikā būtiski pieaudzis pasta sūtījumu skaits, kuros atrastas narkotikas. "Šeit īpaši es gribētu vērst uzmanību uz to, ka daudzi jaunieši iesaistās šajās pasta sūtījumu saņemšanās un tā nav laba tendence. Mēs rūpīgi tam sekojam un daudz kriminālprocesi ir uzsākti ne tikai pret tiem jauniešiem, kas saņem šo pasta sūtījumu, bet arī pret tām personām, kurām viņi nodot tālāk [pasta sūtījumus ar narkotikām] un kas gūst to lielo peļņu," teica VID ģenerāldirektores vietnieks, uzsverot, ka jauniešiem jāsaprot, cik bīstami ir tādos darījumos iesaistīties.
Narkotisko vielu kontrabandā, pēc viņa sacītā, iesaista arī Latvijas valsts piederīgos, kas dzīvo ārvalstīs, tādējādi apgrūtinot Latvijas tiesībsargājošām iestādēm vākt pierādījumus un darbu kopumā.
Tāpat Latvija joprojām tiek izmantota kā tranzītvalsts gan narkotiku, gan akcīzes preču pārvietošanai uz kaimiņvalstīm, savukārt, izmantojot Latvijas, Eiropas Savienības, NVS un citu valstu kredītiestādes, tiek veidotas sarežģītas naudas plūsmas shēmas, lai slēptu patiesā labuma guvējus.
Čerņeckis arī atzina, ka redzeslokā arvien biežāk nonāk personas, kas iepriekš sodītas par līdzīgu noziedzīgu nodarījumu izdarīšanu un turpina veikt noziedzīgs darbības citās Eiropas Savienības valstīs.
VID ir finanšu ministra padotībā esoša tiešās pārvaldes iestāde, kas nodrošina nodokļu maksājumu un nodokļu maksātāju uzskaiti, valsts nodokļu, nodevu un citu valsts noteikto obligāto maksājumu iekasēšanu Latvijas teritorijā, kā arī iekasē nodokļus, nodevas un citus obligātos maksājumus Eiropas Savienības budžetam, īsteno muitas politiku un kārto muitas lietas.
BNS/Foto: Ieva Lūka/LETA