Pasaules biržās kāpj akciju un naftas cenas
Reaģējot uz ASV centrālās bankas - Federālās rezervju sistēmas (FRS) - paziņojumu par valsts obligāciju uzpirkšanu neierobežotā apmērā, pasaules biržās otrdien kāpj akciju un naftas cenas.
Lai gan FRS paziņojums pirmdien neizraisīja akciju cenu kāpumu ASV un Savienoto Valstu biržās pirmdien bija kritums, otrdien Āzijas akciju biržas bija kāpums, ko veicināja arī Japānas centrālās bankas lēmums par obligāciju uzpirkšanu.
Slēgšanas brīdī Tokijas akciju biržas indekss "Nikkei" otrdien bija pieaudzis par 7,1%, Honkongas biržas indekss "Hang Seng"- par 4,5%, Šanhajas biržas indekss "Shanghai Composite" - par 2,3%.
Līdz pēcpusdienai Frankfurtes biržas indekss DAX bija palielinājies par 6,4%, Londonas biržas indekss FTSE - par 4,2%, Parīzes biržas indekss CAC - par 5%, Madrides biržas indekss IBEX - par 5%.
Savukārt ASV dolāra kurss pazeminās, un tas veicina naftas cenu pieaugumu. WTI markas jēlnaftas cena pieaugusi par 7,4% līdz 35,09 ASV dolāriem barelā, bet "Brent" markas jēlnaftas cena - par 5,7% līdz 28,58 dolāriem barelā.
Jau ziņots, ka FRS pirmdien paziņoja, ka iegādāsies tik daudz valdības vērtspapīru, cik būs nepieciešams, kā arī sāks aizdevumu izsniegšanu maziem un vidējiem uzņēmumiem un pašvaldībām, lai palīdzētu pārvarēt koronavīrusa krīzes radīto ietekmi.
Tādējādi šie FRS ekonomikas atbalsta pasākumi ir plašāki par tiem, kas tika īstenoti 2008.gada finanšu krīzes laikā.
FRS norāda, ka izveidos trīs jaunus aizdevumu izsniegšanas mehānismus, kas nodrošinās līdz pat 300 miljardiem dolāru, centrālajai bankai iegādājoties uzņēmumu obligācijas, pašvaldību obligācijas un vērtspapīrus, kas saistīti ar tādiem aizdevumiem kā automašīnu un nekustamo īpašumu kredītiem.
Tāpat ASV centrālā banka iegādāsies neierobežotu daudzumu valsts kases obligāciju un ar hipotēkām nodrošinātu vērtspapīru, lai censtos noturēt zemas aizņēmumu likmes un nodrošinātu finanšu tirgu netraucētu darbību.
FRS pagājušajā nedēļā paziņoja, ka iegādāsies valsts kases obligācijas 500 miljardu dolāru apmērā un ar hipotēkām nodrošinātus vērtspapīrus 200 miljardu dolāru apmērā, taču līdz pagājušās nedēļas beigām šo iegāžu apmērs bija jau sasniedzis aptuveni pusi no šī kopējā apjoma.