foto: LETA
Reizniece-Ozola aicinās Saeimu veikt FKTK auditu
Finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola preses brīfingā informē par situāciju Latvijas finanšu sektorā.
Bizness un ekonomika
2018. gada 24. februāris, 14:47

Reizniece-Ozola aicinās Saeimu veikt FKTK auditu

LETA

Finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola (ZZS) aicinās Saeimu kā Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) pārraugu veikt finanšu sektoru uzraugošās iestādes auditu, šodien preses konferencē paziņoja ministre.

play icon
Klausīties ziņas
info about playing item

Viņa norādīja, ka FKTK darbu pēdējo divu gadu laikā atzinīgi novērtē ne tikai pati ministre, bet arī ārvalstu institūcijas, tomēr tas nenozīmējot, ka nozares uzraudzībā neesot problēmu.

"Lai pārliecinātos, ka viss ir kārtībā un visiem būtu laba sajūta par FKTK pieņemtajiem lēmumiem, FM runās ar Saeimu, lai tā iniciē auditu, kas izvērtētu iestādes darba kvalitāti," atzina Reizniece-Ozola.

Ministrei gan patlaban neesot iemesla neuzticēties FKTK, jo viņa novērojusi, ka iestādes darbs ir kļuvis efektīvāks, mērķtiecīgāks un profesionālāks, nekā iepriekšējos gados.

"Nomainoties FKTK vadībai ir jūtami mainījusies attieksme. Bet man tomēr gribētos, lai tiktu veikts FKTK ārējs risku izvērtējums un prasmes," atzina finanšu ministre.

Arī partija "Vienotība" šovakar izplatīja paziņojumu plašsaziņas līdzekļiem, uzsverot, ka aicina nekavējoties sākt starptautisku, padziļinātu auditu par FKTK pieņemtajiem lēmumiem attiecībā uz "ABLV Bank". Partija uzskata, ka maksātnespējas un likvidācijas procesiem jābūt pēc iespējas caurspīdīgākiem un bez mazākās šaubu ēnas par izvēlētajām administratoru un likvidatoru kandidatūrām. Tāpat ir būtiski jāierobežo maksātnespējas administratoru un likvidatoru atlīdzība par labu kreditoriem, norāda "Vienotības" pārstāvji.

"Vienotība" uzsver, ka visām atbildīgajām iestādēm jānodrošina maksātnespējas un likvidācijas procesu maksimāls caurspīdīgums, nepieļaujot jebkādu šaubu ēnu parādīšanos par izvēlētajiem maksātnespējas administratoriem un likvidatoriem vai viņu izvēles procedūrām. Tāpat partija uzskata, ka maksātnespējas administratoru un likvidatoru atlīdzības līmeni nepieciešams būtiski ierobežot par labu kreditoru interesēm.

Jau ziņots, ka Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) naktī uz sestdienu nolēma, ka "ABLV Bank" ir iestājusies noguldījumu nepieejamība. FKTK norāda, ka šajā garantēto atlīdzību izmaksas gadījumā Latvijas Noguldījumu garantiju fonda (NGF) līdzekļi atlīdzību izmaksai netiks izmantoti, jo "ABLV Bank" ir pietiekami likvīdie aktīvi. Garantēto atlīdzību izmaksai Latvijas "ABLV Bank" klientiem pēc pašreizējiem aprēķiniem, ir nepieciešami apmēram 470 miljoni eiro, kurus "ABLV Bank" varot nodrošināt.

"ABLV Bank" tiks likvidēta atbilstoši Latvijas likumiem, jo tās glābšana nav sabiedrības interesēs, sestdien paziņojusi ECB.

ECB paziņojumā teikts, ka "ABLV Bank" un tās meitasbanka Luksemburgā "ABLV Bank Luxembourg" sabrūk vai ir gaidāms to sabrukums atbilstoši Eiropas vienotā noregulējuma mehānisma regulai. Par savu lēmumu ECB informējusi Eiropas Vienotā noregulējuma valdi, kas savukārt konstatējusi, ka rīcība, lai panāktu noregulējumu šajās bankās, nav nepieciešama, jo tas neatbilstu sabiedrības interesēm attiecībā uz šīm bankām.

"Tāpēc notiks šo banku likvidācija atbilstoši attiecīgi Latvijas un Luksemburgas likumiem," teikts ECB paziņojumā.

Savukārt "ABLV Bank" uzskata, ka tā izpildīja visas regulatora prasības, lai atjaunotu darbību. Četru darba dienu laikā banka likviditātes stiprināšanai akumulējusi vairāk nekā 1,36 miljardus eiro, nodrošinot 86% no visiem pieprasījuma depozītiem. Bankas pārstāvji uzskata, ka tas bijis pilnīgi pietiekami, lai banka atsāktu maksājumu veikšanu un izpildītu klientu pieprasījumus. FKTK lēmumu "ABLV Bank" saista ar politiskiem apsvērumiem.

recent icon

Jaunākās

popular icon

Populārākās