Par neko "noplēš" 30 eiro. Šķietami absurdajiem elektrības rēķiniem ir vienkāršs izskaidrojums
Uzņēmējs Mikus Veide saņēmis elektrības rēķinu par pagājušo mēnesi – nav patērēta neviena kilovatstunda, bet jāmaksā 31 eiro.
Bizness un ekonomika

Par neko "noplēš" 30 eiro. Šķietami absurdajiem elektrības rēķiniem ir vienkāršs izskaidrojums

Elmārs Barkāns

Jauns.lv

Gan iedzīvotāji, gan uzņēmumēji saņēmuši jaunos elektrības rēķinus, kas daudzus nepatīkami pārsteiguši, jo tagad jāmaksā vairāk. Tūkstošiem mājsaimniecību, kuri elektrību taupa, rēķini palielinājušies vismaz par 1,22 eiro, citiem pat par vairākiem desmitiem eiro. Tā, piemēram, uzņēmējs Mikus Veide sašutis, ka nu viņam „par neko” jāmaksā 31,02 eiro.

foto: Ieva Lūka/LETA
Taupīgos latviešus satracinājuši jaunie elektrības rēķini – jo vairāk taupi, jo vairāk zaudē!
Taupīgos latviešus satracinājuši jaunie elektrības rēķini – jo vairāk taupi, jo vairāk zaudē!

Lielu satraukumu pauduši lauksaimnieki, kuri nu spiesti maksāt pat divas reizes vairāk – vairākus simtus eiro, kaut arī elektrību praktiski nav lietojuši. Piemēram, tas attiecas uz graudu kaltēm, jo tām darbs ir tikai dažus mēnešus gadā – ražas novākšanas laikā. Ja situācija neuzlabosies, amatu nāksies atstāt ekonomikas ministram Arvilam Ašeradenam.

„Kaut kāds murgs. Tas iespējams tikai Latvijā”

Elektrības rēķini palielinājušies, jo sākot no šī gada klāt nācis fiksēts maksājums par obligāto iepirkumu kompotenti (OIK) – atbalstu tā saucamās zaļās enerģijas ražotājiem. Tā parastam vienfāzes pieslēgumam klāt nācis 1,22 eiro liels fiksēts maksājums, neatkarīgi no tā, vai tu lieto vai nelieto elektrību. Jo lielāks fāžu pieslēgums un mazāks elektrības patēriņš, jo maksājums par OIK lielāks. Tas pamazām izlīdzinās, ja tu lieto vairāk elektrību, bet, ja esi taupīgs un to pat nelieto vispār, maksājums ir pat divas reizes lielāks nekā pērn.

Veide portālam Jauns.lv sašutis pauda: „Kaut ko tādu, var izdomāt tikai Latvijas valdība. Cik tālu kāsīs to tautu? Murgs!!! Pamazām renovēju 180 kvadrātmetrus lielu ēku, kurai ir trīs fāžu 16 ampēru jaudīgs pieslēgums. Remontējot māju, brīžiem ir vajadzīga elektrība, brīžiem ne. Pagājušajā mēnesī tā nebija vajadzīga, bet man tik un tā jāmaksā 31 eiro. Decembrī par šādu pieslēgumu, ja nelietoju elektrību, bija jāmaksā ap 17 eiro, bet nu par 15 eiro vairāk. Nu uz sešiem mēnešiem pieslēgumu slēgšu nost un tad par 29 eiro to atkal pieslēgšu. Tā iznāks lētāk”.

Uzņēmējs Mikus Veide saņēmis elektrības rēķinu par pagājušo mēnesi – nav patērēta neviena kilovatstunda, bet jāmaksā 31 eiro.
Uzņēmējs Mikus Veide saņēmis elektrības rēķinu par pagājušo mēnesi – nav patērēta neviena kilovatstunda, bet jāmaksā 31 eiro.

Jo vairāk taupi, jo vairāk jāmaksā

Jau vēstīts, ka no 1. janvāra stājās spēkā izmaiņas OIK finansēšanas modelī, ko nosaka grozījumi Elektroenerģijas tirgus likumā. Eksperti brīdinājuši, ka lielākie ieguvēji līdz ar šādām izmaiņām ir lielie elektroenerģijas patērētāji, bet cietīs mazie un vidējie uzņēmumi.

Akciju sabiedrības „Latvenergo” preses sekretāre Ivita Bidere Jauns.lv skaidroja, kā radies Veidem izrakstītais rēķins: „Rēķinu par elektroenerģiju veido trīs komponentes, no kurām elektroenerģijas tirgotājs (šajā gadījumā – „Elektrum”) nosaka/aprēķina tikai vienu - elektroenerģiju.  Tā tiek aprēķināta atbilstoši klienta izvēlētajam produktam un patēriņam, - šajā gadījumā, tā kā patēriņš nav bijis, „Elektrum” nav veicis arī nekādu aprēķinu par patērēto elektrību. Savukārt pārējās komponentes (tīkla pakalpojums un OIK) visi elektroenerģijas tirgotāji savos rēķinos atspoguļo atbilstoši tam, kā tās ir noteikuši enerģētikas politikas veidotāji un apstiprinājusi Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK).

Pēdējās izmaiņas ir spēkā, sākot ar janvāri, kad par patērēto elektroenerģiju visi elektroenerģijas tirgotāji Latvijā, tostarp arī „Elektrum”, savos rēķinos aprēķina OIK atbilstoši tām izmaiņām, ko ir apstiprinājusi SPRK. Proti, no šī gada OIK veido divas daļas: mainīgā - atbilstoši patēriņam un fiksētā - atbilstoši pieslēguma jaudai.

Pieslēguma jauda objektiem tiek nemainīgi nodrošināta visu gadu, arī tad, kad nav faktiska patēriņa un tā tiek nodrošināta tādā apmērā, kādu klients pats ir izvēlējies.

Reforma mudina klientus izvērtēt, vai viņu patēriņš atbilst pieslēguma jaudai. Piemēram, ja patēriņš ir mazs vai mazāks par 100 kWh, tad, iespējams, nav racionāli izmantot tādu pieslēgumu (vismaz trīs fāzes), kas ir par lielu šādam patēriņam un tiešā veidā ietekmē izmaksas. Un otrādi – ja patēriņš ir atbilstošs pieslēguma jaudai un tātad tas tiek izmantots efektīvi, tad šīs izmaksas samazinās un ir zemākas par līdz šim maksāto.

Piemēram, ja decembrī konkrētam rēķinam OIK maksājums bija 14,18 eiro (bez PVN) par vienu fāzi un patēriņu 520 kWh, tad janvārī, pat ar lielāku elektroenerģijas patēriņu – 570 kWh, šī komponente bija ievērojami mazāka – 10,45 eiro (bez PVN)”.

Īpaši nozīmīgi un  izdevīgi efektīvi izmantot savus pieslēgumus ir juridiskajiem klientiem. Ekonomikas ministrija paziņojusi, ka februārī uzņēmumi saņēma pirmos elektroenerģijas rēķinus ar būtisku izmaksu samazinājumu energoefektīviem uzņēmumiem, jo OIK finansēšanas modeļa maiņa ir viens no ministrijas izstrādātajiem risinājumiem Rūpniecības atbalsta programmā ar mērķi kāpināt rūpniecības nozares apjomu.

Savukārt pēc Ekonomikas ministrijas apkopotās informācijas, rēķina samazinājums ir lielākajai daļai mājsaimniecību – aptuveni divām trešdaļām no visiem patērētājiem, salīdzinot ar pērno gadu, tas ir samazinājies”.