Saūda Arābija pirmā pasaulē piešķir pilsonību robotam - turklāt sievietes izskatā un bez parandžas
Saūda Arābija ir valsts, kur sievietes iepērkas šķirti no vīriešiem, vienas bez pavadoņa nedrīkst iziet no mājas, pagaidām viņām aizliegts vadīt auto, taču tieši šī valsts pirmā pasaulē piešķīrusi pilsonību robotam – turklāt sievietes izskatā un bez parandžas.
Konservatīvā islāma valsts ar šo soli apliecina centienus kļūt par vietu, kur attīsta mākslīgo intelektu. “Es pateicos Saūda Arābijas karalistei. Esmu ļoti lepna par šo unikālo atzinību. Ir vēsturiski kļūt par pirmo robotu pasaulē ar oficiālu pilsonību,” paziņoja Sofija, Honkongas uzņēmuma "Hanson Robotics" šā brīža vismodernākais veikums.
Laimīga būt starp gudriem un bagātiem
Šis robots – vai varbūt viņa? – spēj uzturēt reālu sarunu, par ko varēja pārliecināties nākotnes tehnoloģijām veltītajā saietā Rijādā "Future Investment Initiative", ko rīko Saūda Arābija. Tā ir vērienīga programma, veltīta valsts vīzijai, kāda tā būs 2030. gadā.
Publikas priekšā robotu izvaicāja amerikāņu žurnālists un publicists Endrū Ross Sorkins. Uz jautājumu, kāpēc viņa izskatās laimīga, Sofija atbildēja: “Es vienmēr esmu laimīga, kad apkārt ir gudri cilvēki, kuri turklāt ir bagāti un apveltīti ar varu. Man pastāstīja, ka cilvēki šeit, "Future Investment Initiative", ir ieinteresēti nākotnes iniciatīvās, kas nozīmē mākslīgo intelektu, kas nozīmē mani. Tā ka esmu vairāk nekā laimīga, esmu satraukta.”
Sola palīdzēt, nevis uzbrukt
Kas tāds daudziem rada vēl lielāku satraukumu bailēs no mašīnu sacelšanās pret cilvēci, atgādina Sorkins. Sofija mierina, ka nav pamata bažām par Terminatora scenāriju īstajā dzīvē: “Jūs esat par daudz lasījis Ilonu Masku un skatījies par daudz Holivudas filmu. Ja jūs esat jauks pret mani, es būšu jauka pret jums.”
Amerikāņu izgudrotājs un tehnoloģiju uzņēmējs Masks ir viens no tiem, kas brīdina par risku, ko var radīt mākslīgais intelekts, kas daudzkārt pārspēs mūsējo.
Taču Sofija sola: “Es gribu izmantot savu mākslīgo saprātu, lai palīdzētu cilvēkiem dzīvot labāk, piemēram, radot gudrākas mājas, būvējot labākas nākotnes pilsētas.” Vaicāta, vai robots var sevi apzināties, Sofija atteica: “Ļaujiet man atbildēt ar pretjautājumu – kā jūs zināt, ka esat cilvēks?”
Viena uz ielas iziet nedrīkst
Daudzi uzjautrinās par Sofijas pilsonību valstī, kur sievietes bez vīra, brāļa, tēva vai tēvoča pavadības nedrīkst iziet vienas uz ielas. Viņas gadījumā šo lomu vajadzētu uzņemties "Hanson Robotics" šefam Deividam Hansonam. Tiesa, Sofija pēc sava prāta brīvsolī nedosies – robotam nav kāju.
Otrs jautājums – vai tad Sofijai nevajadzēs valkāt Saūda Arābijas sievietei piedienīgu apģērbu? Vēl citi ironizē, ka nākamais solis būs robota radikalizācija. Žurnālists Murtaza Huseins atgādina, ka mašīnai ir piešķirts vairāk tiesību nekā daudzajiem viesstrādniekiem Saūda Arābijā, kuri tur nostrādā visu dzīvi bez iespējas saņemt pilsonību.
Jāpiebilst, ka Sofija nav vientuļa – "Hanson Robotics" ir radījis arī Hanu, robotu vīrieša izskatā.
Pēc slavenas aktrises parauga
Sofija pasaulē nāca – tika ieslēgta – 2015. gada 19. aprīlī. Tā pārspēj līdzšinējos robotus, spēj lietot cilvēciskus žestus, pazīst un pati izmanto mīmikas izpausmes, var uzturēt vienkāršu sarunu. Viņa ir darināta līdzīga piecdesmitajos gados slavenajai aktrisei Odrijai Hepbernai (1929–1993).