Baldzēns: "Īstenojot nodokļu reformu, palielinātos pensijas un sociālie pabalsti"
foto: LETA
Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības priekšsēdētāja vietnieks Egils Baldzēns.
Bizness un ekonomika

Baldzēns: "Īstenojot nodokļu reformu, palielinātos pensijas un sociālie pabalsti"

LETA

Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības (LBAS) valdes priekšsēdētājs Egils Baldzēns šodien preses konferencē par nodokļu stratēģiju un tās ilgtermiņa ieguvumiem Latvijas ekonomikai sacīja, ka LBAS uzskata nodokļu reformu par nepieciešamu.

"Ir ārkārtīgi svarīgi savienot uzņēmumu konkurētspējas pieaugumu ar darba samaksas pieaugumu," uzsvēra Baldzēns piebilstot, ka, īstenojot nodokļu reformu, papildinātos sociālais budžets, palielinātos pensijas un sociālie pabalsti. Kopumā sabiedrībā uzlabotos labklājība.

Pēc viņa teiktā, darbiniekiem Latvijā šobrīd ir liels nodokļu slogs, salīdzinot ar Lietuvu un Igauniju. Tamdēļ Latvijas darbinieku darba samaksa pēc nodokļu nomaksas ir mazāka, līdz ar to arī zemāka labklājība. Tāpēc būtiski samazināt ēnu ekonomiku un darbinieku migrāciju uz citām valstīm, kurās ir attīstītāka ekonomika ar augstāku darba samaksu.

Pēc viņa teiktā, nodokļu reforma ir jāvirza tālāk. Lai arī diskusijas par to būs "karstas", kopā ar pašvaldībām izdosies nonākt pie kopsaucēja, tāpat kā sarunās ar valdību.

Jau ziņots, ka Finanšu ministrijas (FM) piedāvātā nodokļu reforma paredz samazināt IIN no 23% līdz 20%, atcelt solidaritātes nodokli un saglabāt mikrouzņēmumu nodokli (MUN).

FM piedāvā reformēt darba spēka nodokļus, ieviešot IIN likmi 20% ieņēmumiem līdz 45 000 eiro gadā, bet ieņēmumiem virs 45 000 eiro gadā nosakot IIN likmi 23% apmērā. FM arī piedāvā celt minimālo algu līdz 430 eiro, kā arī atcelt solidaritātes nodokli. FM piedāvājums paredz noteikt diferencēto nepaliekamo minimumu no 0 līdz 300 eiro, proti, 0 neapliekamais minimums būtu pie atalgojuma 1350 eiro, bet 300 eiro - pie minimālās algas.

FM rosina arī noteikt sociālo nodokli atalgojumam līdz 52 400 eiro gadā parastajā režīmā, no 52 400 eiro līdz 85 400 eiro gadā netiek piešķirti īstermiņa pabalsti, bet virs 85 400 eiro gadā - nav jāmaksā. Tāpat rosināts noteikt 20% UIN sadalītajai peļņai.

Ieguvumus no darba spēka nodokļu reformas FM ilustrē ar vidējo prognozēto darba algu Latvijā 2017.gadā - 910,5 eiro mēnesī. Proti, ja patlaban, nomaksājot nodokļus no 910,5 eiro, neto alga veido 641,3 eiro, tad pēc darbaspēku nodokļu reformas neto alga sastādītu 680,9 eiro.

Tāpat FM norāda, ka gadījumā, ja tiks lemts paaugstināt strādājošo neapliekamo minimumu, būs jārisina arī jautājums par pensionāru neapliekamo minimumu. FM rosina pakāpeniski paaugstināt neapliekamo minimumu ar 300 eiro. FM ieskatā, būtiskai pensionāru daļai neapliekamā minimuma pieaugums līdz 500 eiro dotu līdz 15 eiro papildu ienākumu mēnesī.