Bizness un ekonomika

Hakeri izķēmojuši vairāku Latvijas uzņēmumu mājaslapas

Jauns.lv

Hakeri kārtējo reizi izķēmojuši vismaz 22 Latvijas mazo un vidējo uzņēmumu mājaslapas, informē "Datoru drošības tehnoloģiju" mārketinga direktors un drošības speciālists Valdis Šķesters.

Kā pārliecinājās biznesa portāls "Nozare.lv", daļa hakeru uzbrukuma skarto lapu šopēcpusdien darbojas normāli, citas "greznoja" uzraksts "Hacked by the 077", tajās grupējums "077" uzdevās par Tunisijas hakeriem, kā arī bija redzami kādas Kosovas hakeru organizācijas saukļi.

Drošības risinājumu kompānijas "Panda Software Latvija" atbalsta dienesta vadītājs Aleksandrs Afanetjevs sarunā ar "Nozare.lv" teica, ka šādi uzbrukumi notiek, ja mājaslapu uztur neliels serveru vietas nomas jeb "hostinga" uzņēmums. Esot izstrādāti risinājumu komplekti, kas varot pasargāt no šādiem incidentiem.

"Mums un citiem ir komplekti, kas domāti maziem un vidējiem uzņēmumiem un satur "ugunsmūri", antivīrusa un citus rīkus, ar kuriem sargāt datortīklu, tādējādi arī serverus, kur mājo citu uzņēmumu resursi," sacīja Afanetjevs. "Panda Software" ir Spānijas datu drošības un antivīrusu risinājumu kompānija.

Šķesters jau agrāk ir skaidrojis, ka tā sauktie masu izķēmošanas uzbrukumi parasti notiek pret mājaslapām, kas tiek uzturētas samērā lētās "hostinga" kompānijās, un to veic ar automātiskiem hakeru rīkiem, ar kuriem pēc iekļūšanas serveru tīklā visas lapas tiek aizstātas ar izķēmotāju saturu.

Šķesters un citi speciālisti šāda veida uzbrukumus raksturo kā galvenokārt ļaunus jokus, ar kuriem hakeri sevi apliecina un sacenšas savā starpā. Taču šādu hakeru veiksme liecina, ka viņu skartajiem interneta resursiem arī var piekļūt nopietni kibernoziedznieki un izvietot ļaundabīgu programmatūru, kas zog datus krāpnieku vajadzībām.

Apskatot mājaslapas, kas parādās Šķestera sarakstā, bet jau ir atgrieztas normālā izskatā, "Nozare.lv" konstatēja, ka tās pieder kādam foto pakalpojumu sniedzējam, grāmatvedības firmai, pat kādam mājaslapu izstrādātājam.

Pēc neoficiālas informācijas, pēdējās divās nedēļās noticis krietni lielāks masu izķēmošanas incidents, kad skartas līdz pat 300 Latvijas mājaslapas.

Afanetjevs teica, ka lapas izstrādes līmenī ierasta kļūda esot atstāt atvērtas dažādas iespējas grozīt lapas saturu un izskatu. To paredz vairākas mājaslapu izstrādes programmas, taču dažkārt tiek ignorēti pat programmatūrā iekļautie brīdinājumi izslēgt šādas piekļuves iespējas.

Pirms vairākiem gadiem šādā veidā tika izķēmota Saeimas mājaslapa, parlamenta nama attēlam īslaicīgi priekšā izvietojot fotogrāfiju, kur uz motocikla sēdēja sieviete ar atkailinātu ķermeņa augšdaļu. Viens no skandalozā incidenta izskaidrojumiem bija, ka lapa nebija noslēgta un jebkurš, izmantojot to pašu populāro programmu, ar kuru lapu izstrādāja, to varēja izmainīt.

LETA Nozare.lv