Astoņas ES bankas nav izturējušas stresa testus
Astoņas no kopumā 90 izvērtētajām Eiropas bankām nav izturējušas stresa testus, kuru mērķis bija noskaidrot, vai finanšu institūcijas spēs pārciest nākotnes finanšu krīzes.
Pārbaužu veicēja - Eiropas Banku pārvalde (EBA) - informē, ka vēl 16 bankas atrodas riska zonā. Pārbaudes nav izturējusi viena Austrijas banka, divas grieķu bankas un piecas Spānijas bankas.
Austrijā pārbaudes neizturēja banka "Österreichischen Volksbanken-AG" (OeVAG), Grieķijā nav veicies valsts kontrolētajām bankām "ATEbank" un "EFG Eurobank". Tikmēr Spānijā neveiksmi piedzīvojušas bankas "Catalunya Caixa", "Pastor", "Unnim", "Caja3" un CAM.
Savukārt Vācijas reģionālā banka "Helaba" no pārbaudēm ir izstājusies, bet būtībā arī tā testus nav izturējusi. "Helaba" apšaubīja banku izvērtēšanā izmantoto metodoloģiju.
"Atbilstoši EBA noteikumiem, banka pārbaudi nav izturējusi, tas ir skaidrs," atzina bankas pārstāvis Volfgangs Kuss. "No mūsu puses raugoties, mēs veiksmīgi nokārtojām testu."
Bankās, kuras nav izturējušas pārbaudes, nepieciešams kopumā ieguldīt 2,5 miljardus eiro, lai nodrošinātu atbilstību jaunajām kapitāla prasībām.
Visas lielās bankas testus ir izturējušas. Pārbaudes veiksmīgas bijušais arī četrām lielākajām Portugāles bankām un trim nozīmīgākajām Īrijas bankām.
Iepriekš eksperti prognozēja, ka pārbaudes nebūs izturējušas piecas līdz 15 bankas, kurās nāksies ieguldīt desmit miljardus eiro vai pat vairāk. "Pārbaudēs izkritušas tikai astoņas bankas, un tajās jāiegulda 2,5 miljardi eiro - tas nav risinājums, kas atjaunotu uzticību. Vajadzēja, lai testus neiztur vairāk banku un lai tiktu piesaistīts lielāks kapitāls," norāda investīciju kompānijas "Daiwa Capital Markets" kreditēšanas analītiķis Maikls Saimonds.
Pārbaužu mērķis bija "novērtēt Eiropas banku spēju pārciest smagus satricinājumus un izveidot kopīgu, piesardzīgu stresa testu standartu".
Ar testu palīdzību Eiropas Savienība (ES) vēlējās noskaidrot, vai bankas nākamo divu gadu laikā spēs pārciest vairākus nelabvēlīgus scenārijus, tostarp eirozonas parādsaistību krīzes pasliktināšanos, globāli negatīvu pieprasījuma satricinājumu ASV, nekustamo īpašumu tirgus lejupslīdi un ASV dolāra vērtības ievērojamu kritumu.
Jaunie testi arī centās apgāzt kritiku par pērnā gada finanšu sektora novērtējumu, kas secināja, ka tikai septiņas no 91 pārbaudītās Eiropas bankas nespēja stāties pretī ekonomikas satricinājumiem.
LETA