Bizness un ekonomika

Pret jauno "Latvijas Piena" rūpnīcu tiekot īstenota nomelnošanas kampaņa

Jauns.lv

Nepilnas divas nedēļas pirms SIA "Latvijas Piens" plānotās pamatakmens ielikšanas, sākot jaunās piena pārstrādes rūpnīcas būvniecību, aktivizējusies nomelnošanas kampaņa pret zemnieku apvienošanos projekta īstenošanai, norāda uzņēmuma pārstāvji.

Īpaši aktīvi tiekot nomelnota lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvā sabiedrība "Trikāta KS", kas apvieno 230 zemnieku saimniecības un ir viena no "Latvijas Piena" dibinātājām un kuru kā nerentablu uzņēmumu kādā no pagājušās nedēļas publikācijām minēja portāls "pietiek.com", norāda "Latvijas Piens".

Kā ziņots, jaunās piena pārstrādes rūpnīcas Jelgavā pamatakmens tiks ielikts 28.septembrī. Līdzdalību pasākumā solījis Ministru prezidents Valdis Dombrovskis (V), klāt būs arī liels skaits zemnieku, pārstāvot piena kooperatīvus "Trikāta KS", "Piena partneri KS" un "Dzēse".

"Tiek apgalvots, ka "Trikāta KS" piederošie uzņēmumi "Trikātas siers", kas nodarbojas ar piena pārstrādi, un "Trikātas loģistika", kuras uzdevums ir nodarboties ar "Trikātas siera" produkcijas pārdošanu, strādā nerentabli. Šie apgalvojumi nav patiesi un dziļi aizskar zemniekus, kuri apvienojušies "Trikāta KS", kā arī "Trikātas siera" darbiniekus," norādīja "Latvijas Piena" pārstāvji.

Kā sacīja uzņēmumā, šī gada sešos mēnešos "Trikāta KS" strādāja ar 204 431 lata peļņu, savukārt kooperatīvam piederošā "Trikātas siera" peļņa ir 22 000 latu, tikmēr "Trikātas loģistikas" pelņa ir 12 000 latu.

"Kooperatīvs "Trikāta KS" uzņēmumu "Trikātas siers" pārņēma ļoti sarežģītā situācijā, nomaksājot visus uzņēmuma iepriekšējos parādus. Neskatoties uz 2009.gada grūtībām piena nozarē, kā arī produkcijas realizācijā, tika izstrādāta "Trikātas siera" darbības programma, un patlaban uzņēmums ir eksportspējīgs," sacīja kooperatīva valdes priekšsēdētājs Uldis Krievārs.

"Krīzes pieredze ir galvenais iemesls, kādēļ tapis "Latvijas Piena" projekts, kurā apvienojušies vairāk nekā 600 zemnieki. Valsts, apzinoties projekta nozīmīgumu gan piena nozares veiksmīgai darbībai, gan lauku vides saglabāšanai, izsniegusi garantiju piecu miljonu latu apmērā rūpnīcas būvniecībai. Tā ir garantija, nevis nauda "Latvijas Piena" kontā, turklāt valsts uzticībai ir noteikta procentu likme, par kuru zemnieki ik mēnesi norēķinās ar valsti," norādīja Krievārs.

Kā jau ziņots, "Latvijas Piens", kura sastāvā ir kooperatīvs "Trikāta KS", "Piena partneri KS" un "Dzēse", plāno attīstīt 10,4 miljonus latu vērtas piena pārstrādes rūpnīcas projektu. Plānots, ka rūpnīca varētu sākt darboties 2012.gada vasarā. Piena pieņemšanas un pasterizācijas jauda būs 250 tonnas vienā maiņā, sieru ražošanas jauda būs 500 līdz 600 tonnas mēnesī.

Jau iepriekš "Latvijas Piena" valdes loceklis Raimonds Freimanis biznesa portālam "Nozare.lv" atzina, ka jaunās rūpnīcas nosaukums būs SIA "Latvijas Piens", bet ražotajiem produktiem būs AS "Trikātas siers" zīmols. Kopīgais projekta apjoms ir 10,4 miljoni latu, tostarp kooperatīva biedru līdzfinansējums ir viens miljons, kredīts - aptuveni 6,5 miljoni latu, bet Eiropas Savienības fondu finansējums - aptuveni trīs miljoni latu, savukārt valsts garantētais atbalsts būs pieci miljoni latu.

Tikmēr pret projektu asi protestēja Latvijas Piensaimnieku centrālā savienība (LPCS), norādot uz projekta attīstītāju vēlmi vēl vairāk sadrumstalot Latvijas piena tirgu, kurā darbojas 38 pārstrādes uzņēmumi.

15.martā savienības pārstāvis AS "Preiļu siers" vadītājs Jāzeps Šnepsts apgalvoja, ka rūpnīca ir "naudas atmazgāšanas projekts, kam nav sasaistes ar reālo ražošanu un pienesumu piena industrijā". Atbildot uz šo apgalvojumu, "Latvijas Piens" iesniedza tiesā attiecīgu prasību, pieprasot arī mantisko kompensāciju - 20 000 latu.

Turklāt piena pārstrādes uzņēmums "Trikātas siers" LPCS 21.martā izstājās no organizācijas saistībā ar LPCS "agresīvo un subjektīvo nostāju pret jaunās piena rūpnīcas projektu".

LETA Nozare.lv