Nākamgad inflācijas temps varētu būt pat divreiz lēnāks nekā šogad
Arvien lielākas kļūst izredzes, ka nākamgad inflācija Latvijā varētu būtiski samazināties. Cenas gan turpinās pieaugt, bet temps būs daudz mērenāks - iespējams, pat divreiz lēnāks nekā tagad, uzskata "Latvijas Krājbankas" galvenā analītiķe Olga Ertuganova.
"To galvenokārt ietekmēs divi faktori. Pirmais - valdības solījums nepaaugstināt nodokļu slogu, jo jāatceras, ka šogad gandrīz trešdaļu no cenu kāpuma izraisīja nodokļu izmaiņas. Otrais faktors ir pasaules ekonomikas attīstības tempu palēnināšanās," skaidroja Ertuganova.
Analītiķe sacīja, ka pagājušajā nedēļā jaunais Eiropas Centrālās bankas vadītājs Mario Dragi paziņoja, ka eirozonā ir iespējama mērena recesija, savukārt inflācijas līmeni viņš prognozēja mazāku par 2%.
"Cenu spiediena mazināšanās Eiropā neapšaubāmi atspoguļosies arī inflācijas kritumā Latvijā. Protams, šādos apstākļos arvien svarīgāki kļūst konkurences jautājumi, jo nepietiekamas konkurences apstākļos mēs varam nokļūt situācijā, kad pasaulē notiekošā cenu korekcija vairākās preču un pakalpojumu grupās Latvijā notiek daudz mazākā mērā. Šajā gadījumā inflācijas spiediens pretrunīgā apvienojumā ar lēnāku ekonomikas izaugsmi mazinātu lielākās daļas Latvijas iedzīvotāju pirktspēju. Tāpat pieaugtu riski neizpildīt eiro ieviešanai nepieciešamo inflācijas kritēriju. Tādējādi, inflācijas apkarošanas pasākumiem noteikti jābūt vienai no prioritātēm valdības dienas kārtībā nākamajā gadā," skaidroja Ertuganova.
Oktobrī salīdzinājumā ar septembri cenas ir pieaugušas par 0,2%.Tas nozīmē, ka būtiskas izmaiņas kopējā cenu līmenī nav notikušas un neliels pieaugums radies galvenokārt sezonālo faktoru ietekmē, secina Ertuganova.
Viņa skaidroja, ka lielāko daļu no mēneša inflācijas veidoja dārzeņu sadārdzinājums, kā arī cenu pieaugums apģērbiem un apaviem, veikalos ienākot jaunajām kolekcijām. "Tāpat ir jāatzīmē degvielas sadārdzinājums, pieaugot cenām dīzeļdegvielai un auto gāzei. Visdrīzāk nepatīkamus pārsteigumus inflācijas rādītājos šogad vairs neredzēsim un noslēgsim gadu ar apmēram ar tādiem pašiem rādītājiem, kādi tie ir patlaban," uzskata Ertuganova.
Jau ziņots, ka šā gada oktobrī, salīdzinot ar 2010.gada oktobri, patēriņa cenas Latvijā cēlušās par 4,4%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes informācija.
Šā gada oktobrī, salīdzinot ar attiecīgo mēnesi pērn, precēm cenas pieauga par 5,7%, bet pakalpojumiem - par 1,1%.
Savukārt vidējais patēriņa cenu līmenis šā gada oktobrī, salīdzinot ar septembri, palielinājās par 0,2%. Precēm cenas pieauga par 0,3%, bet pakalpojumiem - nemainījās.
Pēdējo 12 mēnešu vidējais patēriņa cenu līmenis, salīdzinot ar iepriekšējiem 12 mēnešiem, palielinājies par 4,1%.
Lielākā ietekme uz patēriņa cenu pārmaiņām šā gada oktobrī bija cenu kāpumam pārtikai, transportam, apģērbam un apaviem, kā arī cenu kritumam ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem.
Kasjauns.lv/LETA/Foto: Shutterstock