Augļu 100% sulas būs jāražo bez saldinātājiem
Turpmāk produktiem, ko pārdos kā augļu 100% sulu, nedrīkstēs pievienot cukuru un saldinātājus, cukurs vai saldinātāji varēs būt nektāros, kas pagatavoti no augļu biezeņa un ūdens, paredz Eiropas Parlamenta (EP) apstiprinātie jaunie iepakojuma marķēšanas noteikumi augļu sulām un nektāriem.
Kā biznesa portālu "Nozare.lv" informēja EP Informācijas biroja Preses nodaļas vadītāja Iveta Ķelpe, parlaments apstiprinājis grozījumus direktīvā ar 585 balsīm par, 33 pret, vienam deputātam atturoties.
Noteikumu mērķis ir nepieļaut iespējamu patērētāju maldināšanu ar sulu nosaukumu, ja tās pagatavotas no vairāku veidu augļiem vai tām pievienots saldinātājs.
Ja produktu veido divu veidu sulas, tā pārdošanas nosaukumam turpmāk būs jāatspoguļo tā saturs. Tā, ja dzērienā ir 90% ābolu sulas un 10% zemeņu sulas, tā nosaukumam jābūt "Ābolu un zemeņu sula", kamēr patlaban to iespējams pārdot kā "Zemeņu sulu". Ja dzērienā ir trīs vai vairāk dažādu augļu sulu, varēs lietot vispārīgus nosaukumus, piemēram, "Vairāku veidu augļu sula".
Lēmumu deputāti argumentējuši ar to, ka patērētāji, īpaši diabēta slimnieki, vēlas precīzas norādes par atšķirību starp sulu un nektāru, kā arī vēlas būt informēti par visiem pievienotajiem saldinātājiem.
Daudziem produktiem, ko pārdod kā apelsīnu sulu, pievienots līdz 10% mandarīnu sulas, kas uzlabo produkta krāsu un garšu. Minētā prakse ir ierasta Brazīlijā un ASV, no kurām ievestā sula veido ievērojamu Eiropas sulu tirgus daļu. Lai nodrošinātu līdzvērtīgus konkurences nosacījumus, gan ievestās, gan Eiropas Savienībā ražotās apelsīnu sulas sastāvā drīkstēs būt vienīgi apelsīnu sula. Pretējā gadījumā tās nosaukumā būs jānorāda mandarīnu sula.
Tagad vajadzīgs vienīgi formāls Eiropas Padomes apstiprinājums, lai jaunie noteikumi stātos spēkā. Vēl trīs gadus būs atļauts pārdot produktus, kas jau laisti tirgū vai kuru iepakojums ražots, vēl pirms stājušies spēkā jaunie noteikumi. Dalībvalstīm būs 18 mēnešu laikā jāievieš atbilstošas izmaiņas to tiesību aktos.
LETA