Kur paliek bīstamie atkritumi? Latvijā pārstrādei ieved dzīvsudraba lampas
Izlietotās baterijas no Latvijas pārstrādei ved uz Vāciju un Dāniju, bīstamās hloru eļļas – uz Zviedriju un Dāniju. No bīstamajiem atkritumiem Latvijā pārstrādei ieved dzīvsudrabu saturošas lampas.
Pasaulē ir vairāk kā 1000 veidu dažādu bīstamo atkritumu. Tie slēpjas, piemēram, mūsu ledusskapī, automašīnas akumulatorā vai mobilajā tālrunī. To pārstrāde ir sarežģīta un dārga, tāpēc Eiropas valstis sliecas sadarboties, nevis konkurēt šajā biznesā. Latvijas Radio skaidro, kādus bīstamos atkritumus mēs izvedam un kādas ievedam Latvijā?
Eiropas Savienībā šobrīd dominē viedoklis, ka nav jēgas katrā valstī būvēt savstarpēji konkurējošas bīstamo atkritumu pārstrādes rūpnīcas. Piemēram, baterijas, kuru ražošanā izmanto dažādus veselībai kaitīgus metālus, pārstrādā Vācijā un Dānijā, kur vēsturiski ir attiecīgas pārstrādes rūpnīcas. Līdz ar to visas baterijas, ko Latvijas iedzīvotāji iemet speciālās kastēs, nonāk galvenokārt tur, skaidro Latvijas atkritumu saimniecības uzņēmumu asociācijas valdes priekšsēdētājs Jānis Vilgerts.
Bīstamās hloru saturošās eļļas, kas tiek izmantotas arī transformatoros, nonāk pārstrādes rūpnīcās Zviedrijā un Somijā. Skandināvu valstīs ir vairākas spēcīgas ķīmisko atkritumu pārstrādes rūpnīcas, bet, piemēram, dzīvsudrabu saturošie atkritumi, kurus nedrīkst dedzināt, tiek noglabāti Vācijas bijušajās sāls šahtās. Uz turieni aizvesti arī atkritumi, kas palikuši Latvijā pēc pesticīdu izmantošanas.
Valsts vides dienesta speciāliste Lillija Dukalska Latvijas Radio stāsta, ka bīstamie atkritumi, kas tiek izvesti un ievesti Latvijā, tiek stingri uzskaitīti. Pie atkritumiem, kurus izved no Latvijas, viņa min arī metāllūžņus, papīru, plastmasu, kā arī elektriskās iekārtas un naftas produktus.
Latvijā ievest atkritumus var tikai pārstrādei. Pie mums no bīstamajiem atkritumiem pārstrādā dzīvsudrabu saturošas lampas, elektriskās iekārtas un naftas produktus. Ledusskapji un elektriskās iekārtas no Dānijas tiek samalti speciālās iekārtās, un bīstamais freons savākts. Elektriskās iekārtas pārstrādei tiek ievestas arī no Lietuvas un Igaunijas.
Speciālisti uzskata, ka Latvijai ir samērā liels potenciāls attīstīt atkritumu pārstrādi. Viens no spilgtākajiem piemēriem ir cementa ražotne „Cemex” Brocēnos, kur īpašā veidā sagatavoti atkritumi tiek izmantoti kā kurināmais enerģijas iegūšanai.