Inerce var būt nežēlīgs slepkava
Tu, cilvēks, ar pozitīvām domām galvā brauc atvaļinājuma ceļojumā. Pilns auto ar sievām, bērniem, suņiem un koferiem. Te pēkšņi bremzes pedālis grīdā, un visa gūzma tev virsū. Slikts sapnis? Nē – cilvēka stulbums!
Ik gadu nepiestiprinātu priekšmetu dēļ aptuveni 13 000 cilvēku gūst ievainojumus. Pēkšņs bremzēšanas gadījumā tie objekti, kas nav atbilstoši nostiprināti, sekojot inerces principiem, lidos uz automašīnas priekšpusi ar ātrumu, kas līdzvērtīgs braukšanas ātrumam pirms bremzēšanas. Tas nozīmē, ka priekšmets var saplēst logus, sabojāt mērinstrumentu paneli vai pat ievainot pasažierus. Biežākās sekas ir galvas ievainojumi un nobrāzumi, tomēr atkarībā no priekšmetu svara un braukšanas ātruma ievainojumi var būt vēl nopietnāki. Nepiestiprināti dzīvnieki, kā arī nepiesprādzēti pasažieri aizmugures sēdvietās var izraisīt vēl traģiskākas sekas.
Priekšmeti
Sadursmes vai pēkšņas bremzēšanas gadījumā,automašīnai braucot ar aptuveni 90 km/h, ceļojumu soma, kas sver 9 kilogramus, iegūst trieciena spēku, kas līdzvērtīgs 450 kilogramiem. Ar šādu spēku sadursmes testos iespējams noraut marionetes roku. Priekšmeti, kas novietoti uz mērinstrumentu paneļa pie vējstikla, rada šādu risku. Pat ja to izmēri ir mazi, augstums, kādā tie atrodas, var radīt nopietnus ievainojumus, piemēram, galvas apvidū.
Visi nepieciešamie priekšmeti būtu jānovieto bagāžniekā vai mazākos salona nodalījumos. Tieši šādos nodalījumos jānovieto arī mobilie tālruņi, kartes un brilles. Ja kaut kam jāatrodas salonā, piemēram, dzērienam, tas jānovieto uz pasažiera sēdvietas vai, vēl ieteicamāk, uz grīdas pasažiera sēdvietas pusē. Katrā apstāšanās reizē noteikti jāatbrīvojas arī no atkritumiem, lai izvairītos no situācijas, ka uz grīdas esošs priekšmets nonāk, piemēram, pie pedāļiem. „Autovadītāji īsti neapzinās, cik bīstami var būt automašīna nepiestiprināti priekšmeti, pat ja to izmēri ir nelieli. Pārbaudīšanai, vai automašīna nav nepiestiprinātu priekšmetu, vajadzētu kļūt par ieradumu – līdzīgi kā drošības jostu lietošanai,” norāda Renault Braukšanas skolas direktors.
Dzīvnieki
Īpaša uzmanība jāpievērš arī dzīvnieku pārvadāšanai, tos atbilstoši piestiprinot tā, lai netraucētu autovadītāja redzamībai un kustībām. Tie var tikt novietoti kastē uz aizmugurējās sēdvietas un piesprādzēti ar drošības jostām, kā arī īpašā novietnē bagāžas nodalījumā, ja automašīna ir universālis vai furgons. Lielāka izmēra suņiem nepieciešams uzpurnis, un tie jāpiesprādzē ar drošības jostu, savukārt mazāka izmēra suņi jāievieto atbilstošā pārvietojamā kastē un jāpiesprādzē. „Pārvadājot dzīvniekus, jābrauc ļoti vienmērīgi, izvairoties no asiem pagriezieniem un pēkšņas bremzēšanas,” skaidro Renault Braukšanas skolas instruktori.
Cilvēki
Daudz cilvēku ir pārliecināti, ka aizmugurējās sēdvietās drošības jostu lietošana nav obligāta. Ar šādu pārliecību viņi riskē ne tikai ar savu, bet arī ar pārējo pasažieru dzīvību. Atliek vienīgi iedomāties, kas notiek straujas bremzēšanas gadījumā, ja starp priekšējo sēdekļu atzveltnēm parādās aizmugurē sēdošā pasažiera galva. Turklāt lielā un nekontrolējamā ātrumā. Nemaz nerunājot par pašu pasažiera galvu, kas noteikti cietīs sadursmē ar instrumentu paneli vai priekšējo stiklu, šāds manevrs var mazināt autovadītāja kontroli pār braucamrīku, un sekas noteikti nebīs īpaši iepriecinošas.
Kā saka vecāki cilvēki – sargi sevi pats, un tad arī Dievs tevi sargās!