Lietuvas prokurori iesaldējuši ar Magņitska lietu saistītus "Ūkio bankas" kontus
Sergejs Magņitskis tika apsūdzēts par izvairīšanos no nodokļu maksāšanas, bet jurista kolēģi uzskata, ka viņu pameta nomirt amatpersonas, kuru noziedzīgos nodarījumus viņš uzdrošinājās atmaskot.
Bizness un ekonomika

Lietuvas prokurori iesaldējuši ar Magņitska lietu saistītus "Ūkio bankas" kontus

Jauns.lv

Lietuvas prokurori iesaldējuši 28 kontus bankā "Ūkio bankas", kas saistīti ar tā dēvēto Magņitska lietu, vēsta portāls "Delfi.lt". Lēsts, ka ar šīs bankas starpniecību atmazgāta no Krievijas budžeta "izsūknētā" nauda - aptuveni 13 miljoni dolāru (pēc pašreizējā kursa gandrīz 6,9 miljoni latu).

To portālam apliecinājis Kauņas apriņķa prokuratūras prokurors Donāts Puzins. Viņš atgādinājis, ka arī Lietuvas tiesībsargāšanas iestādes iesaistījušās šai izmeklēšanā, kas izraisījusi plašu atbalsi pasaulē. Šīs naudas ceļus savulaik centās noskaidrot "Hermitage Capital" jurists Sergejs Magņitskis, kas 2009.gada rudenī mira Krievijas cietumā.

Kauņas "Žalgiris" īpašnieka Vladimira Romanova pārvaldītās "Ūkio bankas" iesaldētajos kontos šobrīd gan atrodas relatīvi nelielas naudas summas - nevienā no tiem nav vairāk par 40 000 litiem (8160 latiem).

Pēc Puzina teiktā, kontu aresti veikti divos posmos un vēl turpināsies. Aizdomas izmeklētājiem radījušas šajos kontos veiktās finanšu operācijas - "naudas plūsmas no ārvalstīm un šīs naudas turpmākais ceļš uz ārvalstīs un tai pašā "Ūkio bankas" esošajiem kontiem". "Tagad pētām, kur šī nauda tālāk virzīta," stāstījis prokurors.

Viņš piebildis, ka lietā pagaidām nav aizdomās turēto, bet runāt par izmeklēšanas beigām vēl būtu pāragri.

"Ciktāl esam noskaidrojuši tās personas, kurām šie konti pieder, tie ir Krievijas Federācijas pilsoņi, un kontus viņi atvēruši "Ūkio bankas" filiālēs Krievijā un Ukrainā. Viņi atvēra kontus Maskavā un Ukrainā, dokumenti nonāca šeit, Kauņā. Lietuvā šīs personas pat nav fiziski pabijušas. (..) Sadarbojamies ar kolēģiem citās valstīs. Izmeklēšana notiek arī Latvijā, Igaunijā, Kiprā un Šveicē," norādījis Puzins.

Šobrīd izmeklētāji cenšas noskaidrot, vai pašai "Ūkio bankas" bijusi kāda loma iespējamajās naudas atmazgāšanas shēmās. Pēc prokurora teiktā, banka "pagaidām labprātīgi sadarbojas" ar tiesībsargāšanas iestādēm.

"Ūkio bankas" lielākais akcionārs Romanovs portālam atteicies komentēt izmeklēšanu, paziņodams, ka nestrādā prokuratūrā.

Jau ziņots, ka pagājušajā vasarā "Hermitage Capital" vērsās pie triju Baltijas valstu, Austrijas, Kipras un Somijas prokuratūrām, lūdzot iesaldēt banku kontus, kas 2008.gadā varēja tikt izmantoti naudas atmazgāšanai.

Lietuvas Ģenerālprokuratūra "Hermitage Capital" pieprasījumu saņēma 31.jūlijā. Lieta tika nodota Kauņas apriņķa prokuratūrai, jo "Ūkio bankas" centrālais birojs atrodas šajā pilsētā.

"Hermitage Capital" jurists Magņitskis mira 2009.gada novembrī pēc 358 pirmstiesas aizturēšanas centrā pavadītām dienām, astoņas dienas pirms termiņa, kad viņš būtu bijis jāatbrīvo vai jātiesā.

Magņitskis tika apsūdzēts par izvairīšanos no nodokļu maksāšanas, bet jurista kolēģi uzskata, ka viņu pameta nomirt amatpersonas, kuru noziedzīgos nodarījumus viņš uzdrošinājās atmaskot.

Viņš bija atklājis, ka no valsts budžeta 5,4 miljardus rubļu (93 miljonus latu) izzaguši tiesībsargājošo iestāžu darbinieki, kas atriebjoties organizēja jurista kriminālvajāšanu, naudas izsaimniekošanā apsūdzot pašu Magņitski.

LETA/ Foto: AFP