Labs bizness Latvijā: mājās audzē tarakānus
Parasti prusakus savās mājās uzskatām par sērgu un nelaimi, bet tas var būt arī izdevīgs bizness. Sludinājumu portālos atrodams ne mazums piedāvājumu iegādāties circeņus, prusakus un dažādus kāpurus. Izrādās, pieprasījumu rada eksotisko rāpuļu īpašnieki, jo viņu mīluļiem dzīvi kukaiņi ir obligāta ēdienkartes sastāvdaļa.
Piemēram, kāds sludinājums vēsta, ka par 80 latiem var iegādāties Centrālās Austrālijas bārdaino agāmu, un tiek solīts, ka pārdevējs nodrošinās pircēju arī ar nepieciešamo barību. Labs bizness – pārdot lielu ķirzaku, un pēc tam gūt papildu peļņu no prusaku tirgošanas.
Kukaiņkopība nav vienkārša
No circeņiem, prusakiem un kāpuriem pārtiek gan eksotiskie putni un zivis, gan burunduki, degu un, protams, rāpuļi. Rīgas Zooloģiskā dārza speciālisti Kasjauns.lv stāsta, ka audzēt dzīvo barību mājas apstākļos nav nemaz tik vienkārši — ir jāiekārto īpaša plastmasas kaste, kurā žiperīgie radījumi vairosies, jānodrošina 25 līdz 30 grādu temperatūra un barība.
Prusaki un circeņi ēd svaigus dārzeņus – burkānus, kāpostus, ķirbjus, ābolus, bet obligāta ēdienkartes sastāvdaļa ir arī sausā suņu barība. Tā nodrošina kukaiņus ar nepieciešamajām olbaltumvielām, jo pretējā gadījumā dažas sugas, piemēram, agresīvie melnie divpunktu circeņi var kļūt par kanibāliem – apēst savus jaunākos, vēl neattīstītos ciltsbrāļus.
Tarakānu ligzda siltā datorā
Būtisks ir arī jautājums, vai šāda nodarbe ir droša – stāsti par dzīvoklī izbēgušu prusaku vai circeņu koloniju kukaiņu audzētāju vidū nav retums. Ja negadījums noticis vasarā, jārēķinās, ka turpmākajos mēnešos mājās vairs nebūsiet vieni.
„Lai tarakāni un circeņi izdzīvotu, viņiem nepieciešama vismaz 20 grādu temperatūra. Vasarā, ja temperatūra būs augstāka, var gadīties, ka kukaiņi arī savairosies, tomēr ziemā prusaki un circeņi agrāk vai vēlāk izmirs,” Kasjauns.lv skaidro Rīgas Zooloģiskā dārza dzīvnieku kopēja Sanita Govoruhina.
Viņa zina stāstīt, ka reiz kāda dāma savam draugam kā joku svētkos uzdāvinājusi Madagaskaras šņācējtarakānu: „Šī ir viena no sugām, kas spēj staigāt pa sienām un aug patiešām liela. Kungam dāvinātais tarakāns bija mājās pazudis, un par sevi atgādināja tikai pēc mēneša — kad no datora sāka līst ārā milzīgs daudzums mazu tarakāniņu. Izrādās, dāvinātais kukainis bija jau apaugļota mātīte, kas bija atradusi ērtu vietiņu, kur attīstīties pēcnācējiem. Un pagāja patiešām ilgs laiks, kamēr visus pēcnācējus izdevās savākt un iznīcināt!”
Savu iemītnieku „galdam” mūsu zoodārzs kukaiņus audzē pats, tā terārijā dzīvo ap 200 ķirzaku. Pusaugu ķirzaka dienā apēd piecus circeņus, tomēr terārija vadītājs Arkādijs Poppels iesaka barību dažādot – rāpuļus nedrīkst barot tikai ar viena veida kukaiņiem.
„Ķirzaku barība ir jāvariē. Piemēram, tarakāni ir salīdzinoši diētiski, tajos ir maz kaloriju, savukārt circeņi ir daudz treknāki. No ķirzaku viedokļa, Turkmenistānas tarakāns ir ideāla barība – tie ir ļoti mīksti un garšīgi. Tāpat jāatceras, ka maza ķirzaciņa jābaro tikai ar maziem kukaiņiem, jo lielie var traumēt tās barības traktu. Loģiski, ka mazam gekoniņam vajag mazu, mazu tarakāniņu!” uzsver Poppels.