500 latu banknoti savās rokās turējuši tikai 38% Latvijas iedzīvotāju
Tikai 38% iedzīvotāju līdz šim bijusi iespēja turēt savās rokās paša lielākā nomināla latu naudas zīmi - 500 latu banknoti, liecina pētījumu centra SKDS šogad septembrī veiktās aptaujas dati.
No aptaujātajiem 61% atzina, ka līdz šim viņi šādu naudas zīmi savās rokās nav turējuši, par pētījuma rezultātiem biznesa portālu "Nozare.lv" informēja SKDS.
Pēdējo 11 gadu laikā to iedzīvotāju īpatsvars, kuriem ir bijusi iespēja savās rokās paturēt 500 latu banknoti, audzis salīdzinoši nedaudz - tikai par 12 procentpunktiem. Pētījumu centrs SKDS pirmo reizi šādu mērījumu veica 2003.gadā, un tad atklājās, ka tobrīd tikai 27% iedzīvotāju bija turējuši savās rokās 500 latu banknoti.
Septembra aptaujas rezultātu analīze atsevišķās sociālajās un demogrāfiskajās grupās liecina, ka biežāk 500 latu banknoti savās rokās ir izdevies turēt iedzīvotājiem, kuriem patlaban ir no 25 līdz 44 gadiem (50%), augstākā izglītība (57%), kā arī pēc nodarbošanās vadītājiem (72%), individuālā darba veicējiem un pašnodarbinātajiem (76%). No Latvijas reģioniem visbiežāk 500 latu banknoti savās rokās ir turējuši Rīgas iedzīvotāji (49%).
Salīdzinoši retāk 500 latu naudas zīmi savās rokās līdz šim ir izdevies turēt iedzīvotājiem, kuri patlaban ir vecāki par 55 gadiem (27%), kuriem ir tikai pamatizglītība (24%), kā arī iedzīvotājiem, kas pašreiz ir pensionāri (20%) un bezdarbnieki (24%), kā arī lauku apvidos (27%) un Latgalē dzīvojošajiem (27%).
Aptaujas dati atklāj, ka arī no turīgākajiem iedzīvotājiem 500 latu banknoti savās rokās ir turējuši tikai 62%. Salīdzinājumam - iedzīvotāju ar zemākiem ienākumiem grupā tādu ir tikai 24%.
Tie, kuri atbalsta Latvijas pāreju uz eiro, biežāk ir turējuši savās rokās 500 latu banknoti (50%) nekā tie, kuri šādu pāreju neatbalsta (36%).
Aptaujā iedzīvotājiem tika vaicāts, vai viņi ir kādreiz turējuši rokās 500 latu naudas zīmi. Dati iegūti SKDS Latvijas pastāvīgo iedzīvotāju aptaujā, veicot tiešās intervijas respondentu dzīves vietās. Aptauja veikta septembra otrajā pusē. Ar stratificētās nejaušās izlases metodi kopumā tika aptaujāti 1004 respondenti vecumā no 15 līdz 74 gadiem visā Latvijā. Izlase ir reprezentatīva attiecībā pret ģenerālo kopumu.
LETA/Foto: Evija Trifanova/LETA