Lietuvu satrauc situācija ar raķetēm "Iskander"
Lietuvas aizsardzības ministrs Juozs Oleks paziņojis, ka nav saņēmis informāciju par to, ka Krievija Kaļiņingradas apgabalā Lietuvas robežas tuvumā ir izvietojusi tuva darbības rādiusa raķetes "Iskander", tomēr radušos situāciju viņš raksturoja kā satraucošu.
"Tās ir satraucošas jaunas ziņas par Krievijas raķešu sistēmu klātbūtni Kaļiņingradas apgabalā, jo Krievija vairākos gadījumos ir minējusi, ka ir nepieciešams tās modernizēt. Jauna līmeņa modernizācija Kaļiņingradas apgabalā Baltijas valstu un NATO robežu tuvumā rada papildu satraukumu un uzmanību, tādēļ mēs rūpīgi sekojam līdzi situācijai. Mēs runājam ar reģionālajiem un NATO partneriem par to, kā mums vajadzētu atbildēt un sevi aizstāvēt, ja būtu kādi hipotētiski incidenti. Pašlaik "Iskander" klātbūtni tur nevaru ne apstiprināt, ne noliegt," Oleks pirmdien stāstīja žurnālistiem Lietuvas parlamentā.
Lietuvas premjerministrs Aļģirds Butkevičs pirmdien teica, ka ir informēts par papildu bruņojuma izveidi Baltijas valstu robežas tuvumā.
"Man ir informācija par noteikta papildu aprīkojuma izveidi netālu no Lietuvas, Latvijas un Igaunijas. Tomēr pašlaik es nevēlos atklāt noteiktas lietas un tās komentēt. Man ir šī informācija un es pat esmu runājis ar dažiem cilvēkiem par to," Butkevičs teica žurnālistiem, piebilstot, ka papildu informācija viņa rīcībā būs otrdien.
Vācijas laikraksts "Bild", atsaucoties uz ziņu avotiem drošības spēku aprindās, nedēļas nogalē vēstīja, ka Krievija ir dislocējusi pie Baltijas valstu un Polijas robežām operatīvi taktiskās raķetes "Iskander".
Raķešu dislocēšana notikusi pēdējo 12 mēnešu laikā, un par to liecina slepeni satelītuzņēmumi. Tajos redzami vismaz 10 mobilo raķešu kompleksi "Iskander-M", kas dislocēti Kaļiņingradas apgabalā un pie Krievijas rietumu robežas ar Baltijas valstīm - Igauniju, Latviju un Lietuvu, ziņo "Bild".
Operatīvi taktisko raķešu komplekss "Iskander-M" paredzēts dažādu virszemes mērķu iznīcināšanai, starp kuriem ir raķešu kompleksi, tāldarbības artilērija, pretraķešu un pretgaisa aizsardzības objekti un sistēmas. Šim kompleksam ir raksturīga augsta mobilitātes pakāpe un mazs nepieciešamais laiks raķešu sagatavošanai startam.
"Iskander-M" darbības rādiuss ir apmēram 500 kilometru, un šo kompleksu var aprīkot gan ar konvencionālajām kaujas galviņām, gan ar atomgalviņām. Teorētiski ar to var apšaudīt pat Vācijas galvaspilsētu Berlīni, jo attālums no Kaļiņingradas līdz Berlīnei taisnā līnijā ir 527 kilometri.
Krievijas plašsaziņas līdzekļi vēstīja, ka Krievija raķešu sistēmas "Iskander" Kaļiņingradas apgabalā izvietot plānoja jau 2012.gadā. Ir bijusi arī informācija, ka Krievijas Jūras spēku komandieri 2012.gada sākumā apstiprināja speciālas vienības izveidi, kuras uzdevums bija apkalpot raķešu sistēmas šajā Krievijas anklāvā, ko ieskauj Eiropas Savienības dalībvalstis Polija un Lietuva.
2011.gada novembrī toreizējais Krievijas prezidents Dmitrijs Medvedevs brīdināja, ka Kaļiņingradas apgabalā, kas robežojas ar Lietuvu un Poliju, Krievija varētu izvietot raķetes " Iskander". Viņš sacīja, ka šīs raķetes tiks izvietotas, ja ASV neņems vērā Maskavas prasības NATO rakstveidā apstiprināt, ka Eiropā plānotā pretraķešu aizsardzības sistēma netiks vērsta pret Krieviju.
2011.gada novembra beigās Kaļiņingradas apgabalā darbu sāka raķešu uzbrukuma brīdinājuma sistēmas radiolokācijas stacija. 2012.gada aprīlī Kaļiņingradas apgabalā tika izvietotas jaunas "zeme-gaiss" tipa raķešu sistēmas "S-400".
Lietuva, Polija un NATO vairākkārt ir kritizējušas Krievijas bruņošanās plānus.
BNS