Krievija paziņo, ka vairs negrib pienu un zivis no Igaunijas uzņēmumiem
Krievijas Federālais veterinārās un fitosanitārās uzraudzības dienests "Rosseļhoznadzor" no ceturtdienas aizliedz piena un zivju produktu piegādes no 11 Igaunijas uzņēmumiem, teikts šī dienesta paziņojumā.
Piena produktu ievešanas aizliegums attiecas uz pieciem uzņēmumiem, bet zivju un to produktu ievešanas aizliegums - uz sešiem uzņēmumiem.
"Rosseļhoznadzor" vadītājs Sergejs Dankverts pirms tam paziņoja, ka lēmums par piegāžu ierobežošanu ir pieņemts, balstoties uz Igaunijas uzņēmumu inspicēšanas rezultātiem.
Pretenzijas pret piena produktu ražotājiem attiecās galvenokārt uz to, ka uzņēmumos nebija pilnīgas jēlpiena kontroles. Esošā kontroles sistēma neaptvēra visas antibiotiku grupas, kas paredzētas Muitas savienības kontroles noteikumos.
Tika arī noskaidrots, ka uzņēmumā "Tere AS" (N102) bija saņemts jēlpiens no Latvijas bez dokumentiem ar laboratorisko pētījumu rezultātiem par drošuma rādītājiem. Inspektoriem netika uzrādīti dokumenti, kas apstiprināru nevārīta piena un gatavās produkcijas laboratorisko pētījumu veikšanu pilnā apjomā šogad.
Starp zivju pārstrādes uzņēmumiem izvirzītām pretenzijām bija gatavās produkcijas izsekojamības trūkums. Inspekciju gaitā tika noskaidrots, ka gatavā produkcija tiek sūtīta uz glabāšanu ar starpmarķējumu, kurā norādīts tikai nozvejas datums, bet galīgais marķējums tiek izdarīts pirms nosūtīšanas patērētājam. Līdz ar to nav iespējams noskaidrot, kad produkcija ražota un cik ilgi tā bijusi noliktavā.
Igaunijas lauksaimniecības ministrs Helirs Valdors Sēders ziņu paziņoja, ka Igaunijas uzņēmumi ir ieinteresēti "iespējami ātrāk reaģēt uz Krievijas puses uzrādītajiem audita rezultātiem un atvērt tirgu". "Pārtikas produktu drošuma prasības Muitas savienībai un Eiropas Savienībai vietām atšķiras, un tas ir esošās situācijas iemesls," paskaidroja Sēders.
Ministrs paziņoja, ka Igaunijas piena uzņēmumi var veikt vairākas izmaiņas kontroles noteikumos, lai labāk atbilstu Muitas savienības nosacījumiem. "Mēs centīsimies rast iespējas monitoringa valsts programmu paplašināšanai tajos piena rūpniecības rādītājos, kuros Eiropas Savienības un Muitas savienības prasības atšķiras," piebilda Igaunijas lauksaimniecības ministrs.
BNS, shutterstock