Katalonijas prezidents 9.novembrī sola neoficiālu balsojumu par neatkarību
Katalonijas valdība pirmdien nolēmusi atcelt Spānijas centrālās valdības apstrīdēto neatkarības referendumu 9.novembrī.
Pasaulē

Katalonijas prezidents 9.novembrī sola neoficiālu balsojumu par neatkarību

Jauns.lv

Spānijas Katalonijas autonomā reģiona prezidents Arturs Mass otrdien solīja Katalonijā 9.novembrī tomēr sarīkot balsojumu par neatkarību, lai gan šis balsojums būs neoficiāls.

Katalonijas prezidents 9.novembrī sola neoficiālu ...

Mass uzsvēra, ka balsojums ir nepieciešams, jo to vēlas liela daļa Katalonijas iedzīvotāju.

"Katalonijas valdība saglabā savu mērķi sarīkot referendumu 9.novembrī. Tas nozīmē, ka strādās balsošanas iecirkņi, kuros būs urnas un biļeteni. No cilvēkiem būs atkarīgs, cik liela būs dalība, lai parādītu, ka cilvēki šeit grib balsot [jautājumā par neatkarību]," sacīja Mass.

Katalonijas prezidents arī solīja oficiālu balsojumu sarīkot vēlāk.

Bagātā Spānijas ziemeļaustrumu reģiona līderi ilgstoši cīnījās pret Spānijas centrālās valdības centieniem bloķēt referendumu.

Katalonijas  līderis Arturs Mass 27.septembrī parakstīja dekrētu, kas paredz 9.novembrī rīkot referendumu par Katalonijas neatkarību. Spānijas Konstitucionālā tiesa šomēnes paziņoja, ka ir pieņēmusi centrālās valdības sūdzību par referenduma neatbilstību konstitūcijai un apturējusi referenduma rīkošanu, kamēr tā izskata centrālās valdības argumentus.

Tiesai ir pieci mēneši sava sprieduma paziņošanai par to, vai šis referendums atbilst konstitūcijai, tomēr tiesa var pieprasīt šī termiņa pagarināšanu un process var turpināties gadiem ilgi, kamēr tiesa uzklausa visus argumentus.

Mass jau iepriekš bija solījis ievērot likuma normas centienos panākt nesaistošu balsojumu par to, vai Katalonijai jāpaliek Spānijas sastāvā. Viņš netieši bija norādījis, ka gadījumā, ja centrālā valdība bloķētu referendumu, viņš varētu sasaukt pirmstermiņa reģiona parlamenta vēlēšanas, kurās iedzīvotāji netieši varētu paust savu pozīciju jautājumā par neatkarību.

Tomēr Katalonijas ielās un pat savu politisko sabiedroto vidū Masam ir jāiztur spēcīgs spiediens, nepakļauties centrālās valdības mēģinājumiem bloķēt referendumu.

Kreisi noskaņotās partijas "Katalāņu republikāņu kreisie" (ERC), kas atbalsta Masa konservatīvo koalīciju reģionālajā parlamentā, pārstāvji mudina Masu nepakļauties Konstitucionālās tiesas lēmumam.

Pēc tam, kad tika informēts, ka Katalonijas valdība neturpinās ceļu uz referendumu, ERC izplatīja paziņojumu, ka "ir tikai viens ceļš: parlaments nekavējoties pasludina neatkarību".

Sabiedriskās domas aptaujas liecina, ka ERC varētu iegūt daudz deputātu mandātu, ja Mass izsludinātu pirmstermiņa reģionālā parlamenta vēlēšanas, kas nozīmētu, ka centrālajai valdībai būtu jāstājas pretī vēl vairāk uz neatkarību noskaņotai valdībai.

Katalonija, kurā dzīvo 7,5 miljoni cilvēku jeb 16% Spānijas iedzīvotāju, ilgi ir bijusi ekonomikas dzinējspēks valstī, kur gandrīz ceturtā daļa iedzīvotāju ir bez darba. Lepni par savu atšķirīgo valodu un kultūru, katalāņi nevēlas pārdalīt savus nodokļus par labu citiem Spānijas reģioniem, un, uzskata, ka reģionam būs labāk vienam pašam.

Viņus iedvesmoja Skotijas neatkarības balsojums, kurā gan pagājušajā mēnesī atdalīšanās no Lielbritānijas tika noraidīta.

5.oktobrī publicēti aptaujas rezultāti rādīja, ka tikai 23% Katalonijas iedzīvotāju vēlas, lai reģiona līderis Mass ignorē tiesas lēmumu un turpina ceļu uz referendumu. 45% respondentu vēlējās, lai Mass "pakļaujas tiesas lēmumam" un iesaistās sarunās, lai atrastu veidu, kā rīkot balsojumu, kas "atbilstu konstitūcijai". 25% aptaujas dalībnieku pauda vēlmi, lai reģiona līderi atrastu alternatīvu risinājumu, kas ir par labu neatkarības centieniem, bet obligāti nav saistīti ar referenduma rīkošanu.

Aptaujas rezultāti arī rādīja, ka nepilna puse no aptaujas dalībniekiem izvēlētos, ka Katalonija  paliek Spānijas sastāvā, ja tai tiek piešķirts īpašs statuss, bet tikai 29% respondentu pauda vēlmi pēc pilnīgas neatkarības.

Spānijas premjerministrs Mariano Rahojs aicināja dialogu ar katalāņiem. "Likums un dialogs ir veidi, kā atrisināt situāciju Katalonijā," nesen teica Rahojs un piebilda, ka "neviens nestāv pāri likumam". "Es vēlos, lai mēs paliktu kopā," uz Spānijas nedalāmību mudināja premjers.

BNS, Foto: AFP/LETA