"Paliek par zombiju" - Eiropā izplatās cilvēkus apdraudoša viela
foto: Lita Millere/LETA
Ilustratīvs attēls.
Pasaulē

"Paliek par zombiju" - Eiropā izplatās cilvēkus apdraudoša viela

Ārzemju nodaļa

Jauns.lv

Eiropā un Lielbritānijā pieaug trauksme par skopolamīnu. Medicīnā to lieto pret nelabumu, taču kriminālajā pasaulē, īpaši Dienvidamerikā, šis preparāts pazīstams kā līdzeklis, kas dzēš atmiņu, nomāc gribu un padara upurus par svešu pavēļu izpildītājiem.

"Paliek par zombiju" - Eiropā izplatās cilvēkus ap...

Lai gan lielākā daļa šādu gadījumu ir saistīti ar Kolumbiju, gadījumi, kad skopolamīns tiek izmantots noziedzīgos nolūkos Eiropā, nav retums. 2015. gadā Parīzē aizturēja trīs cilvēkus, kurus tur aizdomās par šīs vielas izmantošanu upuru zombēšanai un laupīšanu izdarīšanai. Pirmais reģistrētais slepkavības gadījums, pielietojot skopolamīnu Lielbritānijā, notika 2019. gadā: toreiz zādzības laikā saindējās īru dejotājs Edriāns Mērfijs. Nesen Londonā fiksēts incidents, kad sieviete, domājams, sadūrusies ar skopolamīnu sabiedriskajā transportā - viņai parādījušies tipiski šī preparāta iedarbības simptomi.

Skopolamīns tiek izmantots arī kā papildviela narkotiskajām sāpju mazinošajām vielām (opioīdiem) un kā pirmsanestēzijas līdzeklis. Dienvidamerikas pamatiedzīvotāji to jau izsenis lietojuši garīgās un rituālās ceremonijās, pateicoties izteikti psihoaktīvam efektam.

Mūsdienu medicīnā Lielbritānijā skopolamīnu galvenokārt lieto, lai novērstu sliktu dūšu, vemšanu un muskuļu spazmas, kā arī samazinātu siekalu izdalīšanos pirms ķirurģiskām iejaukšanām.

Tomēr lielās devās vai nepareizi lietojot, skopolamīns var izraisīt nopietnas blakusparādības. Tas nomāc holinerģisko sistēmu, kas atbild par atmiņas veidošanu un atjaunošanu, tāpēc spēj izraisīt īslaicīgu, bet dziļu amnēziju - tieši šo īpašību izmanto noziedznieki. Daži pētījumi arī norāda, ka skopolamīns pastiprina oksidatīvo stresu galvas smadzenēs, kas padziļina kognitīvos traucējumus.

Skopolamīna spēja izdzēst atmiņas un atņemt cilvēkam gribu izraisīja interesi tiesu mediķos un kriminologos. Upuri atzīmē apziņas jucekli, halucinācijas un pilnīgu paškontroles zaudēšanu. Medicīnā šo preparātu dažkārt lieto arī ārpus pamatindikācijām - piemēram, depresijas gadījumā, pret pārmērīgu svīšanu vai kā atbalstu atsakoties no smēķēšanas. Tomēr ārpus klīniskās vides vielu saista ar nopietniem riskiem. Daži tajā meklē halucinogēnu efektu, taču robeža starp "psihodēlisko pieredzi" un smagu saindēšanos ir ārkārtīgi maza.

Kolumbijā un citās Dienvidamerikas valstīs skopolamīnu saista ar neskaitāmām laupīšanām un seksuāliem uzbrukumiem. Upuri norāda, ka nonāk miegā līdzīgā stāvoklī: viņi bez ierunām pakļaujas instrukcijām un vēlāk neko neatceras - tas vielu padara īpaši bīstamu, raksta "Postimees.ee".

Skopolamīnu bieži lieto nemanot: pulvera veidā tam nav ne garšas, ne smaržas, to viegli pievienot dzērienam vai izsmidzināt cilvēkam sejā. Internetā atrodamas instrukcijas tējas un uzlējumu pagatavošanai no dažādām auga daļām, kas palielina mājas ļaunprātīgas izmantošanas risku. Pēc nokļūšanas organismā viela sāk darboties ļoti ātri un tiek izvadīta aptuveni 12 stundu laikā, tāpēc to ir grūti atklāt ar standarta narkotiku testiem. Dažiem cilvēkiem nāvējoša var būt deva, kas mazāka par 10 mg.

Saindēšanās pazīmes ar skopolamīnu ietver paātrinātu sirdsdarbību, pārtraukumus sirds darbībā, sausumu mutē, ādas apsārtumu, aizmiglotu redzi, apziņas jucekli, dezorientāciju, halucinācijas un miegainību. Ja šādi simptomi radušies pēc aizdomīga dzēriena lietošanas vai negaidīta kontakta, nekavējoties lūdziet medicīnisko palīdzību.