Iemesls, kāpēc pases fotogrāfijā aizliegts smaidīt
foto: Pexels.com
Kāpēc tad nevar smaidīt, kā mēs to darām parastajos foto? Atbilde slēpjas tehnoloģijās un starptautiskajā drošībā.
Pasaulē

Iemesls, kāpēc pases fotogrāfijā aizliegts smaidīt

Monika Zvaigzne

Jauns.lv

Foto pasei reti sanāk veiksmīgs - nākas stāvēt spilgtā gaismā, bet smaidīt ir stingri aizliegts. Darbinieks, kas palīdz uzņemt bildi, vienmēr atkārto: nesmaidiet. Beigās iznāk foto... nu, maigi sakot, nepriecīgs.

Iemesls, kāpēc pases fotogrāfijā aizliegts smaidīt...

Kāpēc tad nevar smaidīt, kā mēs to darām parastajos foto? Atbilde slēpjas tehnoloģijās un starptautiskajā drošībā.

Smaids - (gandrīz) aizliegts

ASV smaidīt foto oficiāli nav aizliegts ar likumu. Tomēr Valsts departaments prasa neitrālu sejas izteiksmi, atvērtas acis un aizvērtu muti. "Patiesībā cilvēks var nedaudz pasmaidīt, ja acis ir vaļā un mute ciet," laikrakstam "HuffPost" skaidroja ministrijas pārstāvis. Tāpēc, ja gribat izskatīties mazliet laipnāk - lietojiet (smaidu ar acīm). Rādīt zobus nav ieteicams - un tas ir drošības jautājums.

Iemesls - tehnoloģijas

"Galvenais iemesls, kāpēc smaids ir aizliegts, ir sejas atpazīšanas tehnoloģijas izmantošana lidostās un uz robežām," skaidro biometriskās fotogrāfijas un ceļojumu eksperte Karolīna Turovska.

Mūsdienās daudzos pasažieru caurlaižu punktos skenē automātiskās sistēmas, nevis robežsargi. Lai gan cilvēks spēj atpazīt smaidīgu seju, datoram nepieciešamas stabilas un nemainīgas iezīmes.

"Algoritmi nedarbojas kā cilvēki. Lai 3D seju salīdzinātu ar 2D fotogrāfiju, sistēma mēra precīzus attālumus starp acīm, degunu, ausīm un muti. Smaids izkropļo šīs proporcijas un apgrūtina atpazīšanu," skaidro Turovska.

Tas nav tikai amerikāņu likums

Aizliegums smaidīt pases fotogrāfijā ir spēkā daudzās pasaules valstīs. Lai gan "neitrālās izteiksmes" definīcijas ir nedaudz atšķirīgas, visi izmanto kaut kādu sejas atpazīšanas programmatūru. Piemēram, Francijā ir aizliegta pat viegla mutes kaktiņu pacelšana.

Starptautiskā civilās aviācijas organizācija (ICAO) noteikusi globālus standartus pasu foto, ieskaitot sejas izteiksmi. Kopš 2004. gada, kad biometrija kļuva par normu, prasības kļuvušas stingrākas, bet "neitrālā seja" - par standartu visā pasaulē.

Kas notiktu, ja tomēr pasmaidītu?

"Viens no biežākajiem pases izdošanas aizkavēšanās iemesliem ir nepiemērots foto," norāda ceļojumu eksperte Keitija Nastro.

Ja fotogrāfiju nosūtīsiet ar smaidu (īpaši ar zobiem), to noraidīs un lūgs sniegt jaunu. Ja to laikus neizdarīs - iesniegums var iestrēgt apstrādē uz nenoteiktu laiku vai pilnībā tikt noraidīts, vēsta "Postimees.ee".

Citas foto prasības

Brilles atļautas tikai medicīnisku indikāciju dēļ, ja ir ārsta izziņa. Galvassega ir atļauta, ja tā ir reliģiska apģērba daļa, ja ir apstiprinājums. Nav pieļaujama saspringta sejas izteiksme: sarauktas uzacis, sakniebtas lūpas, mīmiskas grumbas. Pret bērniem prasības ir maigākas. Ir grūti no zīdaiņa sagaidīt neitrālu izteiksmi, tāpēc mērens smaids ir pieļaujams, ja acis ir atvērtas un seja vērsta tieši kamerā.

Tēmas