
“Mēs ietaupīsim triljonus!” Tramps sola samazināt medikamentu cenas līdz neticami zemam līmenim

ASV prezidents Donalds Tramps paziņoja, ka pirmdien parakstīs izpildrīkojumu, kura mērķis ir vērienīgi samazināt medikamentu cenas.
Tramps svētdien paziņoja, ka pirmdien parakstīs izpildrīkojumu, kas – ja tiks īstenots – varētu samazināt atsevišķu medikamentu izmaksas. Ar šo soli viņš cenšas atdzīvināt neveiksmīgu ieceri no sava pirmā prezidentūras termiņa.
Plānotais izpildrīkojums uzdos ASV Veselības un cilvēkresursu departamentam piesaistīt “Medicare” sistēmas maksājumus par medikamentiem, ko pacientiem ievada ārstu kabinetos, viszemākajai cenai, kāda tiek maksāta citās valstīs.
“Es ieviesīšu VISIZDEVĪGĀKĀS VALSTS POLITIKU, saskaņā ar kuru Amerikas Savienotās Valstis maksās tādu pašu cenu kā valsts, kura maksā viszemāko cenu pasaulē,” Tramps rakstīja savā sociālajā tīklā, solot, ka šodien rīkojums tiks parakstīts Baltajā namā. “Mūsu iedzīvotāju veselības aprūpes izmaksas tiks samazinātas līdz līmenim, kāds iepriekš pat netika iedomāts,” viņš piebilda.
Šī iecere attiektos galvenokārt uz medikamentiem, kas tiek ievadīti ārstniecības iestādēs, piemēram, infūzijām vēža ārstēšanai un citām injekcijām. Tiek prognozēts, ka tas varētu nodrošināt būtisku ietaupījumu valsts budžetam, lai gan Trampa solījumi par “triljonu dolāru” ietaupījumu, visticamāk, ir pārspīlējums.
“Medicare” programma nodrošina veselības apdrošināšanu aptuveni 70 miljoniem gados vecāku amerikāņu. Ilggadīgas sūdzības par augstajām zāļu cenām ASV, salīdzinot ar citām attīstītajām valstīm, ir radījušas neapmierinātību abu politisko partiju vidū, taču līdz šim nav panākts ilgtermiņa risinājums.
Saskaņā ar Trampa plānu valdība sasaistīs savus maksājumus zāļu ražotājiem ar cenām, ko maksā citas ekonomiski attīstītas valstis — tā saukto “visizdevīgākās valsts” pieeju.
Šis priekšlikums, visticamāk, saskarsies ar spēcīgu farmācijas industrijas pretestību. Farmācijas industrija kritizēja Trampa 2020. gada mēģinājumu, uzskatot, ka tas dod ārvalstu valdībām pārāk lielu varu noteikt zāļu vērtību ASV. Tā arī brīdināja, ka cenas samazināšana varētu kaitēt peļņai, kas savukārt negatīvi ietekmētu inovācijas un jaunu medikamentu izstrādi.
Plāns, visticamāk, attieksies tikai uz Medicare B daļā iekļautajām zālēm – tām, kas tiek lietotas ārstu kabinetos. Pacientiem pašiem bieži jāmaksā daļa no šo zāļu izmaksām, un tradicionālajiem Medicare lietotājiem nav noteikts gada izdevumu ierobežojums.
Ziņojums, ko izstrādāja Trampa administrācija viņa pirmajā termiņā, atklāja, ka ASV maksā divreiz vairāk nekā citas valstis par šīm zālēm. 2021. gadā Medicare B daļas zāļu izmaksas pārsniedza 33 miljardus ASV dolāru.