Pasaulē

ASV iekšzemes drošības ministre Kristi Noema apzagta restorānā, nelīdz pat Slepenā dienesta apsardze

Nils Zālmanis

Jauns.lv

ASV iekšzemes drošības ministre Kristi Noema kļuvusi par zādzības upuri, svētdienas vakarā vakariņojot kādā restorānā Vašingtonas centrā. Garnadzim izdevies aizstiept par ASV drošību atbildīgās ministres somiņu par spīti tam, ka ministri apsargā Slepenais dienests.

ASV iekšzemes drošības ministre Kristi Noema apzag...

Bijusī Dienviddakotas štata gubernatore Noema, kura ministres amatā tika apstiprināta janvārī, atzinusi zādzības faktu un to, ka ļaundaris vēl nav notverts.

Slepenā dienesta darbinieki pārskatīja novērošanas kameru ierakstus restorānā “Capital Burger” un pamanīja kādu baltādainu vīrieti ar medicīnisko masku, kurš nozaga Noemas somiņu un netraucēti pameta restorānu. Pārdrošā garnadža laupījums bija Noemas autovadītājas apliecību, medikamenti, dzīvokļa atslēgas, pasi, Iekšzemes drošības ministrijas piekļuves žetons, kosmētika, neaizpildīti čeki un apmēram 3000 dolāru skaidrā naudā.

Slepenais dienests ir sācis izmeklēšanu, lai izsekotu jebkādu viņas finanšu līdzekļu izmantošanu, paziņoja informētā persona tiesībsargājošās iestādēs. “Pilsētā bija visa viņas ģimene, tostarp viņas bērni un mazbērni – viņa bija izņēmusi naudu, lai uzcienātu ģimeni ar vakariņām, izklaidētu aktivitātēs un iegādātos Lieldienu dāvanām,” paziņoja ministrijas pārstāvis.

Tiesībsargājošo iestāžu eksperti izteikuši bažas, ka šī zādzība, kuras laikā noziedznieks tik tuvu pietuvojās augsta ranga amatpersonai un nozaga viņas mantas, varētu liecināt par drošības nepilnībām, vēsta CNN. “Tas ir drošības pārkāpums ar nopietnām sekām, un tas prasa tūlītēju un padziļinātu Slepenā dienesta, Iekšzemes drošības ministrijas un citu tiesībsargājošo iestāžu partneru izvērtējumu,” paziņoja bijušais Slepenā dienesta aģents un CNN tiesībsargājošās sfēra analītiķis Džonatans Vakrovs, norādot, ka Slepenajam dienestam var nākties grozīt savas operatīvajās darbības šāda veida privātos pasākumos. Viņš piebilda, ka Noema joprojām ir pakļauta augstāka līmeņa riskiem gan no pašmāju, gan ārzemju pārstāvjiem un viņas publiskais tēls vien viņu padara viņu par “simbolisku mērķi”.

Nelāgais incidents ar iekšzemes drošības ministri ir kārtējais drošības pārkāpumu skandāls kopš Donalda Trampa atgriešanās Baltajā namā pirms nieka trim mēnešiem. Marta beigās Ameriku satricināja ziņa, ka Trampa administrācijas amatpersonas nejauši izpļāpāja plānus par militāro triecienu Jemenai, “Signal” tērzētavā iekļaujot izdevuma “The Atlantic” galveno redaktoru Džefriju Goldbergu. Pentagona šefs Pīts Hegsets pēc tam pastāvīgi taisnojās, ka nekādi noslēpumi netika atklāti, bet vēlāk noskaidrojās, ka viņš mēdzis ar sensitīvu informāciju iepazīstināt arī savu sievu. Pats Tramps sākotnēji apgalvoja, ka neko nezina, bet pēc tam pauda atbalstu visiem skandālā iesaistītajiem saviem padotajiem, slavējot viņu “lielisko darbu” un vainojot savus kritiķus tukšā neslavas celšanā.

53 gadus vecā Noema, kuru 2018. gadā ievēlēja, bet 2022. gadā pārvēlēja par Dienviddakotas gubernatori, tika uzskatīta par vienu no favorītēm uz Trampa viceprezidenta kandidāta izvēlē, taču viņas izredzes strauji samazinājās pēc tam, kad medijos tika publicēti fragmenti no viņas grāmatas “No Going Back: The Truth on What’s Wrong with Politics and How We Move America Forward”, kur bija gana daudz neviennozīmīgi vērtētu epizožu, bet vislielāko skandālu izraisīja viņas atzīšanās par savas 14 mēnešus vecās kucītes Kriketas nošaušanu.

Pārskatu par skandalozo grāmatas epizodi un Noemas taisnošanos var noskatīties šeit:

Kucīte, kuru viņa “esot ienīdusi” uzbrukusi vistām un, kā Noema apgalvojusi, esot bijusi nevaldāma. Viņa izdomājusi, ka varbūt kucītei varēs iemācīt pareizi uzvesties, viņu paņemot fazānu medības ar pieredzējušākiem suņiem, taču Kriketa esot izjaukusi medības, “no priekiem bija bez prāta, dzenājot visus šos putnus un izklaidējoties, kā vēl nekad dzīvē”.

Un tad, braucot mājās, viņa nolēma Kriketu nošaut. “Kad es iekāpu savā pikapā, Kriketa sēdēja pasažiera sēdeklī un izskatījās, it kā būtu vinnējusi loterijā. Neviltots prieks. Es ienīdu šo suni. Braucot mājās, es sapratu, ka man nav izvēles. Kriketa bija neapmācāma un, pēc tam, kad mēģināja man iekost, bīstama visiem, ar kuriem nonāca saskarē. Suns, kurš kož, ir bīstams un neprognozējams (vai tu klausies, Džo Baiden?)” teikts viņas grāmatas audio versijā. Tad viņa pastāsta, kā iebrauca pagalmā, paķēra suni aiz siksnas, aizveda līdz karjeram un nošāva. “Tas nebija patīkams darbs, bet to vajadzēja izdarīt.” Savā grāmatā Noema pat iekļāvusi no skolas atbraukušās meitas reakciju. “Kenedija apjukusi skatījās apkārt un jautāja: “Klau, kur palikusi Kriketa?”.

Ar kucīti viņai nepietika. “Un pēc tam, kad viss bija cauri, es sapratu, ka jāizdara vēl viens nepatīkams darbs.” Izrādās, saimniecībā bija “ļauns un smirdošs” āzis, kuram patika badīties un smērēt Noemas bērnu drēbes. Un viņa nolēma āzi nošaut tieši turpat, kur Kriketu, taču šoreiz ar vienu lodi nepietika, jo šāviena brīdī āzis paspēja lēkt. Tādēļ viņa atgriezās pie automašīnas, paņēma vēl vienu lodi un piebeidza ievainoto āzi.

Situācijai papildu asumu piešķīris fakts, ka abu dzīvnieku slepkavībai bijuši liecinieki, kuri bijuši šokā. Celtnieki, kuri būvējuši viņas māju, redzējuši, kā viņa vispirms aiziet ar suni, dzird šāvienu, redz viņu atgriežamies bez suņa, tad redz viņu aizejam ar āzi, dzird šāvienu, redz viņu atgriežamies un paņemam lodi, pēc tam vēl vienu šāvienu, un redz viņu atgriežamies bez āža, un tad nobijušies celtnieki esot padomājuši, ka viņi būs nākamie.

Un vispār, vairs nevajadzīgu saimniecības dzīvnieku likvidēšana Noemai ir ierasta lieta. “Mēs mīlam dzīvniekus, taču skarbi lēmumi gluži kā šis fermā tiek pieņemti pastāvīgi. Diemžēl mums pirms dažām nedēļām nācās likvidēt trīs zirgus, kas mūsu ģimenē bija 25 gadus”.

Bijušais republikāņu Pārstāvju palātas spīkers Ņūts Gingričs savulaik izdevumam “Politico” izteicās, ka “suņa nogalināšana un tā aprakstīšana izslēdza jebkādu viņas izvēles iespēju” kļūt par Trampa viceprezidenti.

Viņa arī apgalvoja, ka tikusies ar Ziemeļkorejas diktatoru Kimu Čenunu un “nolikusi mazo tirānu pie vietas”. Kad pēc šo fragmentu publicēšanas mediji viņas stāstīto sāka apšaubīt, Noemas pārstāvis apgalvojis, ka šim apgalvojumam nevajadzēja būt grāmatā un tas tiks izņemts pirms publicēšanas, vēsta “Newsweek”. Intervijās dažādiem telekanāliem Noema tikai stāstījusi, ka tikusies ar daudziem pasaules līderiem un neko konkrētu par to neteiks, bet grāmatā tika veikti grozījumi.

Savā grāmatā Noema arī apgalvoja, ka viņai bija paredzēta tikšanās ar Francijas prezidentu Emanuelu Makronu, taču viņa nolēma to atcelt pēc tam, kad Makrons presē izteicies pret Izraēlu un par labu “Hamas”. Francijas prezidenta preses dienests paziņoja, ka Makronam nebija plānota nekāda tikšanās ar Noemu.