"Migrācija ir drauds nacionālajai drošībai" Ungārija pieprasa izstāšanos no ES patvēruma noteikumiem
Ungārija ir nosūtījusi vēstuli Eiropas Komisijai, pieprasot iespēju izstāties no Eiropas Savienības (ES) patvēruma noteikumiem.
Ungārijas ES lietu ministrs Jānošs Boka pavēstīja sociālo mediju platformā "X", ka uzrakstījis šādu vēstuli ES iekšlietu komisārei Ilvai Jūhansonei. Ja ES līgumos būtu grozījums, kas to pieļautu, tad Ungārija sekotu Nīderlandes piemēram un "uzsāktu attiecīgās procedūras", paziņoja ministrs. Viņš piebilda, ka Ungārija tomēr paliek uzticīga Šengenas zonai.
"Ungārija uzskata, ka stingrākas nacionālas kontroles atjaunošana pār migrāciju tagad ir vienīgais variants, kā panākt šos mērķus un efektīvi iegrožot nelegālo migrāciju," kura "rada draudus nacionālajai drošībai", teikts Bokas vēstulē Jūhansonei.
Hungary is committed to take firm steps to protect its borders & curb illegal #migration that poses a threat to national security. Hungary believes that re-establishing stronger national control over migration is now the only option to achieve this. 2/2 pic.twitter.com/n5TWzbjzF2
— Bóka János (@JanosBoka_HU) October 7, 2024
Ungārijas ES lietu ministrs jau septembrī bija paudis nodomu izstāties no ES patvēruma noteikumiem. Nīderlande septembra vidū lūdza EK noteikt tai izņēmuma statusu attiecībā uz ES patvēruma noteikumiem. Ir maz ticams, ka Nīderlandei un Ungārijai izdosies to panākt, jo šādam izņēmumam jāsaņem visu 27 ES dalībvalstu piekrišana. Turklāt ES valstis ir vienojušās par jaunu patvēruma reformu, kuru tām vajadzēs īstenot. Ungārijas premjerministra Viktora Orbāna labēji populistiskā valdība gadiem ilgi ir īstenojusi pret imigrantiem vērstu politiku, tās dēļ pastāvīgi konfliktējot ar EK.
Par ES patvēruma politiku
ES patvēruma politikas mērķis ir piešķirt attiecīgu statusu jebkuram trešās valsts pilsonim, kurš pieprasa starptautisku aizsardzību kādā no dalībvalstīm, un nodrošināt neizraidīšanas principa ievērošanu. Šajā nolūkā ES cenšas izstrādāt kopēju Eiropas patvēruma sistēmu.