Pasaulē

"Raustījās un smaka vairākas minūtes!": Alabamā nosmacē ar slāpekli notiesāto, kuram neizdevās veikt nāvējošu injekciju

Ārzemju nodaļa

Jauns.lv

ASV otro reizi ir izpildīts nāvessods, notiesāto nosmacējot ar slāpekli. Šoreiz no dzīvības šķīrās 59 gadus vecais triju cilvēku slepkava Alans Jūdžīns Millers, kuru iepriekš mēģināja nonāvēt ar injekciju, taču 159 kilogramus smagajam vīrietim tā arī neizdevās trāpīt ar adatu vēnā.

"Raustījās un smaka vairākas minūtes!": Alabamā no...

Notiesātais bija garīgi slims un uzskatīja, ka viņa nošautie upuri izplatīja baumas par viņa homoseksualitāti. "Es neizdarīju neko tādu, lai atrastos šeit," viņš paziņoja savā pēdējā vārdā pirms slāpekļa ievadīšanas. "Es neizdarīju neko tādu, lai atrastos nāvinieku kamerā."

Pēc tam nāvinieka maskas vārsts, pa kuru viņš varēja runāt, tika noslēgts, un maskā ielaida tīru slāpekli. "Pēc tam Millers dziļi ieelpoja un vairākas reizes pacēla galvu. Viņš cīnījās ar gultas siksnām, trīcēdams apmēram divas minūtes. Pēc tam viņš cīnījās par elpu apmēram sešas minūtes," nāvessoda norisi aprakstīja žurnālisti.

Kad konstatēja sirdsdarbības apstāšanos, Millera maskā slāpekli ievadīja vēl 15 minūtes, lai garantētu nāvi.

Sākotnēji viņam bija paredzēts mirt 2022. gadā, taču cietuma amatpersonām tā arī neizdevās ievadīt vēnā adatu, lai veiktu nāvējošo injekciju.

Tādus pašus simptomus, tikai vēl izteiktākus, novēroja 58 gadus vecā Keneta Jūdžīna Smita nāvessoda izpildē šā gada janvārī, kad viņš kļuva par pirmo cilvēku ASV, kuram šādā veidā atņēma dzīvību — viņš vairākas minūtes raustījās spēcīgās konvulsijās. Arī viņu 2022. gadā mēģināja vispirms nonāvēt ar injekciju, taču četru stundu procedūrā viņu pamatīgi sadurstīja, taču vēnā tā arī netrāpīja, unj soda izpildi nācās atcelt. 

Kenets Jūdžīns Smits tika notiesāts par mācītāja Čārlza Seneta sievas Elizabetes pasūtījuma slepkavību 1988. gada 18. martā. Apsūdzība apgalvoja, ka Smits un vēl viens vīrietis saņēma pa 1000 dolāru no mācītāja, kurš bija dziļos parādos un gribēja saņemt sievas dzīvības apdrošināšanas naudu. Pats mācītājs izdarīja pašnāvību nedēļu pēc sievas nāves, tiklīdz izmeklēšanā kļuva par aizdomās turamo. Otrais slepkava Džons Forests Pārkers tika sodīts ar nāvi 2010. gadā.

Pēc Millera nāves Alabamas ģenrālprokurors Stīvs Māršals paziņoja, ka "taisnīgums uzvarēja". Vienlaikus viņš apsūdzēja šī soda veida pretiniekus dezinformācijā. "Par spīti politisko aktīvistu, citu štatu juristu un neobjektīvo mediju dezinformācijas kampaņām, štats atkal ir pierādījis, ka noslāpēšana ar slāpekli ir gan humāna, gan efektīva," viņš paziņoja. "Alabamā mēs neliedzam taisnīgumu šaušalīgu slepkavību upuriem." Analoģiski uzskata arī štata gubernatore Keja Aivija: "Šovakar šie trīs upuri beidzot saņēma taisnīgumu."

Kritiķi šo metodi dēvē par eksperimentu ar cilvēkiem, bet runas par "humānu nāvessodu" par mītu. Savukārt medicīnas eksperti uzskata, ka slāpekļa hipoksija ir nesāpīga. Speciālisti to salīdzina ar samaņas zaudēšanu gluži kā augstu kalnos, kur gaisā ir maz skābekļa.

Millers ir piektais ASV notiesātais, kuram nedēļas laikā ir izpildīts nāvessods — vislielākais skaits 7 dienu laikā kopš 2003. gada jūlija. Šogad ASV sodīti ar nāvi 18 cilvēki, bet līdz gada beigām paredzēt nonāvēt vēl septiņus. Kopš 1976. gadā ASV Augstākā tiesa atjaunoja nāvessodu, valstī nonāvēti vairāk nekā 1600 notiesāto, liecina bezpeļņas organizācijas "Death Penatly Information Center" (DPIC) dati.

Alabamā noslāpēšana ar slāpekli tika atļauta 2018.gadā nāvējošo injekciju sastāvdaļu trūkuma dēļ, taču to sāka praksē piemērot tikai šogad.