Īlons Masks strādā pie nākamā brīnuma - viņš sola atjaunot redzi neredzīgajiem
Tehnoloģiju magnāta Īlona Maska uzņēmums "Neuralink" turpina pārkāpt tehnoloģiju robežas ar savu jaunāko inovāciju. Uzņēmums ir izstrādājis revolucionāru ierīci, ko sauc par "Blindsight" implantu, kas paredzēts, lai atjaunotu redzi cilvēkiem, kuri to ir zaudējuši.
Paziņots, ka šim implantam ir potenciāls pārveidot to cilvēku dzīves, kuri cieš no pilnīgas akluma, sniedzot viņiem cerību. "Blindsight" implants ļaus neredzīgajiem cilvēkiem redzēt un palīdzēs pat tiem, kuri zaudējuši abas acis un redzes nervus, vai vispār ir neredzīgi kopš dzimšanas.
"Neuralink" gadu gaitā ir ievērojami progresējis smadzeņu mikroshēmu tehnoloģijā, un jaunākā inovācija ir piesaistījusi arī ASV Pārtikas un zāļu pārvaldes (FDA) uzmanību, kas implantam ir piešķīrusi "izrāviena ierīces" statusu, norādot uz tā potenciālu risināt neatrisinātas medicīniskas vajadzības. Lai gan ierīce joprojām ir eksperimentālajā fāzē, šis apstiprinājums ir nozīmīgs solis ceļā uz šīs transformējošās tehnoloģijas pieejamību pacientiem.
"Blindsight" implants ir izstrādāts, lai atjaunotu redzi, apejot bojātos vai neesošos redzes nervus un nosūtot vizuālo informāciju tieši smadzenēm. Pēc Maska teiktā, pat cilvēki, kuri ir zaudējuši abas acis, varētu gūt labumu no ierīces, ja vien viņu redzes garoza smadzenēs ir funkcionāla. Tas pavērtu iespēju tiem, kas ir akli no dzimšanas, pirmo reizi piedzīvot redzi.
Masks arī uzsvēra, ka sākotnējā vizuālā pieredze varētu līdzināties "zemas izšķirtspējas" videospēļu grafikām, taču nākotnē tehnoloģijas attīstība varētu pārspēt dabīgās cilvēka redzes kvalitāti. Ne tikai varētu atjaunot redzi, bet arī to uzlabot, iespējams ļaujot lietotājiem redzēt infrasarkanos, ultravioletos vai pat radara viļņus.
"Neuralink" jau ir pierādījis savu smadzeņu mikroshēmu spēku, ļaujot lietotājiem spēlēt videospēles un vadīt ierīces, izmantojot tikai domas. Uzņēmums ir strādājis arī pie smadzeņu implantiem, kas palīdz cilvēkiem mijiedarboties ar digitālajām ierīcēm. Šīs inovācijas ir daļa no Maska lielākās vīzijas — integrēt cilvēkus ar mākslīgo intelektu, lai pārvarētu bioloģiskos ierobežojumus.
Kaut arī cilvēku izmēģinājumu un plašas "Blindsight" implanta ieviešanas laiks joprojām nav skaidrs, paziņojums ir radījis milzīgu sajūsmu. "Neuralink" vadītāja Linda Jakarino šo attīstību nosauca par "brīnumu", uzsverot tehnoloģijas dziļo ietekmi uz cilvēku dzīvi.
Kopš dibināšanas 2016. gadā "Neuralink" ir strauji attīstījies neironu saskarnes tehnoloģijā. Uzņēmuma galvenais mērķis ir izveidot nepārtrauktu komunikāciju starp smadzenēm un mašīnām, kas varētu revolucionizēt veselības aprūpi, saziņu un pat cilvēka domāšanu.
Papildus redzes atjaunošanai "Neuralink" strādā arī pie smadzeņu implantiem, kas palīdzētu cilvēkiem ar paralīzi atgūt kontroli pār savu ķermeni. Šīs ierīces darbojas, apstrādājot neironu signālus un pārraidot tos uz ārējām ierīcēm, piemēram, datoriem vai viedtālruņiem, ļaujot lietotājiem kontrolēt šīs ierīces ar domām.
Vienlaikus pastāv riski, ka smadzeņu implantu ilgtermiņa ietekme uz lietotāju garīgo un fizisko veselību joprojām nav pilnībā izpētīta, tāpēc ir būtiski veikt padziļinātus pētījumus un izmēģinājumus. Masks ir atzinis šīs bažas un apņēmies cieši sadarboties ar regulējošajām iestādēm, piemēram, FDA, lai nodrošinātu "Neuralink" ierīču drošību un efektivitāti.