Izraēlas muzejā četrgadīgs zēns nejauši sasit bronzas laikmeta krūku
foto: Facebook
Burka bijusi vismaz 3500 gadu veca.
Pasaulē

Izraēlas muzejā četrgadīgs zēns nejauši sasit bronzas laikmeta krūku

Ārzemju nodaļa

Jauns.lv/CNN

Četrus gadus vecs zēns netīšām sasitis bronzas laikmeta krūku arheoloģijas muzejā Haifā, Izraēlā.

Izraēlas muzejā četrgadīgs zēns nejauši sasit bron...

Senais artefakts, kas, pēc ekspertu domām, bija vismaz 3500 gadu vecs, incidenta brīdī bija izstādīts bez stikla vitrīnas, netālu no iestādes ieejas.

Paziņojumā Hehta muzejs aizstāvēja savu lēmumu dažus priekšmetus izstādīt bez aizsargstikla, piebilstot, ka muzeja dibinātājs Rubens Hehts ir uzsvēris, ka artefakti ir publiski pieejami. “Muzejs uzskata, ka arheoloģisko atradumu iepazīšana bez jebkādiem šķēršļiem ir īpašs šarms,” teikts paziņojumā, piebilstot, ka iestāde “turpinās šo tradīciju”, neraugoties uz incidentu.

Sarunā ar medijiem bērna tēvs sacīja, ka viņa dēls pagājušajā piektdienā, apmeklējot muzeju, bija “nedaudz pavilcis krūku”, jo bija “ziņkārīgs par to, kas tajā ir iekšā”. Vīrietis piebilda, ka viņš bijis šokēts, redzot dēlu blakus saplēstajam artefaktam, un sākotnēji esot domājis: “Tas nebija mans bērns, kas to izdarīja”.

Muzejs uzskata, ka artefakts datēts ar laiku no 2200. līdz 1500. gadam pirms mūsu ēras. Pirms ķēniņa Dāvida un ķēniņa Salamana valdīšanas, kuri pārvaldīja senās Izraēlas un Jūdas karalisti 10. gadsimtā p. m. ē., tas būtu izmantots šķidrumu, piemēram, vīna vai olīveļļas, glabāšanai un transportēšanai.

Lai gan arheologi jau agrāk ir atraduši līdzīgus traukus, vairums no tiem bija salauzti vai nepilnīgi, norāda muzejs. Tas, ka eksponētais priekšmets tika atrasts neskarts, padarīja to par “iespaidīgu atradumu”, teikts paziņojumā.

Muzeja vadītājs Inbals Rivlins uzaicināja zēnu un viņa māti, kas arī bija klāt incidenta laikā, atgriezties muzejā uz privātu ekskursiju. “Muzejs nav mauzolejs, bet gan dzīves vieta, kas ir atvērta ģimenēm (un) pieejama,” sacīja muzeja vadītājs, piebilstot: “Mēs vēršamies pie vecākiem: Nebaidieties. Šādas lietas notiek. Mēs salabosim (krūku) un uzstādīsim to atpakaļ.”

Rivlins sacīja, ka muzejā ir iespiestas jaunas zīmes, kas norāda, kuriem priekšmetiem drīkst vai nedrīkst pieskarties.

Haifas Universitātes teritorijā 1984. gadā atvērtajā Hihtas muzejā ir arheoloģiskie atradumi, kas datējami ar halkolīta periodu (aptuveni 4500 līdz 3500 gadu pirms mūsu ēras). Muzejs paziņoja, ka ir vērsies pie restaurācijas eksperta, lai ar fotogrāfiju palīdzību atjaunotu saplīsušo krūku.

“Drīzumā krūka tiks atgriezta savā vietā,” teikts paziņojumā, piebilstot, ka muzejs izmantos restaurāciju kā iespēju izglītot sabiedrību.

Tēmas