Brīnumi Mērilendā! Ieslodzītās izmanto VR, lai sagatavotos dzīvei pēc atbrīvošanas
Mērilendas sieviešu labošanas iestādē uzsākta programma ar mērķi palīdzēt ieslodzītajām sievietēm labāk sagatavoties dzīvei ārpus cietuma restēm – ieslodzītās izmanto virtuālās realitātes (VR) brilles, lai apgūtu profesiju.
36 gadus vecā Tifānija Džozefa Buša ir ieslodzīta Mērilendas sieviešu labošanas iestādē jau deviņpadsmit gadus. Viņa ir daļa no agrīnās praktikantu grupas, kas apgūst prasmes virtuālajā realitātē, kā mērķis ir sagatavot sievietes auto mehāniķu darbam.
Savā pirmajā darba apmācību nedēļā Tifānija ar VR palīdzību ir iemācījusies nomainīt mašīnai eļļu. "Ja es būtu zinājusi, ka tas ir tik vienkārši, es nekad nebūtu par to maksājusi," sacīja Tifānija.
Tifānija jūnijā tiks atbrīvota un uzskata, ka šī programma viņai sniegs būtisku atspērienu, lai viņa labāk varētu pielāgoties dzīvei ārpus ieslodzījuma: "Esmu priecīga, ka varēšu doties mājās un izmantot to, ko esmu šeit iemācījusies.”
Lai gan virtuālās realitātes tehnoloģija pastāv jau vairāk nekā desmit gadus, tā joprojām tiek uzskatīta par nišas tehnoloģiju, ko galvenokārt izmanto tikai video spēļu spēlētāji. Mērilendas sieviešu labošanas iestāde sadarbībā ar Baltimoras bezpeļņas organizāciju "Vehicles for Change" gan izlēmusi mainīt veidu, kā sabiedrībā skatās uz virtuālo realitāti, izpētot, vai VR austiņas varētu padarīt karjeras apmācības iespējas pieejamākas cietumos. Apmācību mērķis ir samazināt to ieslodzīto skaitu, kas varētu atgriezties uz nozieguma takas, tā vietā nodrošinot, ka ieslodzītajām pēc atbrīvošanas ir lielākas iespējas uz labi apmaksātu darbu.
“Šī nav raķešu zinātne. Tas ir jautājums par to, lai cilvēki iegūtu darbu, kas var viņus pasargāt no atgriešanās cietumā," norāda "Vehicles for Change" prezidents Martins Švarcs.
Vairākos citos štata cietumos ir praktiskas mehāniķu apmācības programmas, bet attiecībā uz Mērilendas sieviešu labošanas iestādi jaunas garāžas celtniecība nozīmē, ka jāatrod vieta un jāiepērk dārgs aprīkojums.
“Ieviešot VR, tiek likvidēta visa nepieciešamā telpa vai finansējums,” skaidro Mērilendas Sabiedriskās drošības un korekcijas dienestu departamenta izglītības direktore Daniela Koksa.
Kad sievietes uzliek austiņas, viņas tiek nogādātas virtuālajā autoservisā, kur var darbināt automašīnu pacēlāju un izmantot dažādus instrumentus. Līdz programmas pabeigšanai praktikanti ir sagatavoti darbam par riepu eļļošanas tehniķiem.
"Es domāju, ka vislabākais ir atgādināt ieslodzītajām, ka izejot no šīs vietas, viņām ir kaut kas, kas viņas gaida ārpusē," sacīja viena no programmas trenerēm Megana Kārpentera.
"Es vēlos saviem bērniem, īpaši meitai, parādīt, ka visu, ko var izdarīt vīrietis, mēs varam izdarīt labāk vai tāpat," sacīja Megana.
"Virtuālā realitāte ir pirmais veids, kā mēs apmācīsim prasmes piecu gadu laikā visā pasaulē. Šī tehnoloģija mainīsies, taču tā radīs milzīgas pārmaiņas atstumtajām iedzīvotāju grupām šajā valstī, kas nevar atļauties doties uz kopienas koledžu, lai iegūtu automobiļu nozares grādu. Mēs ne tikai aizpildīsim trūkumu darbavietās, bet arī mainīsim nabadzību šajā valstī, izmantojot virtuālo realitāti,” uzskata Švarcs.