NATO sāk vērienīgākās mācības Eiropā kopš aukstā kara
foto: NATO/Flickr.com
Manevros ar nosaukumu “Steadfast Defender” piedalīsies aptuveni 90 tūkstoši militārpersonu, vairāk nekā 90 lidmašīnas un helikopteri, 50 kuģi, 1100 kaujas mašīnas, tostarp 133 tanki un 533 bruņutransportieri. Ilustratīvs foto
Pasaulē

NATO sāk vērienīgākās mācības Eiropā kopš aukstā kara

Jauns.lv

NATO sāk savas lielākās mācības Eiropā kopš aukstā kara beigām. Tajās piedalīsies aptuveni 90 tūkstoši militārpersonu no visām alianses valstīm, kā arī dalības kandidātvalsts Zviedrijas. Sagatavošanās posms sākās 22.janvārī, mācību aktīvā fāze norisināsies no 31.janvāra līdz maija beigām.

NATO sāk vērienīgākās mācības Eiropā kopš aukstā k...

Manevros ar nosaukumu “Steadfast Defender” piedalīsies aptuveni 90 tūkstoši militārpersonu, vairāk nekā 90 lidmašīnas un helikopteri, 50 kuģi, 1100 kaujas mašīnas, tostarp 133 tanki un 533 bruņutransportieri. Mācības notiks gar visu bloka austrumu robežu no Norvēģijas līdz Rumānijai. Īpaša uzmanība mācībās, kā noprāda "Reuters", tiks pievērsta ātrās reaģēšanas spēku izvietošanai Polijā, kā arī aizsardzībai Baltijas valstīs.

Iepriekš šāda mēroga mācības notika 1988. gadā — tajās piedalījās 125 tūkstoši cilvēku. Lielākās mācības kopš aukstā kara beigām bija mācības "Trident Juncture" 2018. gadā, kurās piedalījās 50 000 karavīru.

"Mācības ir paredzētas, lai demonstrētu NATO spēju ātri izvietot spēkus no Ziemeļamerikas un citām alianses daļām, lai stiprinātu Eiropas aizsardzību," teikts alianses paziņojumā. 

Saskaņā ar mācību leģendu "tuvs pretinieks" uzbrūk vienai no dalībvalstīm, kas iedarbina NATO līguma piekto pantu. Oficiālos dokumentos Krievija nav pieminēta, taču alianses pārstāvji patiesībā neslēpj, ka tieši tā tiek domāta ar “hipotētisku ienaidnieku”.

Pirms mācību sākuma vairāki augsta ranga ģenerāļi atzina, ka starp Krieviju un aliansi var izcelties pilna mēroga karš. “Mums ir jāsaprot, ka tas, ka mēs dzīvojam miera stāvoklī, nav uzskatāms par pašsaprotamu. Un tāpēc mēs gatavojamies konfliktam ar Krieviju,” īpaši sacīja NATO militārās komitejas vadītājs admirālis Robs Bauers. 

Krievijā NATO mācības tika dēvētas par "hibrīdkara elementu, ko uzsākuši Rietumi". "Šāda mēroga mācību rīkošana iezīmē NATO galīgo un neatsaucamo atgriešanos pie aukstā kara atbalsta shēmām, kad militārās plānošanas process, resursi un infrastruktūra ir vērsta uz konfrontāciju ar Krieviju," sacīja ārlietu ministra vietnieks Aleksandrs Gruško. Viņš sacīja, ka šāda mēroga mācības "palielina militāru incidentu risku", bet Krieviju "nebiedē šāda provokatīva spēka demonstrēšana".