Centrālāfrika vēlas izvietot 10 000 Krievijas karavīru
foto: AFP/Scanpix
Centrālāfrikas Republikā noticējuši, ka Krievija šeit atnesīs laimi un pārticību (foto: AFP/Scanpix)
Pasaulē

Centrālāfrika vēlas izvietot 10 000 Krievijas karavīru

Māris Puķītis

Jauns.lv

Centrālāfrikas Republika atvēlējusi teritoriju ar kazarmām Krievijas kara bāzes iekārtošanai. Šeit plānots izvietot ap 10 000 karavīru. 

Centrālāfrika vēlas izvietot 10 000 Krievijas kara...

“Mēs gribētu, lai Krievijas Federācija uzbūvē savu kara bāzi,” paziņojis valsts prezidenta padomnieks Fidels Guandžika. “Valdība jau piedāvājusi zemes gabalu Beringo, 80 kilometru no Bangi, kur ir starptautiskās lidostas.” 

Guandžika norāda, ka Krievijas kontingentu varēs izvietot pēc infrastruktūras sagatavošanas. Valdība cer, ka krievi apmācīs vietējos karavīrus teritorijas aizsardzībai, disciplīnai un, kas skan jau traģikomiski, cienīt cilvēktiesības.

Guandžika arī pauž, ka Krievija ir kodolvalsts, tāpēc Centrālāfrikas Republika vēlas lielāku tās militāro klātbūtni. “Pateicoties Krievijai, mums ir miers. Mēs ceram, ka šim piemēram, sekos visas kontinenta valstis, lai Āfrika būtu stipra un neatkarīga militārā ziņā,” klāsta prezidenta padomnieks. 

Par vēlmi pēc krievu kara bāzes jau pērn maija beigās izteicās Centrālāfrikas vēstnieks Krievijā Leons Dodonu-Punagaza. Viņš skaidroja, ka pierobežā Čadas un Sudānas pusē darbojas bruņoti grupējumi, kas uzbrūk iedzīvotājiem. 

Krievija un Centrālāfrikas Republika 2018. gadā parakstīja vienošanos par militāro sadarbību. Pērn februārī Krievijas vēstnieks Bangi Aleksandrs Bikantovs atklāja, ka šajā valstī atrodas 1890 krievu militārie instruktori, un vietējā valdība ir ieinteresēta vēl lielākā skaitā.

Centrālāfrikā ir darbojušies arī “Vagner” bandas algotņi, kas cita starpā apsargāja prezidentu. Viņi sakāvuši vietējos bruņotos formējumus un izbeiguši pilsoņu karu starp musulmaņiem un kristiešiem. Vienlaikus vāgneriešus pašus vaino slepkavošanā, spīdzināšanās un izvarošanās, viņi centušies pārņemt savā kontrolē vērtīgas ekonomikas nozares, ir aizdomas par plānu sagrābt varu šajā valstī.

Pēc “Vagner” līdera Jevgeņija Prigožina likvidācijas Krievijas Aizsardzības ministrija nolēma algotņus aizstāt ar jaunizveidotu militāru struktūru – Āfrikas korpusu. Zīmīgi, ka par Āfrikas korpusu sauca arī nacistiskās Vācijas spēkus šajā kontinentā Otrā pasaules kara laikā.