Venecuēlas prezidents parakstījis dekrētus par Gajānas reģiona Esekibo aneksiju
Venecuēlas prezidents Nikolass Maduro parakstījis sešus dekrētus par kaimiņvalsts Gajānas rietumu reģiona Esekibo aneksiju.
Starp pieņemtajiem lēmumiem ir arī jaunas Venecuēlas kartes ratificēšana un iecelts jauns vadītājs reģionam, kas tiek pasludināts par valsts 24. štatu un nosaukts par Gajānu-Esekibo.
Citi dekrēti ietver reģiona aizsardzības komisijas izveidi, Gajānas-Esekibo integrētās aizsardzības zonas izveidi un valsts naftas un gāzes uzņēmuma PDVSA Gajānas struktūrvienību izveidi.
Lēmums par aneksiju tika pieņemts, pamatojoties uz Venecuēlā notikušā referenduma rezultātiem - saskaņā ar oficiālajiem datiem vairāk nekā 95% balsotāju atbalstīja Esekibo aneksiju. Karakasa paziņojusi, ka referendumā piedalījās aptuveni 10,5 miljoni no 20,7 miljoniem Venecuēlas balstiesīgajiem vēlētājiem, tajā pašā laikā vēlēšanu ekspertiem un plašsaziņas līdzekļiem ir aizdomas, ka referendumā piedalījās tikai 10% vēlētāju un rezultāti tika viltoti. Venecuēlas centrālā vēlēšanu komisija nav publicējusi referenduma rezultātus.
Maduro aicināja venecuēliešus nosodīt aneksijas kritiķus "uz katras ielas". "Pietiek ar nodevību, pietiek ar piekto kolonnu," viņš teica.
Venecuēla jau desmitgadēm uztur pretenzijas uz Esekibo reģionu, kas ir vairāk nekā divas trešdaļas no Gajānas teritorijas un kur mīt 125 000 no 800 000 lielā valsts pilsoņu kopskaita.
Kādreizējā Lielbritānijas un Nīderlandes kolonija Gajāna uzstāj, ka robežu ar Venecuēlu noteikusi arbitrāžas komisija vēl 1899.gadā. Taču Venecuēla apgalvo, ka dabisko robežu veidojot Esekibo upe, kas atrodas strīdus teritorijas austrumos, un ka šī robeža tikusi atzīta arī vēsturiski.
Teritoriālās domstarpības saasinājušās kopš 2015.gada, kad "ExxonMobil" uzgāja Esekibo reģionā naftas iegulas. Karakasa referendumu izsludināja pēc tam, kad Džordžtauna augustā sāka naftas lauku izsolīšanu.
Gajāna lūdza Starptautisko tiesu (ICJ) apturēt referendumu, un tiesa piektdien aicināja Karakasu atturēties no jebkurām darbībām, kuras varētu mainīt pašreizējo "status quo" Esekibo reģionā, bet referendumu nepieminēja.
Gajāna bažījas, ka referendums varētu Venecuēlai pavērt ceļu kaimiņvalsts teritorijas vienpusējai un nelikumīgai sagrābšanai.