Agatas Kristi "Desmit mazi nēģerēni" Pekinas stilā? Pēc ārlietu ministra izgaisis arī aizsardzības ministrs
Jau labu laiku ne ziņas, ne miņas nav par Ķīnas aizsardzības ministru Li Šanfu, kurš publiski nav redzēts vairāk nekā divas nedēļas un izlaidis vairākas apspriedes, uzjundot baumas, ka viņu var piemeklēt vasarā mīklainos apstākļos pazudušā un vēlāk no amata atbrīvotā ārlietu ministra Cjina Gana liktenis.
Tikmēr laikraksts "The Wall Street Journal", atsaucoties uz saviem avotiem ASV un Ķīnā, piektdien vēstīja, ka notiek Li atbrīvošana no amata.
Šī nav pirmā mīklainā Ķīnas augsta ranga amatpersonas pazušana, par ko nekādus paskaidrojumus tā arī nesniedza. Arī ģenerāļa Li pazušanas gadījumā Ķīnas Ārlietu ministrijas pārstāve pastāvīgi apgalvoja, ka "nav lietas kursā". Viņš pēdējo reizi publikā redzēts 29. augustā Pekinas drošības forumā ar Āfrikas valstīm, pēc tam negaidīti "veselības stāvokļa dēļ" izlaidis vizīti Vjetnamā un nav ticies ar Singapūras kara flotes pavēlnieku.
Ģenerāļa Li un viņa kolēģu pazušanu ASV vēstnieks Japānā Rams Emanuels salīdzinājis ar Agatas Kristi slaveno 1939. gada detektīvromānu "Desmit mazi nēģerēni", kurā aprakstīta desmit cilvēku nokļūšana uz salas netālu no Devonas krastiem. Tur viņi nonāk namā, kur katrā istabiņā ir ierāmēts bērnišķīgs dzejolītis par desmit maziem nēģerēniem, kas cits pēc cita ņem nelabu galu — un šāds liktenis vienu pēc otra sāk piemeklēt pašus viesus. Vēstnieks izmantojis arī Viljama Šekspīra "Hamleta" leģendāro citātu: "Kaut kas ir sapuvis dāņu karaļvalstī".
As Shakespeare wrote in Hamlet, “Something is rotten in the state of Denmark.” 1st: Defense Minister Li Shangfu hasn’t been seen or heard from in 3 weeks. 2nd: He was a no-show for his trip to Vietnam. Now: He’s absent from his scheduled meeting with the Singaporean Chief of Navy…
— ラーム・エマニュエル駐日米国大使 (@USAmbJapan) September 15, 2023
Jāpiebilst, ka Ķīnas parlamenta komiteja augustā atbrīvoja no amata Ķīnas ārlietu ministru, 57 gadus veco Cjiņu Ganu, kurš pirms tam jau mēnesi nebija redzēts sabiedrībā, un nav manīts līdz pat šodienai. Interesanti, ka ne valsts informācijas aģentūra "Siņhua", ne amatpersonas tā arī nekad nepaskaidroja Cjiņa atlaišanas iemeslu, turklāt uz neilgu laiku pat bija izdzēsti visi viņa pieminēšanas gadījumi Ārlietu ministrijas vietnē. Cjiņs amatā pabija nieka 207 dienas, kļūstot par visātrāk amatu zaudējušo ārlietu ministru komunistiskās Ķīnas vēsturē.
Ministra ilgstošā prombūtne veicināja dažādu baumu izplatīšanos. Gluži kā Li Šanfu, arī Cjiņs Gans tika uzskatīts par vienu no tuvākajiem Ķīnas prezidenta Sji Dzjiņpina sabiedrotajiem. Populārākās ārlietu ministra pazušanas cēloņa versijas ir viņa ārlaulības sakari ar pazīstamu Honkongas televīzijas raidījumu vadītāju Fu Sjaotiaņu vai korupcija, kuras apkarošanu Sji savulaik pasludināja par vienu no savām prioritātēm.