Kā Eiropa palīdzēja Sīrijai kļūt par lielāku narkotiku dīleri nekā Meksikas karteļi?
foto: AFP/Scanpix
Attēlam ir ilustratīva nozīme.
Pasaulē

Kā Eiropa palīdzēja Sīrijai kļūt par lielāku narkotiku dīleri nekā Meksikas karteļi?

Jauns.lv/LETA

Saskaņā ar oficiālajiem datiem Captagon, kas ir mazpazīstama augšējā daļa, Sīrijas režīmam nodrošina trīs reizes lielāku tirdzniecības apjomu nekā Meksikas karteļi kopā.

Kā Eiropa palīdzēja Sīrijai kļūt par lielāku narko...

Vidējos Austrumos ir izplatījusies ļoti atkarību izraisoša, amfetamīnam līdzīga narkotika ar nosaukumu Captagon.

Apvienotās Karalistes valdība lēš, ka 80 % no tās tiek ražoti Sīrijā, kas Asada režīmam rada "aptuveni trīs reizes lielāku tirdzniecības apjomu nekā Meksikas karteļi".

Bet kā tas ir noticis? Un kas vispār ir Captagon?

Kaptagonu, ko var pārdot tablešu vai pulvera veidā, lieto dažādi cilvēki visos Tuvajos Austrumos.

Studenti to lieto, lai uzlabotu darba ražīgumu; taksometru, kravas automašīnu vadītāji un pat karavīri lieto šo narkotiku, lai neatpaliktu un strādātu, bet tie, kas saskaras ar pārtikas trūkumu, meklē Captagon, lai aizvietotu ēdienreizes, skaidro New Lines Institute direktore Karolīna Roze.

Tiek ziņots, ka šī narkotika, pateicoties tās eiforiju izraisošajām īpašībām, papildina Persijas līča ballīšu scēnu - un tas viss bez citu narkotiku, piemēram, heroīna vai kokaīna, stigmatizācijas.

Captagon tika izstrādāts Vācijā 20. gadsimta 60. gados kā farmaceitisks līdzeklis pret ADHD, narkolepsiju un depresiju.

Vienu no tā aktīvajām sastāvdaļām - fenetilīnu - 1986. gadā ANO vēlāk iekļāva melnajā sarakstā, kā rezultātā lielākā daļa valstu pārtrauca tā lietošanu.

Tomēr drīz vien Bulgārijā izveidojās jauni ražošanas centri, un Turcijas bandas viltotas tabletes kontrabandas ceļā nogādāja uz Tuvajiem Austrumiem, teikts Eiropas Narkotiku un narkomānijas uzraudzības centra 2018. gada ziņojumā.

Kad šīs valsts iestādes 2000. gadu sākumā sāka apkarot kaptagonu jeb Abu Hilalainu (divu pusmēness tēvu), kā to dažkārt dēvē Tuvajos Austrumos, ražošana pārcēlās uz Sīriju.

Līdz 2011. gadā sākās Sīrijas pilsoņu karš, un ražošana strauji pieauga. 

"Politiskais un drošības vakuums, kas radās Sīrijas pilsoņkara laikā, un no tā izrietošais ekonomikas sabrukums radīja plašas iespējas attīstīties tādām nelegālām ekonomikām kā Captagon," Euronews stāsta Rose.

Viņa raksturoja šo tirdzniecību kā "galveno alternatīvo ieņēmumu avotu" Sīrijas režīmam un tā sabiedrotajiem, kas vēlas izvairīties no Rietumu sankcijām un "uzturēt vietējās varas struktūras", īpaši dienvidos.