Pasaulē

Krimas tatāri apsūdz Krieviju TV kanālu un radio slēgšanā

Jauns.lv

Krievijas anektētās Krimas tatāru kopiena piektdien pavēstījusi, ka tā mēneša beigās būs spiesta slēgt savas neatkarīgās televīzijas un radio stacijas, jo Maskava atkārtoti liegusi tām oficiāli reģistrēties.

Krimas tatāri apsūdz Krieviju TV kanālu un radio s...

Lielākā daļa no 300 000 tatāru, kas ir musulmaņi, stingri oponēja Krimas aneksijai, kuru Kijeva un Rietumi nosodījuši kā nelegālu teritorijas sagrābšanu. Kopš tā laika viņi piedzīvojuši bargus pretpasākumus - tikuši aizturēti aktīvisti un izraidīti līderi.

ASV galvenā diplomāte Eiropā Viktorija Ņūlenda šonedēļ nosodīja Krimā un Austrumukrainā notiekošo, nosaucot to par "terora varu".

Savukārt Kremlis tatāru diskriminēšanu noliedz.

Piektdien vienīgā tatāru televīzijas kanāla ATR vadītāja Elzara Isljamova paziņoja, ka kanāls būs jāslēdz 1.aprīlī, jo Krievijas valsts mediju regulators liedz to reģistrēt.

Ja kanāls nepārtrauks raidīt, varasiestādes to varēs apsūdzēt nelegālā darbībā un sākt uzlikt sodus, skaidroja vadītāja.

"Tādā gadījumā mums draudēs sods līdz pusmiljonam rubļu (līdz 8681 ASV dolāram) un, kas ir pats svarīgākais - tehnikas konfiskācija," teica Isljamova.

Krievijas mediju regulators "Roskomnadzor" četras reizes noraidījis ATR pieteikumu, paziņojot, ka tajā ir kļūdas. Tas noticis pat tad, kad kompānijas noalgojusi Maskavas juristus, kas specializējušies mediju jomā, stāstīja Isljamova.

Kanāls patlaban organizē televīzijas kampaņu "Nenogaliniet ATR".

"Cilvēki to uztver ļoti smagi. Daudzi cilvēki vienkārši raud kameras priekšā," stāstīja Isljamova.

"Viņi visi saka, ka ATR ir viņu nacionālais mantojums, viņu nākotnes cerība, garantija, ka viņu dzimtā valoda un kultūra tiks saglabāta un attīstīta," uzsvēra kanāla vadītāja.

Janvārī telekanālu pārmeklēja Krievijas policijas specvienība maskās. Maskavas Izmeklēšanas komiteja skaidroja, ka tas tiek darīts saistībā ar divu aktīvistu nāvi pagājušā gada protestos pirms Krimas aneksijas. Protestos piedalījās gan Krimas tatāri, gan prokrieviskie aktīvisti.

Krimas tatāri, kuriem ir īpaša valoda un kultūra, veido apmēram 13% pussalas iedzīvotāju. Staļins Otrā pasaules kara laikā viņus izsūtīja uz Vidusāziju, kur skarbajos apstākļos gandrīz puse gāja bojā. Krimā viņi atgriezās tikai pēc tam, kad sabruka padomju režīms.

Krievijas prezidenta Vladimira Putina preses sekretārs Dmitrijs Peskovs šomēnes noliedza jebkādu diskrimināciju pret Krimas tatāriem pēc pussalas anektēšanas. Tatāriem ir "pilnīgi vienlīdzīgas tiesības", apgalvoja Peskovs.

LETA