Ķīnas province mudina iedzīvotājus radīt bērnus
foto: EPA/Scanpix
Šanhaja, Ķīna, 2023. gada 31. janvāris.
Pasaulē

Ķīnas province mudina iedzīvotājus radīt bērnus

Jauns.lv

Sičuaņas province Ķīnā mudina cilvēkus radīt bērnus, jo iedzīvotāju skaits ir samazinājies pirmo reizi 60 gadu laikā.

Ķīnas province mudina iedzīvotājus radīt bērnus...

Ķīnas provincē, kurā ir vairāk nekā 80 miljoni cilvēku, atcels apgrūtinājumus neprecētiem pāriem radīt bērnus, kā arī un atcels ierobežojumus par bērnu skaitu ģimenē. Tā ir daļa no valsts centieniem uzlabot demogrāfisko situāciju valstī. 

Sičuaņas veselības komisija paziņoja, ka no 15. februāra visiem cilvēkiem dos iespēju reģistrēt jaundzimušos provincē.

Valdības paziņojumā Sičuaņas varas iestādes norādīja, ka šie pasākumi novirza uzsvaru no bērna piedzimšanas reģistrācijas uz vēlmi dzemdēt.

Konkrētie demogrāfijas pasākumi būs spēkā piecus gadus.

Valsts demogrāfijas politika neaizliedza neprecētām sievietēm radīt bērnus, taču bieži vien nepieciešams laulības apliecinājums, lai vecāki varētu piekļūt bezmaksas pakalpojumiem, tostarp pirmsdzemdību veselības aprūpei, mātes algai grūtniecības un dzemdību atvaļinājuma laikā un darba aizsardzībai.

Tiem, kuri vēlas reģistrēt dzimšanu ārpus laulības, bieži tiek uzlikts liels naudas sods, lai iegūtu bērnam Ķīnas būtisko mājsaimniecības reģistrāciju, kas bērnam nodrošina piekļuvi izglītībai un sociālajiem pakalpojumiem.

Ķīnas valdība ir ieviesusi pieaugošu pasākumu sarakstu un likumdošanas izmaiņas, lai mudinātu vairāk cilvēku radīt bērnus. 2022. gadā valsts iedzīvotāju skaits samazinājās pirmo reizi pēdējo 60 laikā. Valdības bažas lielā mērā ir saistītas ar iedzīvotāju novecošanās ietekmi uz ekonomiku, jo darbspējīgo iedzīvotāju īpatsvars sarūk salīdzinājumā ar valsts labklājības apgādībā esošajiem.

Saskaņā ar valdības datiem Sičuaņa ieņem septīto vietu to iedzīvotāju īpatsvara ziņā, kas vecāki par 60 gadiem jeb vairāk nekā 21 procents. Province izmēģinājusi vairākus stimulus, lai palielinātu dzimstību. 2021. gada jūlijā tā ieviesa ikmēneša pabalstus vecākiem, kuriem ir otrais vai trešais bērns, līdz bērnu trīs gadu vecumam. 

Pēc gadu desmitiem ilgās viena bērna politikas, kas ietvēra finansiālus sodus un piespiedu abortus un beidzās tikai 2016. gadā, Ķīnas sabiedrībā ir liela dzimumu nelīdzsvarotība, jo priekšroka tiek dota vīriešu dzimuma bērniem.

Ķīnas jaunieši arvien vairāk nevēlas precēties un radīt bērnus, pamatojot to ar augstajām dzīves izmaksām, samazinātu sociālo mobilitāti, paaugstinātu spiedienu uz karjeru, kā arī sociālajām cerībām uz sievietēm.

Tēmas