Pasaules iedzīvotāju skaits otrdien sasniegs astoņus miljardus
Pasaules iedzīvotāju skaits otrdien sasniegs astoņus miljardus, liecina ANO prognozes.
"Šis punkts ir iespēja svinēt daudzveidību un progresu, vienlaikus apdomājot cilvēces kopīgo atbildību par planētu," teikts ANO ģenerālsekretāra Antoniu Gutērreša paziņojumā.
ANO iedzīvotāju pieaugumu saista ar cilvēces attīstību, jo cilvēki dzīvo ilgāk, pateicoties veselības, uztura, personīgās higiēnas un medicīnas uzlabojumiem.
Tas ir arī augstāka dzimstības līmeņa rezultāts, jo īpaši pasaules nabadzīgākajās valstīs, no kurām lielākā daļa atrodas Subsahāras Āfrikā.
Pašreizējais iedzīvotāju skaits ir vairāk nekā trīs reizes lielāks nekā 2,5 miljardi cilvēku visā pasaulē 1950.gadā.
Tomēr pēc maksimālā pieauguma 60.gadu sākumā pasaules iedzīvotāju skaita pieauguma temps ir strauji palēninājies, aģentūrai AFP sacīja Reičela Snova no ANO Iedzīvotāju fonda.
Ikgadējais pieaugums ir samazinājies no augstākā līmeņa 2,1% 1962.-1965.gadā līdz mazāk par vienu procentu 2020.gadā.
ANO prognozē, ka līdz 2050.gadam pieaugums varētu vēl vairāk samazināties līdz aptuveni 0,5%, jo turpinās dzimstības līmeņa pazemināšanās.
ANO prognozē, ka iedzīvotāju skaits turpinās pieaugt līdz aptuveni 8,5 miljardiem 2030.gadā, 9,7 miljardiem 2050.gadā un sasniegs maksimumu aptuveni 10,4 miljardus mūsu gadsimta 80.gados.
Tomēr citas organizācijas ir ir veikušas atšķirīgus aprēķinus.
ASV bāzētais Veselības metrikas un novērtēšanas institūts (IHME) 2020.gada pētījumā lēsa, ka pasaules iedzīvotāju skaits maksimāli pieaugs līdz 2064.gadam, nesasniedzot desmit miljardus, bet līdz 2100.gadam samazināsies līdz 8,8 miljardiem.