Amini dzimtajā pilsētā Irānā uz demonstrantiem atklāta uguns
Irānas drošības spēki trešdien Sagezā atklājuši uguni uz demonstrantiem, kas Mahsas Amini dzimtajā pilsētā izgājuši ielās, lai pieminētu 40.dienu kopš viņas nāves, ziņo Norvēģijā bāzētā nevalstiskā organizācija "Hengaw", kas veic cilvēktiesību pārkāpumu uzskaiti kurdu apdzīvotajos Irānas reģionos.
Neskatoties uz varasiestāžu īstenotajiem stingrajiem drošības pasākumiem, Sagezas ielās izgājuši tūkstošiem cilvēku, un kārtības sargi protestētāju izklīdināšanai pielietojuši asaru gāzi, kā arī šāvuši uz pūli, apgalvo cilvēktiesību aizstāvji.
Berlīnē norisinās Irānas protestu atbalsta demonstrācija
Berlīnes ielās 80 000 cilvēku no visas Eiropas sestdien pulcējās, lai paustu solidaritāti protestiem Irānā, kas turpinās jau sesto nedēļu.
Tomēr par cietušajiem vai nogalinātajiem organizācija pagaidām neziņo.
Irānā jau ilgāk nekā mēnesi turpinās nepieredzēti masu protesti, kurus izraisījusi 22 gadus vecās kurdu sievietes Amini nāve.
OMG!
— Cassandan (@IranReportsNow) October 26, 2022
What a tear - jerking sight!
Thousands of people walking to visit #MahsaAmini ‘s tomb on the 40th day of her loss.
Khamenei should be scared of these people, these glorious spectacular people. pic.twitter.com/5oTOiCUzAw
Iran’s national protests are entering week six. In Saqez, hometown of Mahsa Amini, thousands of people ignore government road closures to walk to her gravesite on the 40th day of her death. A growing number of young women refuse to wear compulsory hejab. pic.twitter.com/aMsbKz9MGX
— Karim Sadjadpour (@ksadjadpour) October 26, 2022
13.septembrī par nepareizu parandžas nēsāšanu viņu aizturēja tikumības policija, un dažas dienas pēc aizturēšanas sieviete mira.
Saskaņā ar oficiālo versiju Amini policijas iecirknī kļuvis slikti ar sirdi un viņa nogādāta slimnīcā, kur pēc kāda laika aizturētā mirusi.
Savukārt tuvinieki apgalvo, ka viņas nāves cēlonis bijusi piekaušana policijas iecirknī.
Sākotnēji demonstranti, skandējot tādus saukļus kā "Nāvi diktatoram!", pulcējušies pie kapsētas pilsētas nomalē, kur apglabāta Amini, bet pēc tam devušies uz pilsētas centru.
Female university students in Isfahan cry “freedom, freedom, freedom!” (Azadi). What’s happening in Iran is the inexorable march of history. It can be delayed with repression, but not reversed. pic.twitter.com/nf3DXPdWfl
— Karim Sadjadpour (@ksadjadpour) October 25, 2022
Irānas Revolucionārās gvardes kontrolētā ziņu aģentūra "Fars" vēsta, ka protestos Sagezā piedaloties aptuveni 2000 cilvēku, taču sociālajos medijos izplatītajos videoierakstos redzams, kā tūkstošiem citu automobiļos, uz motocikliem un kājām dodas uz pilsētu.
Tikmēr Kurdistānas provinces gubernators Esmails Zarei-Kuša paziņojis, ka situācija Sagezā esot mierīga un ka ziņas par ceļu slēgšanu ap pilsētu esot "absolūti melīgas".
Saskaņā ar organizācijas "Irānas Cilvēktiesības" aplēsēm kopš protestu kustības sākuma drošības spēki Irānā nogalinājuši 141 demonstrantu.
You don't need to understand the lyrics, you don't need to be Iranian, you don't need even need to have had followed #Iran news the past month to see forty-three years of the pain of an entire nation in this man's tears.
— Cameron Khansarinia (@khansarinia) October 23, 2022
Soon, that pain will end. pic.twitter.com/FvBL3OKhOJ
"My beautiful girls, I am really proud of you."
— DW News (@dwnews) October 21, 2022
After "80 years," an Iranian woman removed her hijab in solidarity with the youth of Iran protesting for their rights in the streets. pic.twitter.com/iKnvqmy5Mp