Kremlis zvana no Krievijas aizbraukušajiem oligarhiem un aicina atgriezties
foto: ZUMAPRESS.com/Scanpix
Krievijas vadītājs Vladimirs Putins ar oligarhu Romanu Abramoviču.
Pasaulē

Kremlis zvana no Krievijas aizbraukušajiem oligarhiem un aicina atgriezties

Jauns.lv

Sankcijām pakļautie oligarhi, kuri paliek ārpus Krievijas, regulāri saņem zvanus no Kremļa ar aicinājumiem atgriezties mājās. Par to raksta "Financial Times", atsaucoties uz diviem cilvēkiem, kas saņēmuši šādus zvanus, un vēl vairākiem cilvēkiem, kas pazīstami ar situāciju.

Kremlis zvana no Krievijas aizbraukušajiem oligarh...

Pēc izdevuma sarunu biedru teiktā, daudzi uzņēmēji apgalvo, ka sankcijas viņus grūž atpakaļ uz Krieviju. "Daži cilvēki saka: Vai man tas viss ir vajadzīgs? Es atgriezīšos Maskavā, kur varēšu ar prieku staigāt pa restorāniem un justies lieliski," saka viens no uzņēmējiem. Sankcijas, viņš apgalvo, liek elitēm kļūt vēl tuvākām Kremlim, pat ja tās izvēlas distancēties no tā.

Daži cilvēki Rietumu politiskajās aprindās ir vienisprātis ar šo skepsi attiecībā uz sankcijām. "Krievijā ir divu veidu oligarhi," saka Maikls Makfols, bijušais ASV vēstnieks Maskavā. "Ir 1990. gadu oligarhi, un mēs visi ļoti lepojamies, uzliekot viņiem sankcijas un sagrābjot viņu jahtas. Bet ieviesīsim skaidrību: šiem puišiem nav nekādas ietekmes uz Vladimiru Putinu."

Tipisks jaunais oligarhs, pēc Makfola vārdiem, ir "ļoti bagāts puisis, kas pietuvināts Putinam, bet viņš ir bagāts tieši tāpēc, ka ir pietuvināts Putinam". "Tāpēc viņam arī nav spiediena sviru, lai piespiestu viņu apturēt karu," viņš paskaidro.

Laikraksta sarunu biedri norāda, ka sankcijas oligarhiem atņēmušas izvēli, un viņi jūt, ka ir iesprostoti starp to, lai samierinātos ar savu likteni Krievijā, un to, ka viņiem nāksies saskarties ar represijām par izteikumiem pret karu.

"Viņi saka, ka baidās tikt saindēti, bet patiesībā baidās zaudēt savu naudu un reputāciju", pie kuras izveides tik cītīgi strādājuši, saka augsta ranga Krievijas uzņēmējs. Šobrīd viņi "nezina, kā rīkoties tajā situācijā," viņš piebilst.

Jautāti, kāpēc viņi vairs neiestājas pret karu, vairāki oligarhi norādīja uz baņķiera Oļega Tiņkova lietu.

Aprīlī Tiņkovs vērsās pret karu Ukrainā. Viņaprāt, 90% Krievijas iedzīvotāju neatbalsta Krievijas iebrukumu. "Neredzu nevienu šī neprāta kara labuma guvēju! Iet bojā nevainīgi cilvēki un karavīri. Ģenerāļi, pamostoties no paģirām, saprata, ka viņu armija ir sūds.

Un no kurienes armija būs laba, ja viss pārējais valstī ir draņķīgs? Kremļa ierēdņi ir šokā, ka ne tikai viņi, bet arī viņu bērni tagad vasarā nebrauks uz Vidusjūru.

Uzņēmēji cenšas glābt īpašumu atliekas... vairāk, protams, ir debīlu, kas zīmē Z burtus, bet debīlu jebkurā valstī ir 10%. 90% Krievijas iedzīvotāju ir pret šo karu!" viņš rakstīja savā "Instagram" lapā.

Dienu pēc pretkara ieraksta Krievijas prezidenta administrācija sazinājās ar "Tinkoff Bank" vadību un piedraudēja to nacionalizēt, ja kompānija nesaraus saites ar dibinātāju.

Tā Tiņkovs pastāstījis intervijā "The New York Times". Pēc biznesmeņa teiktā, Kremlis piespiedis viņu pārdot banku par "trim procentiem no reālās vērtības", galu galā viņš 35 procentu daļu pārdevis Krievijas miljardierim Vladimiram Potaninam.