Pasaules upēs tek zāļu straumes
Pētnieki izanalizēja paraugus no 258 upēm 104 valstīs, novērtējot 471 miljona cilvēku ietekmi uz vidi. Turklāt 36 valstu upēs līdz šim nebija meklēts zāļu piesārņojums.
Pētījumā izdevies noteikt 61 farmācijas savienojumu, vēsta žurnāls "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Vislielākā medikamentu koncentrācija atklāta Āfrikas upēs uz dienvidiem no Sahāras, Dienvidāzijā un Dienvidamerikā – reģionos ar zemu un vidēju ienākumu līmeni, sliktu ūdens attīrīšanu un vāju atkritumu apsaimniekošanu. Visvairāk atrasti karbamazepīns, metformīns un kofeīns – vairāk nekā pusē analizēto vietu.
Apmēram ceturtdaļā vietu vismaz viena medikamenta koncentrācija sasniedza ūdens organismiem bīstamu līmeni vai potenciāli varēja veicināt mikrobu izturību pret zālēm.
Indieši mērcējas toksiskās putās svētajā Jamunas upē
Jau par ierastu skatu Indijā kļuvis atklātais piesārņojums svētajā Jamunas upē. Šogad toksiskās putas paradījušās tieši ap laiku, kad hinduisti ...
2017. gadā pētījumā Latvijā atklājās, ka mūsu ezeros un upēs dzīvojošās gliemenes satur nesteroīdos pretiekaisuma līdzekļus, perfluorētos savienojumus un polibromētos difenilēterus. Visaugstākā bija ibuprofēna koncentrācija, kas ir Latvijā visvairāk pirktās zāles.